Aerius

Nazwa Aerius (tabletki powlekane, roztwór doustny, lek na receptę)
Kategoria lek na alergię
Substancja czynna desloratadyna
Dawka tabletki 5 mg, roztwór doustny 0,5 mg / ml
Opakowanie 1 / 2/ 3 / 5 / 7 / 10 / 14 / 15 / 20 / 21 / 30 / 50 / 100 tabletek, 30 / 50 / 60 / 100 / 120 / 150 / 225 / 300 ml roztworu doustnego

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28135/leaflet

Aerius - opis i informacja o leku

Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!

Masz problem z nawracającą alergią? Szukasz sprawdzonego preparatu w wygodnej formie podania? Jeśli Twoja odpowiedź na te pytania brzmi "tak", przeczytaj najważniejsze informacje na temat leku na objawy uczulenia do stosowania doustnego – Aerius. Być może dzięki niemu zapomnisz o przykrych dolegliwościach. Sprawdź, czy to możliwe, umawiając się na indywidualną konsultację lekarską przez Internet!

Co to jest Aerius i w jakich przypadkach można go stosować?

Aerius to skuteczny lek przeciwhistaminowy produkowany w formie roztworu lub tabletek do stosowania doustnego. W jego skład wchodzi substancja czynna o nazwie desloratadyna, która sprawdza się w łagodzeniu objawów związanych z alergicznym nieżytem błony śluzowej nosa (katar sienny), świądu i zmian skórnych pod postacią pokrzywki, a także nadwrażliwością na roztocza. Aerius działa poprzez zmniejszenie wydzieliny i łzawienia oczu, hamuje kaszel i niweluje zaczerwienienie gałek ocznych oraz dokuczliwe swędzenie podniebienia. Preparat ten można uzyskać tylko z przepisu lekarza. Nie należy go stosować u dzieci, które nie osiągnęły pierwszego roku życia.

Przeciwwskazania do stosowania leku Aerius

Oprócz wieku poniżej 1 roku życia istotnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Aerius, zarówno pod postacią tabletek, jak i roztworu do picia, jest nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub inne substancje pomocnicze w nim zawarte. Ponadto z leczenia tym farmaceutykiem powinny zrezygnować kobiety w ciąży lub podejrzewające, że są w ciąży oraz matki karmiące swoje dzieci w sposób naturalny. Wykluczenie może stanowić również poważne schorzenie wątroby.

Dawkowanie leku Aerius

O właściwym dawkowaniu leku Aerius powinien zadecydować lekarz prowadzący. Informacje na temat propozycji stosowania preparatu są również zawarte w ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku dzieci od 1 do 5 roku życia na ogół stosuje się dawkę 2,5 ml roztworu raz na dobę. Osoby dorosłe i młodzież powyżej 12 roku życia mogą stosować 1 tabletkę lub 10 ml roztworu doustnego raz na dobę. Zazwyczaj leczenie preparatem stosuje się do momentu ustąpienia objawów i wznawia się je po ich ponownym wystąpieniu. Lek stosuje się doustnie, niezależnie od posiłków.

Aerius a skutki uboczne

Leczenie preparatem Aerius może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta skutków ubocznych. Dlatego przed zastosowaniem leku warto zapoznać się z ulotką producenta, w której zostały opisane wszystkie możliwe działania niepożądane, takie jak: suchość jamy ustnej, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, biegunka i bezsenność. Rzadko pacjent może spotkać się z zawrotami głowy, nadmiernym pobudzeniem, problemami natury gastrycznej, drgawkami i kołataniem serca. Należy również pamiętać, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, utrudniających normalne funkcjonowanie, należy zwrócić się po pomoc lekarską.

Czy można stosować Aerius z innymi lekami?

Nie istnieją konkretne informacje na temat możliwych interakcji preparatu Aerius z innymi lekami. Jednak w trakcie wywiadu lekarskiego należy zgłosić lekarzowi wszystkie nazwy leków, które pacjent stosuje obecnie, przyjmował ostatnio lub planuje stosować w niedalekiej przyszłości – przede wszystkim w okresie leczenia preparatem Aerius.

Aerius a spożywanie alkoholu

Choć nie udowodniono, że napoje wysokoprocentowe wpływają na działanie leku Aerius, podczas leczenia tym preparatem należy zachować wzmożoną ostrożność i nie spożywać alkoholu jeśli to możliwe.

Aerius w okresie ciąży i karmienia piersią

Chociaż nie zaleca się stosowania leku Aerius w okresie ciąży lub karmienia piersią, a także w sytuacjach, w których kobieta podejrzewa, że może być w ciąży lub tę ciążę planuje, przed ewentualnym zastosowaniem tego leku powinna ona zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Może być bowiem tak, że specjalista stwierdzi, że potencjalne korzyści, które niesie stosowanie preparatu są wyższe niż możliwe ryzyko zdrowotne. Nie ma wiarygodnych danych na temat wpływu działania preparatu na płodność pacjentów zarówno płci żeńskiej, jak i męskiej.

Czy w okresie farmakoterapii przy użyciu Aeriusa można prowadzić pojazdy?

Chociaż badania nad lekiem nie wskazują, aby miał on znaczący wpływ na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn, przed przystąpieniem do wykonywania tych czynności należy upewnić się, że po zażyciu leku nie występują u niego zaburzenia koncentracji i szybkości reakcji.

Jak przechowywać opakowanie z lekiem Aerius?

Preparat Aerius należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu, które jest niedostępne i niewidoczne dla dzieci. Ponadto nie należy stosować leku, kiedy upłynie termin jego ważności. Nie wolno go wyrzucać do przydomowych pojemników na odpady lub do kanalizacji, lecz utylizować zgodnie z instrukcją farmaceuty.





Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!