Ból piersi – przyczyny, diagnostyka, co może oznaczać?

Ból piersi jest najczęściej związany ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym. W przypadku wystąpienia tego objawu u dziewczynek przed okresem dojrzewania niezbędna będzie konsultacja z pediatrą. Jakie są możliwe przyczyny problemu.

ból piersi

Ból piersi może pojawić się u kobiet w każdym wieku i może mieć wiele przyczyn. Część z nich jest niegroźna, inne zaś mogą nawet zagrażać życiu. Dlatego właśnie ból zlokalizowany w tym miejscu powinien być konsultowany z lekarzem ginekologiem, który ustali jego przyczynę i ewentualnie wdroży leczenie.

Ból piersi – charakterystyka

Ból piersi nazywany bywa nazywany również mastalgią. Kobiety często obawiają się go ze względu na to, że utożsamiają dolegliwości z nowotworem piersi. Problem ten jest jednak dość częstym stanem i nie zawsze oznacza, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego. Ból czasami jest ostry lub pulsujący, innym razem jest stały lub tępy. Mastalgia może być odczuwana jako lekkie, umiarkowane lub silne symptomy bólowe. Opisuje się ją także ze względu na częstotliwość objawów – jako cykliczną lub niecykliczną.

Ból piersi a miesiączka

Mastalgia jest najczęściej związana z cyklem miesiączkowym. W tym czasie hormony powodują różne zmiany w tkance piersi, co niektóre kobiety mogą odczuwać jako ból lub dyskomfort. Ból cykliczny jest związany najczęściej właśnie z cyklem miesiączkowym, dlatego dolegliwości bólowe powinny zniknąć po miesiączce lub jeszcze w trakcie jej trwania. Ten niecykliczny może zaś mieć wiele różnych przyczyn. Często jego źródłem jest po prostu uraz piersi. Zdarza się, że ból nie pochodzi z piersi, ale z otaczających ją tkanek. W przypadku bólu cyklicznego przyczyna jest trudniejsza do zdiagnozowania, ale należy dążyć do jej ustalenia. Jeśli okaże się, że walka z problemem będzie wymagać cyklicznego przyjmowania leków, co jakiś czas musi być wystawiana e-recepta.

Jakie są przyczyny bólu piersi?

Ból piersi może mieć wiele zróżnicowanych przyczyn. Nie zawsze jest związany z chorobami, które zagrażają zdrowiu pacjentki. Najczęstszą przyczyną bólu są wspomniane wcześniej zmiany hormonalne w cyklu miesiączkowym mowa wtedy o mastalgii cyklicznej. Najczęstszą przyczyną mastalgii niecyklicznej jest z kolei stres. Zdenerwowanie sprawia, że przysadka zaczyna produkować prolaktynę, a hormon ten może powodować bolesne dolegliwości. Podobna sytuacja dotyczy kobiet, które wyczynowo uprawiają sport. Do niecyklicznych bólów może dojść także w wyniku zażywania niektórych leków, czyli psychotropowych, antydepresyjnych i wykorzystywanych w leczeniu nadciśnienia i niedoczynności tarczycy.

Zobacz też  Ból przy oddawaniu moczu – przyczyny, objawy i leczenie

Ból piersi może zostać również wywołany przez urazy. Uderzenia w obszar piersi mogą spowodować ból, który trwa czasami nawet kilka dni. Szczególnie narażone są na to kobiety, które często wykonują ćwiczenia fizyczne lub uprawiają sport kontaktowy. Tego rodzaju objawy mogą być wynikiem:

  • ciąży;
  • karmienia piersią;
  • torbieli i włókniaków, które naciskają na struktury nerwowe gruczołu sutkowego;
  • mastopatii – tak nazywane są zwyrodnienia torbielowato-włókniste gruczołu sutkowego;
  • złośliwych zmian nowotworowych.

Ból piersi w ciąży

Ostry i przeszywający ból piersi jest jednym z najwcześniej występujących objawów ciąży. Najczęściej pojawia się u ciężarnych pomiędzy 4 a 6 tygodniem. Bolesność może być odczuwalna także przy brodawkach sutkowych. U kobiet po porodzie wzrasta estrogen i progesteron, a w obszarze piersi można zaobserwować zwiększony przepływ krwi, co powoduje zwiększoną wrażliwość i bolesność w miejscu, które jest źródłem pokarmu dla dziecka. W czasie ciąży piersi rosną o jeden lub dwa rozmiary, ze względu na zwiększoną zawartość tłuszczu, a to również może wywołać ból.

Najbardziej intensywne boleści ciężarna będzie odczuwała prawdopodobnie pod koniec i na początku ciąży. W tym czasie należy nosić wygodne ubrania, by nie pogłębiać problemu.

Ból piersi a karmienie piersią

W czasie karmienia piersią ból jest stosunkowo częsty. Jego źródłem jest czasem zatkanie przewodów mlecznych, co dodatkowo objawia się gorączką, dreszczami i smugami na piersiach. Kolejną przyczyną bólu może być obrzmienie piersi, które pojawia się, gdy zostają przepełnione przez pokarm. W tym wypadku rozwiązaniem jest nakarmienie dziecka lub odciągnięcie pokarmu za pomocą specjalnego laktatora. Ból piersi spowodować może również nieodpowiednia technika karmienia. Wtedy jednak najczęściej odczuwa się bolesność brodawek, a nie całych piersi.

Ból piersi a rak piersi

Bolesność piersi jest bardzo rzadkim objawem przy raku piersi. We wczesnej fazie rozwoju nowotworu nie występują żadne dolegliwości bólowe. Nie bierze się raczej pod uwagę raka, gdy pacjentka skarży się na ból piersi.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej – objawy, diagnostyka i leczenie

Ból piersi a menopauza

Fizyczna bolesność piersi może pojawiać się u kobiet, które są w okresie menopauzy. Dochodzi wtedy do spadku stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety i zaniku tkanki gruczołowej w sutkach. W piersiach u kobiety w czasie menopauzy może dochodzić do powstawania torbieli, które powodują obrzęk i ból. Nie są to jednak zmiany, które zagrażają zdrowiu lub życiu. Jeżeli nie ustąpią samoistnie, konieczna będzie interwencja specjalisty, zwłaszcza w przypadku, gdy kobieta jest na hormonalnej terapii zastępczej.

Napięcie przedmiesiączkowe a ból piersi

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, jest częstą przyczyną bólu piersi. Główną przyczyną tego stanu są zmiany hormonalne, które zachodzą u kobiet pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jeszcze zanim pojawi się comiesięczne krwawienie, w ciele kobiety dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów i zwiększenia ilości progesteronu. W wyniku tego w tkance gruczołowej zbiera się duża ilość wody, co sprawia, że piersi robią się obrzmiałe i twarde. To właśnie może powodować ból piersi. Ból ten pojawia się cyklicznie przed każdym miesiączkowaniem i powinien zniknąć, gdy krwawienie ustanie. Gdy ból miesiączkowy jest tak silny, że kobieta nie może wykonywać obowiązków służbowych, w pełni zasadne będzie L4 online.

W radzeniu sobie z bólem w obszarze piersi może pomóc zmiana diety. Korzystne będzie również zażywanie witamin A,B oraz E, które mogą zmniejszyć obrzęk piersi. Zalecane są także zimne okłady i picie herbatek moczopędnych. Zdarzają się sytuacje, w których bolesność piersi znika po zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Ból piersi – diagnostyka

Diagnostyka bólu piersi może obejmować:

  • badanie fizykalne;
  • mammografię;
  • ultrasonografię, czyli USG piersi;
  • tomografię komputerową;
  • biopsję.

Dodatkowo lekarz może zlecić badanie krwi w celu wykluczenia innych przyczyn bólu. W ustaleniu ostatecznej diagnozy ważne jest, by w czasie konsultacji z lekarzem przedstawić mu wszystkie objawy i informacje dotyczące historii medycznej.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy schylaniu

Ból piersi – leczenie

Leczenie bólu piersi zależy od jego przyczyny. Jeśli nieprawidłowości hormonalne są jego przyczyną, wówczas powinny pomóc leki antykoncepcyjne. Jeżeli winne jest zapalenie, to lekarz może zlecić antybiotykoterapię. Ból w związku z nowotworem jest leczony za pomocą radioterapii, chemioterapii lub chirurgicznie. Bóle związane z cyklem miesiączkowym można łagodzić za pomocą leków przeciwbólowych lub herbatek ziołowych. W przypadku bólu piersi, który nie ma jasnej przyczyny lub który jest spowodowany przez stres, lekarz może zalecić relaksację lub psychoterapię. W razie konieczności kobieta może wziąć zwolnienie lekarskie online, gdy objawy są nasilone na tyle, że praca nie jest możliwa.

Ból piersi najczęściej nie oznacza, że z organizmem kobiety dzieje się coś bardzo złego. Zwykle objaw ma związek z cyklem miesiączkowym. Jeżeli ból się przedłuża lub jest bardzo silny, należy udać się do specjalisty, który dokona dokładnej diagnozy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.