Ból płuc – czym może być spowodowany ból w płucach?

Co oznacza objaw, jakim jest ból płuc? Takie odczucie pojawia się w przypadku różnych chorób, więc nie powinno się go bagatelizować. Może dotyczyć zarówno tego narządu, jak i innych, które znajdują się w klatce piersiowej.

ból płuc

Tak naprawdę ból płuc oznacza ból opłucnowy i wynika z podrażnienia lub przerwania tej delikatnej tkanki. Pojawia się, kiedy pacjent bierze głęboki wdech lub kaszle. Może oznaczać zarówno choroby płuc, jak i groźniejsze przypadłości. Wszystko zależy od jego lokalizacji oraz charakteru. Z tego powodu konieczne jest diagnozowanie tego typu dolegliwości.

Ból płuc – czy to możliwe?

Ból płuc to potoczne określenie dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę, że nie mogą odczuwać dyskomfortu ze strony tego narządu, ponieważ nie jest on unerwiony czuciowo. Przeciwieństwo stanowi opłucna – błona chroniąca płuca. Dlatego wszelki ucisk, uraz lub stan zapalny przejawia się bólem, opisywanym przez chorych jako ból płuc. W wielu przypadkach leczenie ułatwia e-recepta, umożliwiająca otrzymanie odpowiednich leków bez wychodzenia z domu.

Co oznacza ból w płucach? Potencjalne choroby

Kiedy pojawia się ból płuc? Wśród potencjalnych chorób, których objawem jest ból opłucnej, znajduje się między innymi zapalenie płuc, zapalenie opłucnej oraz zapalenie oskrzeli. W ten sposób objawia się również przewlekła obturacyjna choroba płuc, nowotwór czy rozedma płuc. Oprócz tego należy wziąć pod uwagę przypadłości, które dotyczą innych narządów. Są to między innymi dolegliwości neurologiczne, kardiologiczne czy ortopedyczne:

  • zawał mięśnia sercowego;
  • rozwarstwienie aorty;
  • tętniak aorty;
  • zapalenie osierdzia;
  • dyskopatia i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa;
  • ból nerwicowy, m.in. w przebiegu neuralgii;
  • przewlekły stres;
  • nerwica.
Zobacz też  Ból nadgarstka. Przyczyny i leczenie

Płuca bolą przy oddychaniu – co oznacza ten objaw?

Co robić, jeśli ból płuc pojawia się przy podstawowej czynności, jaką jest oddychanie? Wystąpienie takiego objawy może wskazywać na groźną chorobę, jaką jest zatorowość płucna. Polega na całkowitym lub częściowym zamknięciu światła tętnicy płucnej skrzepem. Prowadzi to do niewydolności oddechowej, a przejawia się dusznością, kłuciem i ściskaniem w klatce piersiowej. Wymienionym symptomom często towarzyszy krwioplucie. W takiej sytuacji należ skontaktować się z lekarzem i wezwać pomoc medyczną.

Ból płuc przy oddychaniu – inne możliwe schorzenia

Dolegliwości bólowe podczas oddychania, które lokalizowane są w płucach, dotyczą jednak nie tylko zatorowości. Często towarzyszy odmie, czyli przedostaniu się powietrza do jamy opłucnowej. Najczęściej jest to konsekwencja urazu klatki piersiowej – np. złamania żeber. Struktury kostne przerywają ciągłość tkanek opłucnej i dochodzi do odmy. Ból nasila podczas kaszlu, pojawia się też duszność, natomiast pewną poprawę chory odczuwa po położeniu. Aby poradzić sobie ze schorzeniem, konieczne jest przeprowadzenie odbarczenia, warto też postarać się o L4 online. Ból przy oddychaniu może być również jednym z objawów Covid-19.

Ból płuc a zapalenie płuc

Zapalenie płuc może być wywołane infekcją wirusową, bakteryjną lub grzybiczą. Powoduje to wypełnianie pęcherzyków płucnych ropą lub innym płynem, przez co chory doświadcza przykrych objawów. Należy do nich duszność, suchy kaszel, świszczący oddech oraz gorączka. W przypadku zapalenia płuc ból potęguje przewlekły kaszel, który prowadzi do nadwyrężenia struktur mięśni oraz kości. Przebieg choroby może być ostry, co często kończy się hospitalizacją. Później chorego zwykle czeka dłuższa rekonwalescencja, w czym pomocne jest zwolnienie lekarskie online.

Ból płuc a zapalenie opłucnej

W przebiegu zapalenia opłucnej dochodzi do gromadzenia płynu, który wypełnia jamę opłucnową i utrudnia oddychanie. Choroba stanowi powikłanie po zapaleniu płuc czy gruźlicy, a jeśli nie jest leczona, prowadzi przerostu jednej z komór serca, niewydolności oddechowej lub zgonu. Ból ustępuje, kiedy pacjent położy się na chorej stronie. Do charakterystycznych objawów tej choroby należy:

  • kłujący ból;
  • dreszcze;
  • gorączka,
  • duszność;
  • osłabienie;
  • uczucie rozbicia.
Zobacz też  Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin – przyczyny, leczenie

Co oznacza uczucie palenia, gniecenia i ucisku w piersiach?

Warto pamiętać, że odczucie odbierane jako ból płuc, nie musi być spowodowany chorobami tego narządu. Bardzo często się zdarza, że piekący, gniotący ból o dużym nasileniu to symptom zawału mięśnia sercowego. Ból promieniuje wtedy na bark, żuchwę oraz lewą rękę. Do objawów dochodzi także kołatanie serca, niepokój, a także nudności i wymioty. Pewną wskazówkę co do przypadłości stanowi nie tylko charakter bólu, ale i jego lokalizacja. Jeśli ból płuc odczuwany jest z tyłu, świadczy m.in. o rozwarstwieniu aorty, a ból dolnej części płuc to jeden z objawów choroby wrzodowej.

Jak leczyć ból płuc?

Ból płuc to objaw, który warto sprawdzić, co może zrobić jedynie lekarz. Diagnostyka zaczyna się od zebrania wywiadu i przeprowadzenia badania fizykalnego. Następne działania zależą od tego, co podejrzewać lekarz. Aby potwierdzić zapalenie płuc, wykonuje się badania obrazowe, takie jak RTG klatki piersiowej. W przypadku podejrzenia rozedmy, konieczna może być jeszcze spirometria. Leczenie zależy od potwierdzenia podstawowej choroby, której objawem jest ból płucny.

 

Ból płuc to symptom, który może świadczyć o wielu różnych chorobach. Pojawia się przy zapaleniu płuc, ale także urazie, nowotworze czy chorobach serca. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować żadnych objawów i zawsze starać się poznać ich przyczynę. Wystarczy krótka wizyta u lekarza, która pozwoli potwierdzić lub rozwiać wszystkie wątpliwości.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.