Ból serca – przyczyny, objawy i leczenie

Ból serca nie w każdym przypadku oznacza problem z tym ważnym narządem. Przyczyny dolegliwości mogą być bardzo zróżnicowane. Należy jednak mieć świadomość, że niebezpieczne objawy, do których niewątpliwie należą bóle serca, wymagają konsultacji lekarskiej i powinny budzić niepokój.

ból serca

Ból serca to objaw, który nie zawsze ma bezpośredni związek z tą częścią organizmu. Dolegliwości w tej okolicy powodują jednak u pacjentów bardzo duży niepokój, ponieważ są oni najczęściej świadomi, jak ważną funkcję pełni serce w organizmie. Warto zaznaczyć, że dolegliwości bólowe mogą świadczyć o chorobach innych narządów, w tym przełyku, żołądka i układu nerwowego. Ból o nieznanej przyczynie zlokalizowany w klatce piersiowej powinien być koniecznie skonsultowany z lekarzem.

Ból serca – co to za objaw?

Na początku warto zaznaczyć, że ból serca jest bardzo często identyfikowany z bólem po lewej stronie klatki piersiowej. Serce znajduje się jednak pośrodku klatki piersiowej tuż za mostkiem. Sam ból jest w różny sposób opisywany przez chorych. Może być piekący, nękający, głuchy lub przeszywający. Czasami pacjenci skarżą się na ból gniotący lub kłujący. W przypadku wystąpienia bólu serca należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o poważnym schorzeniu.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu serca?

Przyczyn bólu serca może być wiele, dlatego istotne jest postawienie diagnozy. Tylko w ten sposób pacjent może otrzymać odpowiednie leczenie. Poniżej wymienimy przykładowe schorzenia, które mogą wywoływać ten objaw.

Ból dusznicowy

Przyczyną bólu dusznicowego jest niedokrwienie mięśnia sercowego. Ma to związek ze zwężeniem światła tętnic wieńcowych, miażdżycą lub zbyt małą podażą tlenu. Ból dusznicowy charakteryzuje się uczuciem ściskania, pieczenia i dławienia w klatce piersiowej. Pacjentom może być trudno zlokalizować miejsce bólu, ponieważ bywa on rozlany, najczęściej jednak objaw ten jest umiejscowiony zamostkowo. Ból może się nasilać w zależności od fazy oddechu i pozycji ciała. Ból dusznicowy trwa od kilku do kilkunastu minut, jeżeli utrzymuje się dłużej, to u pacjenta można podejrzewać zawał serca.

Ból zawałowy

Do zawału serca dochodzi w momencie, gdy nagle następuje zatrzymanie dopływu krwi do serca. Głównym objawem tego schorzenia jest silny ból w klatce piersiowej. Duża część pacjentów opisuje ten stan jako bardzo silny ucisk lub wrażenie duszenia. Ból trwa od kilku minut do kilku godzin. W niektórych wypadkach pacjenci dodatkowo narzekają na ból szyi, ramion, dłoni, brzucha i pleców. Ból zawałowy może być odczuwalny także pomiędzy łopatkami, czasami promieniuje do żuchwy lub lewego barku. Pacjent z zawałem musi zostać pilnie hospitalizowany.

Zobacz też  Silny ból nóg – przyczyny, objawy i leczenie

Warto zaznaczyć, że nie zawsze ból przy zawale serca jest bardzo silny. Niektórzy ludzie opisują go jako ból łagodny” lub znośny”. Niezależnie od tego, jakie jest nasilenie, nie należy bagatelizować żadnych bólów w klatce piersiowej. Nawet jeśli są łagodne, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pacjenci po zawałach muszą stale przyjmować leki, więc co jakiś czas konieczna będzie e-recepta, dzięki której bez wychodzenia z domu można otrzymać dokument uprawniający do wykupienia ich z apteki.

Zapalenie mięśnia sercowego

Z bólem może wiązać się również zapalenie mięśnia sercowego. Do tej dysfunkcji dochodzi, gdy w obrębie tkanki tworzącej mięsień sercowy rozwija się stan zapalny. Ból serca w tym przypadku umiejscowiony jest najczęściej za mostkiem. Dodatkowo charakteryzuje się występowaniem duszności, zmęczeniem i gorączką. Aby zdiagnozować chorobę, lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem. Jest to konieczne, ponieważ zapalenie mięśnia sercowego przypomina zawał serca. Bywa, że zapalenie mięśnia sercowego jest powikłaniem infekcji wirusowych.

Zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia często spowodowane jest przez różnego rodzaju zakażenia. Mogą to być infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze. Wśród przyczyn wymienić można również układowe choroby tkanki łącznej oraz procesy immunologiczne, czyli toczeń rumieniowaty układowy, twardzinę układową, sarkoidozę lub zapalenie naczyń. W niektórych przypadkach do zapalenia osierdzia dochodzi w wyniku zaburzeń metabolicznych.

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia osierdzia jest ból, któremu mogą towarzyszyć kaszel i duszności. Najczęściej zlokalizowany jest on tuż za mostkiem lub w rejonie uderzenia koniuszkowego serca. Ból może promieniować do szyi lub lewego barku. Ma on charakter kłujący i ostry. Nasilenie objawów jest zmienne. Bolesność jest najbardziej odczuwalna podczas głębokiego wdechu, w pozycji leżącej, w czasie kaszlu i skręcania tułowia. Zazwyczaj dolegliwości bólowe poprzedzone są stanem podgorączkowym lub gorączką, która zazwyczaj jednak nie przekracza 39 stopni. U pacjenta mogą dodatkowo pojawić się bóle mięśni i stawów.

Rozwarstwienie aorty

Rozwarstwienie to bardzo poważna choroba serca. Polega ona na tym, że część z warstw ściany aorty zostaje przerwana. Krew dostaje się pomiędzy warstwy ścian aorty, co powoduje dalsze rozwarstwianie się największej tętnicy organizmu. W wyniku choroby dochodzi do niedokrwienia narządu, który jest zaopatrywany przez daną tętnicę. Może dojść do sytuacji, w której pęknie ściana aorty, co doprowadzi do krwotoku wewnętrznego.

Zobacz też  Ból pod kolanem – co oznacza ból w kolanie?

Jednym z objawów tej choroby jest ból w okolicy serca. Pojawia się on nagle i może przypominać zawał serca. Objaw ma charakter kłujący, ostry lub rozrywający. Na początku odczuwalny jest w okolicy mostka, a później promieniuje do łopatek. Pacjenci skarżą się również na dolegliwości bólowe w ramionach, szyi, żuchwie, brzuchu lub biodrach. Poza bólem występują jeszcze:

  • nudności;
  • wymioty;
  • trudności z oddychaniem;
  • słaby puls;
  • wrażenie duszności.

Ból w okolicy serca – inne przyczyny

Ból serca może być także związany z innymi, czasem mniej niebezpiecznymi, schorzeniami. Część z objawów różnych chorób może być dodatkowo błędnie utożsamiana z bólem serca. Najczęstsze z nich wymieniamy poniżej. Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w klatce piersiowej, które uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych, możesz wziąć L4 online.

Zgaga

Refluks żołądkowo-przełykowy, nazywany również zgagą, może powodować bolesne pieczenie w okolicy mostka. Ból nie ma związku z działaniem serca, może być jednak błędnie z nim identyfikowany. Przyczyną jest cofanie się soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Zgaga może nawet zostać pomylona z zawałem serca.

Angina

W wyniku anginy może dojść do zatoru w naczyniach krwionośnych. W jego wyniku zmniejszyć się może przepływ tlenu do mięśnia sercowego, co będzie powodowało ból promieniujący do barku, ramienia i żuchwy.

Przeziębienie

Ból serca może pojawić się u osób zmagających się ze zwyczajnym przeziębieniem. Tak naprawdę objaw ten nie ma związku z sercem. W wyniku nasilenia się suchego kaszlu dochodzi do przeciążenia chrząstek żebrowych i zniszczenia włókien nerwowych, co będzie powodowało dolegliwości bólowe.

Choroba odcinka piersiowego kręgosłupa

Ból serca może zostać również pomylony z chorobą odcinka piersiowego kręgosłupa. Dochodzi do niej w wyniku przeciążenia wywołanego ciężką pracą fizyczną lub siedzącym trybem życia. Schorzenie to pojawia się również u osób walczących z nadwagą lub otyłością. Choroba odcinka piersiowego kręgosłupa musi być leczona, ponieważ może doprowadzić do ograniczenia ruchomości lub nawet niepełnosprawności.

Nerwica

Nerwica daje różnego rodzaju objawy somatyczne, czyli takie, które dotyczą ciała, a nie psychiki pacjenta. Ostry i kłujący ból w klatce piersiowej oraz kołatanie serca to częste symptomy nerwicy. Ponadto u chorych mogą wystąpić duszności, nadmierna potliwość i drżenie kończyn. W przypadku nasilenia się objawów natury psychicznej pacjent może wziąć zwolnienie lekarskie online.

Zobacz też  Ból w dole brzucha po prawej stronie promieniujący do pachwin – przyczyny, leczenie

Ból serca – leczenie

Leczenie bólu serca zależy od przyczyny, która stoi za tym objawem. Jeśli jest to zawał serca, wówczas pacjent musi zostać pilnie hospitalizowany. W szpitalu tętnica zostanie udrożniona za pomocą angioplastyki lub stentowania. W przypadku przewlekłego bólu serca spowodowanego chorobą niedokrwienną serca, leczenie może obejmować farmakoterapię. Stosowane leki to beta-blokery, inhibitory ACE lub inhibitory receptora angiotensyny (ARA). Pacjent musi również zmienić swój styl życia i dietę.

Jest wiele chorób serca, które wymagają odmiennego podejścia w leczeniu. Należy pamiętać, że ostateczną decyzję o sposobie walki z problemami z sercem należy pozostawić kardiologowi. Dolegliwości nie należy leczyć samodzielnie, bo może dojść do bardzo groźnych powikłań!

Ból serca może mieć wiele różnych przyczyn. Niezależnie od tego, co nią jest, nie należy bagatelizować dolegliwości bólowych, które wskazują na zaburzenia działania tego narządu. Nie lekceważ objawów i jak najszybciej udaj się do specjalisty!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.