Alerprof

Nazwa Alerprof
Kategoria lek na alergię
Substancja czynna rupatadyna
Dawka 10 mg
Opakowanie 10 / 20 / 30 / 50 / 100 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37522/leaflet

Alerprof - opis i informacje o leku


Potrzebujesz pilnie e-recepty na swój lek, ale nie chcesz czekać w długiej kolejce do lekarza? Wypełnij krótki formularz i rozpocznij e-wizytę lekarską we własnym domu!

Chociaż pierwsze objawy alergii rozpoznaje się zazwyczaj jeszcze w okresie niemowlęcym, zdarza się, że ten problem dotyka osoby po 30-40 roku życia. Badania dowodzą, że nawet co 4 obywatel naszego kraju zmaga się z alergią całoroczną lub sezonową. Lista alergenów, które uczulają jest coraz dłuższa. Jak temu zaradzić? Postaw na sprawdzony lek Alerprof, który szybko i skutecznie łagodzi uporczywe dolegliwości. Umów się na e-wizytę u specjalisty i otrzymaj receptę na swoje tabletki antyalergiczne. \

Alerprof – zastosowanie leku

Alerprof to lek stosowany w leczeniu objawów na tle alergicznym – w szczególności zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki, występujących u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Dzięki obecności substancji czynnej rupatadyny preparat ten ma właściwości przeciwhistaminowe, które łagodzą dolegliwości, takie jak kichanie, świąd nosa i oczu, katar sienny, wysypki, np. pokrzywkę, a także obrzęki i zaczerwienienia skórne występujące miejscowo.

Jak przyjmować lek Alerprof?

Alerprof to lek na receptę produkowany w formie tabletek do podawania doustnego. Ponieważ jest wydawany z przepisu lekarza, to on przedstawia sposób dawkowania pacjentowi w zależności od objawów, które u niego występują. Decyduje również o długości prowadzonej terapii. Zazwyczaj leczenie objawowe tym preparatem polega na przyjmowaniu jednej tabletki, czyli dawki 10 mg raz na dobę, niezależnie od posiłku (ważne, aby nie łączyć go z sokiem grejpfrutowym, ponieważ może to spowodować podwyższenie stężenia leku w organizmie). Dotyczy to osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia. Ważne jest, aby nie przekraczać dawki większej niż zalecana, a jeśli tak się stanie – szybko skontaktować się z lekarzem. Natomiast jeśli pacjent przez przypadek pominie zaplanowaną dawkę preparatu, nie powinien jej uzupełniać poprzez przyjęcie dawki podwojonej. Zawarta w leku rupatadyna może oddziaływać na osoby w podeszłym wieku, które mogą wykazywać nadwrażliwość na tę substancję czynną, dlatego powinny one zachować szczególną ostrożność w stosowaniu Alerprofu. Natomiast w przypadku dzieci w wieku poniżej 12 lat stosowanie tego preparatu w formie tabletek nie jest dozwolone. Mogą one przyjmować lek, ale w postaci roztworu do picia. Jeśli pacjent cierpi na zaburzenia czynności nerek lub wątroby, powinien całkowicie zrezygnować ze stosowania preparatów z rupatadyną w składzie.

Przeciwwskazania i środki ostrożności w przyjmowaniu leku Alerprof

Chociaż lek Alerprof eliminuje większość objawów alergicznych, nie jest on przeznaczony do stosowania przez osoby mające alergię, nadwrażliwość lub nietolerancję na którykolwiek ze składników zawartych w tych tabletkach. Ponadto potrzeba przeprowadzenia kuracji tym preparatem powinna być omówiona z lekarzem w przypadku osób, u których występuje niewydolność nerek lub wątroby. To samo dotyczy pacjentów z niskim stężeniem potasu we krwi lub u których stwierdzono nieprawidłowy zapis pracy serca, a także seniorów powyżej 65 roku życia. Lek nie zostanie przepisany dziecku w wieku poniżej 12 lat.

Z jakimi lekami nie należy łączyć tabletek Alerprof?

Podczas wywiadu lekarskiego należy przedstawić lekarzowi wszystkie leki przyjmowane aktualnie lub w niedalekiej przeszłości, a także preparaty, które pacjent zamierza przyjmować w przyszłości, ponieważ ma to znaczenie dla skuteczności prowadzonej farmakoterapii. Dotyczy to zarówno leków wydawanych na receptę, jak i preparatów dostępnych bez recepty. Pacjent, który przyjmuje tabletki Alerprof nie powinien bowiem przyjmować leków z zawartością ketokonazolu lub erytromycyny. Ponadto jeśli stosuje on preparaty, które hamują ośrodkowy układ nerwowy lub produkowane są na bazie statyny, powinien skonsultować się z lekarzem, zanim rozpocznie stosowanie Alerprofu.

Alerprof a ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka w ciąży lub planująca ciążę w niedalekiej przyszłości chce rozpocząć objawowe leczenie alergii przy pomocy leku Alerprof, powinna skonsultować swoją decyzję z lekarzem. Specjaliści nie zalecają bowiem stosowania tego preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba, że lekarz zadecyduje, że korzyści z terapii Alerprofem są większe niż ewentualne ryzyko zdrowotne. Nie ulega wątpliwości, że każda kobieta w ciąży lub karmiąca dziecko w sposób naturalny przed zastosowaniem jakiegokolwiek farmaceutyku powinna poradzić się w tej kwestii lekarza lub farmaceuty.

Alerprof a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Jeśli Alerprof jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza, nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli jednak pacjent nie korzystał z leku wcześniej i nie jest pewny, jak zareaguje na jego działanie, przed rozpoczęciem tych czynności powinien upewnić się, że właściwości leku nie wpływają, np. na jego koncentrację.

Czy stosowanie Alerprofu może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych?

Chociaż nie u każdego pacjenta stosującego lek Alerprof mogą wystąpić działania niepożądane, należy liczyć się z tym, że czasem mogą dać o sobie znać. Dlatego warto dowiedzieć się z ulotki dołączonej do opakowania, jakie skutki uboczne mogą wystąpić. Wśród nich wymienia się, np. senność, bóle i zawroty głowy, zmęczenie i osłabienie organizmu, zwiększenie apetytu, problemy z koncentracją, krwotok z nosa, ból gardła, kaszel, suchość w jamie ustnej i gardle, mdłości, bóle brzucha, niestrawność, nudności i wymioty, zaparcia, biegunkę, zmiany skórne, bóle pleców, stawów i mięśni, nagłe zwiększenie masy ciała. Należy mieć na uwadze, że rzadko zdarzają się poważniejsze zaburzenia, takie jak: kołatanie serca, zwiększona częstotliwość bicia serca, czy reakcje anafilaktyczne. Dlatego podczas terapii preparatem Alerprof trzeba pozostawać pod stałą opieką lekarską, a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów bez zwłoki udać się do specjalisty.

Jak należy przechowywać tabletki Alerprof?

Lek Alerprof nie wymaga przestrzegania szczególnych warunków przechowywania. Istotne jest jednak to, aby ze względów bezpieczeństwa nie znajdował się w miejscu, do którego dostęp mają dzieci. W przypadku przekroczenia terminu ważności preparatu lub zakończenia kuracji należy skonsultować z farmaceutą sposób utylizacji niewykorzystanych pigułek.



Potrzebujesz pilnie e-recepty na swój lek, ale nie chcesz czekać w długiej kolejce do lekarza? Wypełnij krótki formularz i rozpocznij e-wizytę lekarską we własnym domu!