Ból łokcia – najczęstsze przyczyny, diagnostyka i leczenie

Ból łokcia jest dolegliwością, której nie należy bagatelizować. Staw ten stanowi jeden z najważniejszych elementów układu ruchu. Jego uszkodzenie prowadzi do upośledzenia wielu funkcji, dlatego trzeba temu przeciwdziałać.

ból łokcia

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną funkcję pełni staw łokciowy, dlatego wiele osób bagatelizuje ból łokcia, kładąc go na karb przeciążenia lub nadwyrężenia. Należy brać jednak pod uwagę również inne przyczyny: urazy, zwyrodnienia czy stany zapalne. Na schorzenia tego typu najbardziej narażone są osoby, które wykonują powtarzalne czynności. Do tej grupy można zaliczyć między innymi pracujących przy komputerze (np. programiści i informatycy), mechaników, masażystów, stomatologów, stolarzy itp. Nie można zapominać o sportowcach – głównie tenisistach i golfistach.

Staw łokciowy – budowa i funkcje

Łokieć to jeden z najbardziej istotnych stawów układu ruchu. Odpowiada za możliwość zginania, prostowania, odwracania oraz nawracania przedramienia. Tworzą go kość ramienna, kość łokciowa oraz kość promieniowa, które połączone są ze sobą za pomocą torebki stawowej oraz więzadeł. Kości stawu łokciowego otoczone są przez mięśnie oraz ścięgna, odpowiedzialne za możliwość wykonywania ruchów. Warto zaznaczyć, że jest on dość stabilny, ale z pewnością nie należy uznawać go za niezniszczalny. Ból łokcia stanowi więc sygnał alarmowy i może być na tyle silny, że konieczna będzie e-recepta na środki przeciwbólowe z apteki.

Najczęstsze przyczyny bólu łokcia

Ból łokcia bardzo często spowodowany jest przez zwichnięcie łokcia i urazy, takie jak złamania czy uszkodzenia tkanek miękkich. Dyskomfort wywołują też m.in. zapalenie torebki stawowej czy zmiany zwyrodnieniowe. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że etiologia dolegliwości bólowych może być naprawdę szeroka. W obrębie łokcia można wyróżnić następujące dolegliwości:

  • zapalenie kaletki łokciowej;
  • zapalenie ścięgien oraz mięśni;
  • zapalenie przyczepów ścięgnistych;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zespół rowka nerwu łokciowego;
  • zwyrodnienia kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym.
Zobacz też  Ból płuc – czym może być spowodowany ból w płucach?

Ból w obrębie stawu łokciowego to jedna z przyczyn, dla której warto skorzystać z L4 online. Zwolnienie z obowiązków służbowych pozwoli skupić się na leczeniu dolegliwości.

O czym może świadczyć ból łokcia?

Ból łokcia świadczy o tym, że w obrębie stawu toczy się stan zapalny, doszło do urazu lub choroby, co upośledza funkcjonalność kończyny górnej. Zazwyczaj pacjentami są osoby, które nadmiernie wykorzystują swoją rękę dominującą. Wykonywanie powtarzalnych ruchów to prosta droga do wyeksploatowania stawu łokciowego. Taka przypadłość jest charakterystyczna dla osób w różnym wieku – nawet młodzi mogą doświadczać bólu łokcia z powodu swojej pracy lub hobby. Natomiast seniorzy najczęściej odczuwają ból wywołany przez ocieranie poszczególnych elementów stawu. Przyczyną jest zbyt mała ilość mazi stawowej, która odżywia i zapewnia elastyczność powierzchniom stawowym. To wynik naturalnych procesów starzenia.

Ból w obrębie łokcia – łokieć tenisisty

Nazwa może być myląca, ponieważ łokieć tenisisty wcale nie jest dolegliwością charakterystyczną dla osób grających w tenisa. W rzeczywistości sportowcy stanowią znikomą część pacjentów, którzy zgłaszają się z tą chorobą. Jeśli już, są to zazwyczaj początkujący, którzy nie opanowali prawidłowej techniki układania nadgarstka. Choroba dotyka osoby wykonujące monotonne, powtarzające się ruchy, w wyniku czego dochodzi do mikrourazów.

Łokieć tenisisty – charakterystyka przypadłości

Łokieć tenisisty to potoczna nazwa zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Należy ono do enzopatii, czyli chorób dotyczących przyczepów mięśni do kości. Mechanizm dolegliwości charakteryzuje się znacznym odgięciem nadgarstka ku górze oraz powstawaniem napięcia mięśniowego. W przypadku tenisistów mówimy o znacznej aktywności mięśni prostowników nadgarstka. Charakterystyczne objawy to między innymi:

  • ból po zewnętrznej stronie łokcia, który promieniuje do przedramienia i nadgarstka;
  • tkliwość w trakcie przeprowadzania badania palpacyjnego;
  • trudności w wykonywaniu prostych ruchów jak otwieranie drzwi czy podnoszenie szklanki.

Ból okolicy łokcia – łokieć golfisty

Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, bo tak brzmi oficjalna nazwa łokcia golfisty, spowodowane jest mikrouszkodzeniami powstałymi wskutek przeciążenia. Narażone na to osoby w swojej pracy wykonują stałe ruchy nadgarstkiem, muszą przy tym pokonywać opór. Na tę chorobę zapadają między innymi mechanicy, a także gracze w golfa lub squasha.

Łokieć golfisty – charakterystyka choroby

Zazwyczaj choroba daje o sobie znać, kiedy dochodzi do zgięcia nadgarstka oraz rotacji kości przedramienia do wewnątrz. Kiedy dolegliwość jest już w bardzo zaawansowanym stadium, wówczas może pojawiać się osłabienie siły mięśniowej. Ból ręki wywołany przez łokieć tenisisty zwykle pojawia się w kończynie dominującej. Do najczęściej występujących objawów zaliczamy:

  • ból po wewnętrznej stronie łokcia, który czasami promieniuje do przedramienia i palców. Pojawia się m.in. podczas dźwigania, wymieniania uścisk dłoni czy przekręcania klamki – początkowo występuje tylko na początku ruchu, później może pojawiać się nawet w stanie spoczynku;
  • tkliwość na dotyk w okolicy łokcia;
  • uczucie sztywności stawu łokciowego.
Zobacz też  Ból brzucha po prawej stronie na wysokości pępka – przyczyny, leczenie

Ból w łokciu podczas prostowania

Warto wiedzieć, co oznacza ból łokcia podczas wykonywania poszczególnych czynności. W przypadku prostowania stawu świadczy o przeciążeniu przyczepów mięśni, które miało charakter długotrwały. Towarzyszy wspomnianej wcześniej dolegliwości, jaką jest łokieć tenisisty. Kiedy symptomy mocno dają się we znaki, warto skorzystać z możliwości stworzonych przez zwolnienie lekarskie online. Dzięki temu bez wychodzenia z domu można przedłużyć proces rekonwalescencji, której wymagają schorzenia układu ruchu.

Ból w łokciu podczas zginania

Jeśli ból w okolicy stawu łokciowego występuje w trakcie jego zginania, wtedy można podejrzewać łokieć golfisty. Ważne, by oszczędzać kończynę i umożliwić jej regenerację. Stan pogarszają te same, mechaniczne ruchy, zatem warto na jakiś czas zrezygnować z czynności, która przyczynia się do zaostrzenia objawów. Przypominamy, że w dalszej perspektywie może dojść do znacznego upośledzenia czynności układu ruchu i konieczne będzie bardziej zaawansowane leczenie.

Diagnostyka i leczenie bólu łokcia

Diagnostyka bólu łokcia zaczyna się zwykle u lekarza pierwszego kontaktu, który najczęściej wystawia skierowanie do ortopedy. Proces diagnostyczny zaczyna się od przeprowadzenia wywiadu, następnie specjalista przechodzi do badania fizykalnego. Służy ono dokładniejszemu określeniu źródła bólu, a także sprawdza zakres ruchomości stawu. Być może doszło do uszkodzenia kości łokcia? Często obserwuje się również przeprost łokcia. Aby poznać bezpośrednią przyczynę bólu, konieczne często bywa wykonanie badań obrazowych. Należy do nich między innymi RTG, USG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie łokcia – jak przebiega?

Początkowo ból łokcia jest leczony zachowawczo – lekarze sięgają po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy oczywiście oszczędzać kończynę, by nie pogłębiać nieprzyjemnych odczuć. Jeśli nie mijają, wówczas konieczne może okazać się założenie blokady, czyli zastosowanie zastrzyku sterydowego. Pomocne zwykle jest chwilowe unieruchomienie stawu oraz fizjoterapia. Jeśli jednak tradycyjne leczenie i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych efektów, konieczne może okazać się leczenie operacyjne.

Zobacz też  Ból pod prawym żebrem – przyczyny, objawy i leczenie

Leki, które mogą pomóc na ból łokcia

Ból łokcia często można uśmierzyć poprzez stosowanie sprawdzonych leków. Wśród polecanych środków przeciwbólowych znajdują się między innymi:

Ból łokcia – domowe sposoby

Osoby, które zmagają się z bólem łokcia, mogą korzystać również z domowych sposobów jego łagodzenia. Nigdy nie należy jednak rezygnować z medycznych terapii. To jedyna możliwość, by całkowicie pozbyć się dolegliwości. Na symptomy bólowe oraz obrzęki można jednak stosować choćby chłodne okłady wokół łokcia. Niektórzy wykorzystują również liście kapusty (ich skuteczność nie została potwierdzona przez specjalistów) albo korzystają z gorących kąpieli z dodatkiem soli Epsom.

Ból łokcia może oznaczać wiele przypadłości – od złamania lub innego urazu, po przeciążenie spowodowane wykonywaniem powtarzalnych ruchów. Z pewnością nie można go bagatelizować, ponieważ może prowadzić do upośledzenia czynności kończyn górnych. Staw łokciowy jest jednym z istotniejszych elementów układu ruchu!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.