Metmin

Nazwa: Metmin
Kategoria: leki przeciwzapalne, leki przeciwalergiczne
Status: dostępny na receptę
Forma: zawiesina, aerozol
Substancja czynna: furoinian mometazonu
Dawka: 50 mg
Opakowanie - ilość dawek w butelce: 60, 140
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/31744/leaflet

Metmin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Metmin należy do leków stosowanych w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa oraz polipów w nosie. Występuje on w formie zawiesiny w aerozolu. Substancją czynną leku Metmin jest furoinian mometazonu, łagodzący obrzęk i podrażnienie błony śluzowej. Metmin dostępny jest na receptę, którą z łatwością uzyskać można bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy, że pacjent wypełni krótki formularz online, dotyczący jego stanu zdrowia. Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz może wystawić e-receptę, którą pacjent okaże w aptece.

W jakim celu stosuje się Metmin?

Metmin stosuje się w zwalczaniu objawów alergicznego oraz całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Stosuje się go także w leczeniu polipów nosa (miękkich guzków wskutek zmian zapalnych lub alergicznych) u osób dorosłych. Metmin zmniejsza objawy zapalenia, w tym podrażnienie błony śluzowej, katar, swędzenie i uczucie zatkanego nosa, a także zmniejsza ilość produkowanej wydzieliny.

Co znajduje się w składzie leku Metmin?

W składzie leku Metmin występują m.in.: chlorek benzalkoniowy, glicerol, polisorbat 80 czy cytrynian sodu. Substancją czynną preparatu jest natomiast mometazonu w postaci furoinianu. Ten związek chemiczny stosuje się głównie terapii alergicznych nieżytów nosa.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Metmin?

Furoinian mometazonu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz immunopresyjnie. Zwalczając występujący w nosie stan zapalny, substancja ta przyczynia się do leczenia objawów takich, jak katar czy świąd w nosie, a także do zmniejszenia polipów.

Metmin – jak wygląda stosowanie leku?

Przed użyciem aerozolu należy zdjąć nakładkę chroniącą dozownik przed zanieczyszczeniem, a po zażyciu dawki nałożyć ją ponownie. Butelkę przed użyciem należy wstrząsnąć. Przy pierwszym zastosowaniu zaleca się nacisnąć pompkę ok. 10 razy, aż do uzyskania drobnej mgiełki – wówczas lek jest gotowy do działania. Jeżeli aerozol nie był używany przez co najmniej 2 tygodnie, przed kolejnym wstrzyknięciem do otworu nosowego zaleca się nacisnąć pompkę 2 razy.

Metmin – jak dawkować?

W przypadku dzieci powyżej 12 roku życia oraz osób dorosłych zazwyczaj stosuje się dobowo po 2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego. U dzieci w wieku od 3 do 11 lat doza zwykle wynosi po 1 do otworu nosowego na dobę. Przy leczeniu polipów o osób dorosłych początkowa dawka wynosi zazwyczaj dobowo po 2 do otworu nosowego. Jeżeli poprawa nie nastąpiła po kilku tygodniach stosowania (od 5 do 6), lekarz może zlecić zwiększenie dozy.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Metmin?

Metmin nie powinien być stosowany przez pacjentów z uczuleniem lub nadwrażliwością na furoinian mometazonu lub inną substancję występującą w składzie leku. Ponadto, środka powinny unikać też osoby chorujące na niewyleczone zakażenie nosa, ponieważ Metmin może spowodować u nich zaostrzenie objawów zakażenia. Jeżeli pacjent przebył niedawno operację lub uraz nosa, powinien zaczekać ze stosowaniem leku Metmin do czasu pełnego zagojenia się ran.

Metmin – jakie zachować środki ostrożności przy zażywaniu leku?

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, którzy chorują na jakiekolwiek inne zakażenie dróg oddechowych, gruźlicę czy mukowiscydozę. Zaleca się konsultację z lekarzem, jeśli lek stosowany jest długotrwale (co najmniej przez kilka miesięcy), a także przy wystąpieniu działań niepożądanych, silnie wpływających na funkcjonowanie pacjenta (np. zaburzenia widzenia).

Czy Metmin można stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

rakuje danych dotyczących stosowania leku Metmin podczas ciąży lub w okresie karmienia piersią, dlatego też w tych przypadkach pacjentka powinna zachować ostrożność i skonsultować się z lekarzem lub z farmaceutą.

Czy Metmin może być zażywany przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia?

Tak, Metmin stosuje się przy leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku od 3 lat. Natomiast w przypadku zwalczania polipów nosa preparat powinien być zażywany tylko przez osoby powyżej 18 roku życia.

Jakich środków nie powinno się zażywać przy stosowaniu leku Metmin?

Metmin może wchodzić w interakcję z innymi lekami z grupy kortykosteroidów, czyli hormonów steroidowych o działaniu przeciwzapalnym i immunopresyjnym oraz regulujących metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów. W związku z tym, jeżeli pacjent stosuje inne kortykosteroidy, powinien poinformować o tym lekarza jeszcze przed przepisaniem leku Metmin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić przy stosowaniu leku Metmin?

Metmin zawiera w składzie chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnętrznej części nosa, szczególnie przy stosowaniu długotrwałym. Do zgłaszanych działań niepożądanych, jakie występują przy zażywaniu tego preparatu, zalicza się reakcje alergiczne w postaci: obrzęku twarzy, języka lub gardła, pokrzywki, świszczącego oddechu, trudności z przełykaniem lub oddychaniem. Jeżeli u pacjenta wystąpi którykolwiek z wymienionych efektów ubocznych, należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się po pomoc lekarską.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!