Hitaxa

Nazwa: Hitaxa (tabletki, roztwór, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: desloratadinum
Dawka: 2,5/5 mg, 0,5 mg/ml
Opakowanie: 10/30 tabletek, 60/150 ml
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28067/leaflet

Hitaxa - opis i informacje o leku

Choroba nie odpuszcza, a Ty potrzebujesz przedłużyć receptę na stosowane leki? Wypełnij prosty formularz medyczny, opłać usługę online i czekaj na SMS-a z kodem do Twojej e-recepty. Szybko i wygodnie!

Alergia to schorzenie, które dotyka znaczącą część populacji niezależnie od płci i wieku. W aptekach dostępnych jest wiele leków na alergię zarówno bez recepty, jak i za okazaniem tego dokumentu. Jednym z nich jest Hitaxa – lek w formie tabletek lub roztworu do stosowania doustnego. Chcesz skonsultować pomysł stosowania tego preparatu ze specjalistą? Skontaktuj się z lekarzem w naszym serwisie medycznym już teraz!

Hitaxa – co to za lek?

Lek przeciwalergiczny Hitaxa to preparat zawierający w swoim składzie desloratadynę, dzięki czemu można go zaliczyć do kategorii leków przeciwhistaminowych II generacji. Działanie preparatu polega na wybiórczym wstrzymywaniu obwodowych receptorów histaminowych typu 1 i jednoczesnym niedopuszczeniu do powstania charakterystycznych dla alergii uporczywych dolegliwości, bez oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Lek łagodzi objawy takie jak: zaczerwienienie i łzawienie oczu, wyciek z nosa, kichanie, obrzęknięcie i swędzenie błon śluzowych oraz zmiany skórne w postaci pokrzywki. Za zgodą lekarza można go stosować zarówno na alergię sezonową, jak i w przypadkach przewlekłych. Hitaxę w postaci tabletek lub roztworu podaje się metodą doustną. Środek dobrze się wchłania, a swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga już po 3 godzinach od podania. Sama substancja czynna działa przez ok. 27 godzin. Lek, w zależności od wariantu, można otrzymać w aptece na receptę lub bez recepty. W obu przypadkach warto skonsultować przyjmowanie tego preparatu ze specjalistą.

Dawkowanie leku Hitaxa

Sposób dawkowania preparatu Hitaxa zależny jest od jego formy. O właściwym stosowaniu leku zawsze decyduje lekarz, który przepisuje go pacjentowi. Ważne, aby nie przekraczać zalecanej dawki i nie przerywać samodzielnie kuracji. W przypadku tabletek do połykania zazwyczaj leczenie alergii polega na stosowaniu dawki 5 mg raz dziennie przez osoby powyżej 12 roku życia i 2,5 mg raz dziennie przez dzieci w wieku 6-11 lat. W przypadku dzieci młodszych, w wieku 1-5 lat, zaleca się korzystanie z formuły roztworu do picia. Wówczas mogą one przyjmować 2,5 ml roztworu raz na dobę. Natomiast osoby starsze, które chcą stosować roztwór, zwykle przyjmują 5 ml raz na dobę (dzieci w wieku 6-11 lat) lub 10 ml raz na dobę (osoby powyżej 12 lat). Lek przyjmuje się niezależnie od posiłku. Ponieważ tabletki Hitaxa rozpadają się samoczynnie w ustach nie trzeba ich popijać płynem. Należy pamiętać, że leczenie sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa należy przeprowadzać tylko jeśli objawy te występują (leczenie objawowe). Jeśli dolegliwości ustępują należy przerwać kurację i wznowić ją w sytuacji, kiedy znowu wystąpią. Inaczej jest w sytuacji, kiedy pacjent zmaga się z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa na tle alergicznym. W takim przypadku lekarz może podjąć decyzję o długotrwałym stosowaniu preparatu, aż do momentu kiedy alergen powodujący te objawy przestanie oddziaływać na organizm.

Kiedy przyjmowanie leku Hitaxa nie jest wskazane?

Leku Hitaxa nie mogą przyjmować osoby, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek składnik tego preparatu, kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci poniżej 1 roku życia, a także pacjenci chorujący na fenyloketonurię. O konieczności stosowania tabletek bądź roztworu Hitaxa na receptę decyduje lekarz, jednak w przypadku chęci rozpoczęcia kuracji przy pomocy wersji dostępnej bez recepty, warto mieć na uwadze to, że nie każdy może stosować ten lek ze względu na jego skład i działanie.

Hitaxa w okresie ciąży i laktacji

Pacjentki w ciąży i karmiące piersią zawsze powinny skonsultować ewentualność stosowania różnych medykamentów ze swoim lekarzem. Ponieważ do tej pory nie ustalono, czy lek Hitaxa jest bezpieczny dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu, nie zaleca się jego stosowania w tym okresie. Z uwagi na to, że zawarta w leku desloratadyna przenika do pokarmu naturalnego matki, nie zaleca się również stosowania tego leku w okresie laktacji.

Hitaxa a działania niepożądane

W okresie stosowania leku Hitaxa mogą pojawić się pewne skutki uboczne, choć nie u wszystkich pacjentów. Wśród nich wymienić można m.in. nadmierną senność, zmęczenie, zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, problemy z oddychaniem, świszczący oddech, bóle brzucha, tachykardię, kołatanie serca, świąd, pokrzywkę i obrzęki skórne. Do najpoważniejszych działań niepożądanych można zaliczyć wstrząs anafilaktyczny. Z tego powodu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów wskazane jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty i natychmiastowe przerwanie kuracji tym preparatem.



Choroba nie odpuszcza, a Ty potrzebujesz przedłużyć receptę na stosowane leki? Wypełnij prosty formularz medyczny, opłać usługę online i czekaj na SMS-a z kodem do Twojej e-recepty. Szybko i wygodnie!