Ból pośladka – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból pośladka zwykle jest spowodowany przez nadwyrężenie, do którego doszło w wyniku wysiłku fizycznego. Przedłużające się dolegliwości warto skonsultować ze specjalistą, który postawi diagnozę i przedstawi kolejne zalecenia.

ból pośladka

Pośladki pełnią ważną funkcję w utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała. Ból pośladków może być więc uciążliwy. Jest kilka schorzeń, które mogą go powodować, jednak najczęściej jego przyczynę stanowi przeciążenie. Jakie jeszcze mogą być źródła bolesności w tym obszarze ciała?

Co może być przyczyną bólu w pośladku?

Ból w pośladkach często bywa mylony z bólem pleców, dlatego diagnoza ma tak istotne znaczenie w przypadku tej dolegliwości. Problem może mieć różne podłoże. Najczęstszą przyczyną bólu w pośladku jest uraz mechaniczny, który może powstać na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego, np. podczas biegania, jazdy na rowerze czy uprawiania sportów. Zdarza się też, że do takiego urazu dochodzi podczas pracy, szczególnie przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. Dolegliwości bólowe pojawiają się więc wtedy, gdy mięśnie pośladków są przeciążone.

Ból w pośladku a zapalenia nerwu kulszowego

Innym czynnikiem, który może powodować ból w pośladku, jest zapalenie nerwu kulszowego. Objawia się bardzo silnym bólem, który może promieniować do łydki lub stopy, jest określany także jako rwa kulszowa. Zazwyczaj dolegliwości występują w połączeniu z innymi symptomami, takimi jak osłabienie czuciowe, drętwienie, mrowienie lub skurcze. Zapalenie nerwu kulszowego jest zwykle spowodowane przez ucisk wzdłuż jego przebiegu. Źródłem zapalenia bywa przepuklina kręgosłupa, która uciska korzenie nerwowe.

Zapalenie stawów a ból pośladka

Zapalenie stawów także może być przyczyną bólu pośladka. Ten objaw jest często odczuwany przez osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów lub zapalenie stawów kręgosłupa. Ból ma charakter promieniujący. Dolegliwości najczęściej nasilają się przy aktywności fizycznej.

Zobacz też  Ból oka – przyczyny, objawy i leczenie

Czy ból pośladka może mieć związek z chorobami neurologicznymi?

Ból pośladka może także wynikać z uszkodzenia nerwu lub innych problemów neurologicznych. W niektórych przypadkach jest oznaką poważnej choroby, takiej jak stwardnienie rozsianie lub stwardnienie zanikowe boczne. Ból tej części ciała pojawia się, gdy któryś z nerwów jest uszkodzony lub dotknięty chorobą neurologiczną. Dotyczy to szczególnie dolnych odcinków nerwów kulszowych, które wspomagają ruchowo tylną część uda, a więc pomagają przy poruszaniu się. Jeżeli dojdzie do ich uszkodzenia, wówczas pacjent może odczuwać ból.

Ból pośladka a inne objawy problemów neurologicznych

Osoby cierpiące na choroby neurologiczne mogą również doświadczać innych objawów, takich jak osłabienie mięśni, drętwienie, mrowienie i sztywność stawów. Należy jednak pamiętać, że niektóre choroby neurologiczne mogą nie powodować takich problemów. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny bólu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Pacjenci z chorobami neurologicznymi czasami muszą regularnie przyjmować leki, a wówczas niezbędna będzie recepta online.

Ból pośladka a zespół mięśnia gruszkowatego

Jednym ze schorzeń, które mogą wywołać ból mięśni pośladkowych, jest zespół mięśnia gruszkowatego. Bywa on mylony z rwą kulszową. Charakterystycznym objawem jest tutaj także drętwienie pośladków. Symptomy najczęściej wywoływane są przy długotrwałym siedzeniu na niewygodnym krześle, co ma związek z obciążeniem guzów kulszowych. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest to, że ustawienie kończyny w rotacji zewnętrznej pozwala zredukować ból. U pacjentów występuje również ograniczenie zakresu ruchomości w stawie biodrowym. Pojawia się także tkliwość mięśnia gruszkowatego.

Ból pośladków a zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to bardzo częsta przyczyna bólu pośladków. Staw biodrowy jest elementem łączącym tułów z nogą, co sprawia, że inicjuje i podtrzymuje dolegliwości bólowe w pośladku. Zaawansowane zwyrodnienie stawu biodrowego może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie człowieka, dlatego z tego rodzaju problemami należy zgłosić się do specjalisty. Gdy nasilenie się objawów choroby uniemożliwia pracę, pacjent może wziąć L4 online. Lekarz wykona badania diagnostyczne (w tym badanie RTG), które pozwolą odpowiednio dopasować leczenie do stanu zdrowia pacjenta.

Zobacz też  Ból kolana – przyczyny i leczenie dolegliwości stawu kolanowego

Ból mięśni pośladka – metody diagnostyczne

Głównymi metodami diagnostycznymi w przypadku bólu pośladka są następujące badania:

  • fizykalne;
  • palpacyjne;
  • laboratoryjne;
  • obrazowe.

Badanie fizykalne obejmuje ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Palpacyjne skupia się na okolicy pośladka oraz obejmuje testy ruchomości i siły mięśni. Badanie laboratoryjne składa się z prób krwi i moczu, które służą do wykrywania infekcji i stanów zapalnych. Badanie obrazowe obejmuje zwykle rentgen lub tomografię komputerową, które pomagają wykryć urazy lub stany zapalne.

Badania funkcjonalne i elektromiograficzne

W niektórych przypadkach, aby ustalić źródło bólu, konieczne jest dodatkowe badanie specjalistyczne. Wykonywane są zarówno badania funkcjonalne, jak i badania elektromiograficzne (EMG). Badania funkcjonalne służą do oceny ruchomości i siły mięśni oraz wykrywania zaburzeń ruchomości. Badanie EMG polega na wykrywaniu anormalnego przewodnictwa impulsów nerwowych w konkretnej okolicy i jest wykonywane w celu wykrycia urazów nerwów. Pamiętaj, że zwolnienie lekarskie online i odpoczynek nie zawsze będą wystarczające, by pozbyć się bólu. Trzeba go dokładnie zdiagnozować, a następnie eliminować w zależności od przyczyny.

Ból pośladka może mieć wiele różnych przyczyn. Zazwyczaj problemy tego rodzaju są związane z przeciążeniami wynikającymi ze zbyt dużej aktywności fizycznej. Jeżeli jednak ból pasuje swoją specyfiką do opisu związanego z opisanym powyżej schorzeniem lub jest bardzo silny, wówczas należy zgłosić się do lekarza, który zajmie się diagnostyką.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.