Ból pod kolanem – co oznacza ból w kolanie?

Ból pod kolanem może mieć wiele różnych przyczyn, z których najczęstszą jest uraz. Ból nie powinien świadczyć o poważnym schorzeniu. Jeżeli jednak uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, należy udać się do specjalisty, który zajmie się diagnozą i wprowadzi odpowiednie leczenie.

ból pod kolanem

Ból pod kolanem może mocno utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Zdarza się, że objaw ten po pewnym czasie samoistnie zanika, czasami jednak konieczna jest interwencja lekarska. W przypadku długotrwałych dolegliwości bólowych należy bezwzględnie odwiedzić gabinet.

Budowa kolana – co należy o niej wiedzieć?

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka. Warto zaznaczyć, że należy do najbardziej obciążonych w organizmie człowieka, dlatego ból tej części ciała jest stosunkowo częsty, a jego przyczyn może być wiele. Kość udowa łączy się w tym miejscu z kością piszczelową. Znajdują się tam również rzepka – nazywana też kością trzewną – więzadła oraz łąkotki. Kolano jest stawem zawiasowym zmodyfikowanym, który umożliwia zginanie i prostowanie nogi. Ma także możliwość wykonywania ruchów rotacyjnych.

Co może być przyczyną bólu stawu kolanowego?

Ból stawu kolanowego może być spowodowany przez szereg różnych czynników, w tym:
  • urazy;
  • zapalenia;
  • przykurcze;
  • przeciążenia;
  • starzenie się.

Ból może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały, a jego intensywność jest zmienna. Wśród chorób natury ortopedycznej, które mogą objawiać się bólem kolana, można wymienić:

  • zapalenie stawów;
  • zapalenie ścięgien;
  • chorobę zwyrodnieniową stawów;
  • urazy;
  • zwichnięcia;

Zapalenie stawu kolanowego a ból kolana

Jedną z przyczyn bólu pod kolanem może być zapalenie stawu. Dodatkowe objawy to obrzęk i ograniczenie ruchomości stawu. Pojawia się również zwiększona temperatura i zaczernienie skóry kolana. Ciało próbuje pozbyć się zapalenia poprzez zwiększanie temperatury organizmu (podobny mechanizm występuje przy gorączce związanej z infekcją).

Do zapalenia może dojść z wielu różnych przyczyn. Rozpoznanie jest bardzo istotne przy problemach z kolanem, ponieważ tylko w ten sposób można odpowiednio dostosować leczenie. Niektóre przyczyny zapalenia tej części kolana to:

  • nadwaga;
  • urazy;
  • wady wrodzone;
  • choroby metaboliczne;
  • infekcje wirusowe, pasożytnicze, grzybicze i bakteryjne.
Zobacz też  Ból śledziony – przyczyny, objawy i leczenie

W niektórych wypadkach lekarz może zalecić stosowanie leków i wypisać dokument, jakim jest e-recepta, aby pacjent mógł zwalczyć zapalenie.

Urazy

W wyniku urazu może dojść do uszkodzenia chrząstek, kości lub tkanek w stawie. Prowadzi to do zapalenia, na które organizm reaguje niemal natychmiastowo. Częstymi urazami, które prowadzą do zapalenia, są zwichnięcia lub skręcenia kolana. Osoby aktywne fizycznie, które uprawiają sporty obarczone dużym ryzykiem uszkodzenia stawu, stosunkowo często zmagają się z zapaleniami.

Nadwaga

Zapalenie stawów często pojawia się u osób zmagających się z nadwagą. Stawy w kolanach są jednymi z najbardziej obciążanych podczas wykonywania podstawowych czynności. Jeżeli masa ciała będzie bardzo duża, zwiększa się w ten sposób ryzyko pojawienia się zapalenia.

Infekcje

Infekcje to sytuacja, gdy niechciane bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby przedostają się organizmu. Jego reakcją jest wtedy stan zapalny. Do pasożytów, które mogą wywoływać objaw w postaci bólu pod kolanem, należą gronkowiec złocisty i paciorkowiec.

Choroby metaboliczne

Choroby metaboliczne to takie, które wywołują odpowiedź autoimmunologiczną organizmu. Dochodzi wtedy do agresji układu odpornościowego na komórki ciała. Wśród przykładów schorzeń powstających w ten sposób można wymienić między innymi dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby te uszkadzają stawy kolanowe i wywołują przewlekły stan zapalny.

Bóle pod kolanami a urazy

Bóle bezpośrednio pod kolanem w jego tylnym obszarze to jedne z najczęstszych dolegliwości tej części ciała. W tym przypadku objaw może mieć zróżnicowane nasilenie. Może być ostry, wywoływać obrzęk i ograniczać ruchomość stawu i czasem również promieniuje do innych części ciała. Urazy mogą powstać w wyniku uprawiania aktywności fizycznej, ale także podczas zwykłych wypadków czy w czasie wykonywania pracy fizycznej.

Jeżeli doszło do urazu, który wywołuje długotrwały i ostry ból, wówczas należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Diagnozowaniem i leczeniem tego rodzaju problemów zdrowotnych zajmuje się ortopeda.

Zobacz też  Ból żołądka – przyczyny, objawy i leczenie

W gabinecie lekarza specjalisty przeprowadzone zostaną dokładne badania. Najczęściej są to:

  • RTG;
  • test ruchowy;
  • rezonans magnetyczny;
  • tomografia komputerowa;
  • punkcja stawu;
  • artroskopia.

Leczenie uzależnione jest w dużym stopniu od przyczyny bólu. Jednym ze sposobów leczenia bólu kolana, który wywołany jest urazem, jest unieruchomienie kończyny. W takim przypadku, szczególnie gdy problem dotyka pracowników fizycznych, L4 online będzie konieczne, by pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności i nie nadwyrężać nogi.

Ból pod kolanem a torbiel Bakera

Torbiel Bakera nazywana bywa również cystą Bakera lub torbielą dołu podkolanowego. Zmiana tworzy się pod kolanem pacjenta i może zostać wykryta poprzez badania palpacyjne. Nie zagraża bezpośrednio zdrowiu człowieka, ale w jej wyniku może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów.

Głównym objawem schorzenia jest pojawienie się guzka pod kolanem. Skóra w tej okolicy może być nienaturalnie ciepła i zaczerwieniona. Czasami może dojść do uczucia dyskomfortu i obrzęku. Na późniejszych etapach rozwoju choroby pojawiają się drętwienie kończyny i zaburzenia czucia. Jeżeli zawartość cysty wyleje się do tkanek sąsiadujących, wówczas może dojść do drętwienia w łydce.

Cysta często jest niemożliwa do wyleczenia za pomocą domowych sposobów. W diagnostyce wykorzystuje się badanie USG. Lekarz, który stwierdzi, że problem występuje, może wtedy podjąć decyzję o wdrożeniu farmakoterapii. Torbiel może być leczona przy wykorzystaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których zadaniem będzie złagodzenie bólu pod kolanem i zmniejszenie obrzęku. Na czas leczenia torbieli Bakera i ewentualnej rehabilitacji specjalista wystawi zwolnienie lekarskie online.

Ból kolan a borelioza

Borelioza jest chorobą zakaźną, która jest przenoszona przez kleszcze i może powodować różne objawy, w tym bóle stawów. Dolegliwości bólowe w obrębie stawów nie są jednak typowym objawem boreliozy i są raczej rzadko spotykane. Warto jednak w porę udać się do lekarza, by wykluczyć także boreliozę, gdy bóle pod kolanami pojawiły się po ukąszeniu kleszcza.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy schylaniu

Ból kolana a choroby reumatyczne

Choroby reumatyczne mogą powodować ból kolan i innych stawów. Dotykają one tkanki łącznej, w tym chrząstki, kości i ścięgien. Przykłady chorób reumatycznych, które mogą być źródłem dolegliwości bólowych, to:
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) przewlekła choroba autoimmunologiczna, która atakuje stawy i inne tkanki;
  • osteoartroza – choroba stawów, która wywołuje uszkodzenie chrząstki i kości, co prowadzi do bólu i trudności z wyprostowaniem kończyny;
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – choroba wywołująca ból w kręgosłupie i stawach;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów – choroba, która powoduje uszkodzenie chrząstki i kości w stawie.

Ból pod kolanem najczęściej pojawia się w związku z wysiłkiem fizycznym. Objaw ten powinien minąć samoistnie. Jeżeli tak się nie dzieje, należy skonsultować się ze specjalistą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.