Jovesto

Nazwa: Jovesto (tabletki powlekane, roztwór, lek na receptę)
Kategoria: lek na alergię
Substancja czynna: desloratadyna
Dawka: 5 mg / 0,5 mg/ml
Opakowanie: 10/30/60/90 tabletek, 60 ml / 150 ml roztworu
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28237/leaflet

Jovesto - opis i informacje o leku

Potrzebujesz szybko e-recepty? W naszym serwisie wypełnisz prosty formularz i zamówisz ją w kilka minut na swój telefon!

Od wielu lat zmagasz się z alergią? A może co roku dopadają Cię objawy alergii sezonowej? Nie będzie to miało znaczenia, jeśli postawisz na sprawdzony lek przeciwalergiczny, dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o uciążliwych objawach, takich jak kichanie czy katar sienny. Sprawdź najważniejsze informacje na temat preparatu na receptę – Jovesto. Skorzystaj z wizyty lekarskiej online, podczas której otrzymasz e-receptę na swoje opakowanie leku.

Wskazania do stosowania i działanie leku Jovesto

Jovesto to lek na receptę, który skutecznie łagodzi reakcje alergiczne występujące w okolicach oczu, nosa i podniebienia. Zaliczyć do nich można łzawienie i zaczerwienienie oczu, opuchnięcie i katar sienny. Jovesto stosuje się również w leczeniu alergii skórnej, np. pod postacią pokrzywki, wysypki i uporczywego świądu. Można go otrzymać zarówno w postaci tabletek podawanych doustnie, jak i roztworu do picia. Tabletki zazwyczaj stosują dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat, a roztwór młodsze dzieci i osoby starsze. Preparat działa średnio do 24 godzin od podania, dzięki czemu alergik, mimo kontaktu z alergenami, może normalnie funkcjonować i czuć się dobrze.

Jak wygląda dawkowanie Jovesto?

Substancją czynną preparatu Jovesto jest desloratadyna. Lek przyjmuje się w oparciu o zalecenia lekarza. Specjalista określa długość terapii oraz wielkość przyjmowanych dawek. W przypadku objawów alergii, które utrzymują się ponad miesiąc kuracja trwa zwykle przynajmniej 4 dni. Chociaż nie odnotowano jeszcze ciężkich skutków przedawkowania leku Jovesto – nie należy przyjmować większych dawek niż zalecana. Najczęściej osoby dorosłe i młodzież w wieku powyżej 12 lat stosują dawkę roztworu 10 ml na dobę. Natomiast dzieci w wieku 6-11 lat powinny przyjmować 5 ml roztworu na dobę, a w wieku 1-5 lat – 2,5 ml na dobę. Wskazane jest, by preparat popijać wodą. Jeśli pacjentka, będąca alergiczką, jest w ciąży lub planuje w niej być – wówczas powinna skonsultować decyzję o stosowaniu kuracji lekiem Jovesto ze swoim lekarzem lub farmaceutą – choć praktyka podaje, że w tego typu przypadkach całkowicie rezygnuje się z podawania tego leku w trosce o prawidłowy przebieg ciąży. Podczas leczenia preparatem Jovesto niewskazane jest spożywanie alkoholu. Ponadto nie powinny z niego korzystać osoby z nadwrażliwością na którykolwiek jego składnik.

Jovesto – kiedy zachować szczególną ostrożność?

Ponieważ niektóre choroby, podawane w związku z nimi preparaty i czynniki zewnętrzne mogą niekorzystnie wpływać na działanie leku lub powodować wystąpienie poważnych działań niepożądanych u pacjenta, przed wdrożeniem kuracji lekiem Jovesto należy skonsultować swój stan zdrowotny ze specjalistą lub wykonać niezbędne badania kontrolne. Szczególną ostrożność w stosowaniu preparatu zarówno w postaci tabletek, jak i roztworu do picia, powinni zachować pacjenci ze stwierdzonymi zaburzeniami nerek oraz osoby, które kiedykolwiek doświadczyły drgawek po przyjęciu desloratadyny. Podobnie należy postępować w przypadkach, kiedy tego typu zachowania stwierdzono u innego członka rodziny.

Czy podczas terapii lekiem Jovesto można prowadzić pojazdy?

Dostępne badania nie potwierdzają, że stosowanie leku Jovesto wpływa na zmniejszenie się sprawności psychoruchowej. Jednak reakcja na lek może być różna w zależności od organizmu pacjenta, dlatego trzeba zachować ostrożność i upewnić się, że jego właściwości nie wpływają znacząco na samopoczucie. U niektórych osób Jovesto może bowiem generować uczucie senności i inne skutki uboczne, które mogą niekorzystnie wpływać na koncentrację i zdolność reagowania.

Jakie skutki uboczne może wywołać lek Jovesto?

Jovesto, tak jak każdy inny produkt farmaceutyczny, może wywoływać u pacjentów stosujących ten preparat, działania niepożądane. Należy jednak pamiętać, że ich występowanie nie jest obligatoryjne. Nie każdy chory doświadczy tego typu dolegliwości. Wśród skutków ubocznych przyjmowania leku Jovesto można wymienić: bóle głowy, zmęczenie i suchość w jamie ustnej. Rzadko można spotkać się z wywołanym uczuciem senności lub odwrotnie – bezsenności, zawrotami głowy, tachykardią czy drgawkami. Możliwe są również: nudności i wymioty, biegunka, bóle brzucha i niestrawność. Istnieje małe prawdopodobieństwo doświadczenia reakcji anafilaktycznych, bólów mięśniowych oraz nadciśnienia tętniczego. Przed zastosowaniem leku wskazane jest zapoznanie się ze spisem skutków ubocznych dostępnym w ulotce producenta dołączonej do opakowania. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów należy natychmiast zgłosić się w tej sprawie do lekarza.



Potrzebujesz szybko e-recepty? W naszym serwisie wypełnisz prosty formularz i zamówisz ją w kilka minut na swój telefon!