Ból brzucha po kawie – przyczyny, zapobieganie. Czy trzeba zrezygnować z picia kawy?

Ból brzucha po kawie pojawia się u wielu osób. Towarzyszą mu wzdęcia, zgaga i nudności. Główną przyczyną bólu są właściwości drażniące napoju. Jedynym sposobem na wyeliminowanie przykrych dolegliwości jest rezygnacja z picia kawy i zastąpienie jej innym napojem.

ból brzucha po kawie

Kawa to jeden z ulubionych napojów ludzi na całym świecie. Doceniono jej walory smakowe, aromat, a także właściwości zdrowotne. Kawa może bowiem wpływać pozytywnie na ludzki organizm. Nie tylko pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia, dodaje energii, ma właściwości pobudzające, ale dodatkowo stymuluje metabolizm. Liczne badania nad właściwościami tego niezwykłego napoju pokazują, że picie kawy może zmniejszać ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona, zachorowania na cukrzycę czy marskość wątroby. Kawa jest również polecana jako napój w różnego rodzaju dietach odchudzających. Niestety, nie każdy dobrze ją toleruje i może ona powodować ból brzucha. Po kawie wystąpić mogą także wzdęcia. Przez długi czas uważano, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest kofeina. Dziś specjaliści stawiają inną tezę – przyczyną są problemy ze strawieniem wosków znajdujących się na powierzchni zielonych ziaren kawy. 

Ból brzucha po kawie – skąd biorą się dolegliwości?

W kawie zawarte są substancje drażniące, które mogą powodować dyskomfort w postaci wzdęć, zgagi, a nawet bólu brzucha. I wcale nie trzeba wypić dużo napoju, by pojawiły się nieprzyjemne dolegliwości – wystarczy jedna filiżanka. Przez bardzo długi czas winę zrzucano na kofeinę, co poskutkowało stworzeniem alternatywy w postaci kawy bezkofeinowej. Dalsze badania doprowadziły do odkrycia, że za problemy odpowiedzialne są substancje znajdujące się na powierzchni ziaren – woski będące grupą związków tłuszczowych trudnych do strawienia przez ludzki układ pokarmowy.

Co może być przyczyną?

Ból brzucha po kawie wcale nie musi oznaczać, że to właśnie kawa ci szkodzi. Jeśli preferujesz kawę z mlekiem, powodem dolegliwości może być nietolerancja laktozy. Problem można usunąć, zastępując mleko wegańskim odpowiednikiem. Warto też podkreślić, że ból brzucha po kawie może pojawić się, gdy napój zostanie spożyty na czczo. Dochodzi do podrażnienia wrażliwej błony przewodu pokarmowego, co powoduje gazy i wzdęcia. 

Zobacz też  Ból brzucha rano po przebudzeniu – objawy, przyczyny, leczenie

Ból brzucha po kawie może również świadczyć o chorobie refluksowej. Kawa sprawia, że żołądek produkuje więcej enzymów trawiennych, a cofająca się treść wraz z enzymami i kwasem solnym podrażnia i powoduje dolegliwości bólowe. W przypadku silnych dolegliwości skontaktuj się z lekarzem (być może konieczne będzie np. zwolnienie lekarskie online).

Jak pozbyć się bólu brzucha po kawie?

Jeśli po spożyciu kawy boli cię brzuch, zastanów się, co może być przyczyną. Być może pierwsze, co robisz po przebudzeniu, to sięganie po kubek czarnego naparu? Zmień ten nawyk, a pozbędziesz się przykrych dolegliwości brzusznych. Jeżeli nie należysz do grona osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez filiżanki kawy i możesz bez problemów z niej zrezygnować, zastąp ją innym napojem pobudzającym. Do wyboru masz herbatę, yerba mate, napoje z guaraną. Pomysłem może być również zastąpienie jednego rodzaju kawy innym, o niższym pH, które będzie łagodniejsze dla błony śluzowej żołądka.

Jeżeli szkodzi ci kawa z mlekiem, spróbuj zastąpić je mlekiem dla wegan – sojowym, migdałowym, owsianym, ryżowym. Pamiętaj również, że kawę należy pić wyłącznie po posiłku. Kolejną ważną kwestią jest ilość wypijanego napoju – serwuj sobie nie więcej niż 2-3 filiżanki dziennie. Wypicie zbyt wielu kaw może powodować problemy ze snem, zwiększoną drażliwość, wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Ból brzucha po kawie – kiedy do lekarza?

Może się zdarzyć, że mimo zastosowanych środków żołądek nadal będzie cię bolał. W takim przypadku warto udać się na konsultację do lekarza, aby poznać przyczynę problemów żołądkowo-jelitowych. Możesz też skorzystać z teleporady, podczas której specjalista podpowie ci, jak działać, jakie badania wykonać. Pamiętaj, że również podczas rozmowy telefonicznej mogą zostać wystawione L4 online lub e-recepta

Zobacz też  Tępy ból brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

Niekiedy konieczne jest wykonanie podstawowych badań, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę wrzodową, refluks czy zespół jelita drażliwego. Kawa może jedynie nasilać dolegliwości związane z rozwijającą się chorobą (warto pamiętać, że za ten stan rzeczy nie odpowiada kofeina zawarta w kawie, a związki tłuszczowe). Po znalezieniu przyczyny można zastosować odpowiednie leczenie. W przypadku refluksu stosuje się np.:

Przy zespole jelita drażliwego lekarz może przepisać:

Ból brzucha po kawie warto zdiagnozować, jeśli nie ustępuje po odstawieniu napoju. Dolegliwości mogą być sygnałem alarmowym.

Czy picie kawy jest zdrowe?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez aromatycznego napoju. Kawa ma właściwości pobudzające, eliminuje zmęczenie, poprawia koncentrację, a także obniża ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne. Kawa zawiera przeciwutleniacze, które wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Może więc korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.

Jeśli jednak pojawi się niestrawność i skarżysz się na ból brzucha po kawie, spróbuj odstawić napój i skonsultuj się z lekarzem. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości wcale nie musi być kawa, a rozwijająca się choroba, którą trzeba leczyć.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.