Escapelle

Nazwa: Escapelle (tabletka awaryjna, lek na receptę)
Kategoria: tabletka antykoncepcyjna, awaryjna
Substancja czynna: levonorgestrel
Dawka: 1500 mcg
Opakowanie: 1 tabletka
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/43293/leaflet

Escapelle - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty? Wypełnij formularz i odbierz SMS z kodem e-recepty w 5 minut w naszym serwisie!

Twoja antykoncepcja zawiodła i obawiasz się nieplanowanej ciąży? Skorzystaj z "tabletki po" od Escapelle. Dowiedz się więcej o antykoncepcji awaryjnej. Umów e-wizytę ze specjalistą, który w kilka minut wystawi e-receptę do zrealizowania w każdej aptece!

Escapelle – tabletka awaryjna działająca do 72 h po stosunku

Escapelle to lek popularnie nazywany "tabletką po" lub "pigułką dzień po", który uniemożliwia zajście w ciążę w ciągu 72 godzin po stosunku seksualnym. Jedna dawka preparatu zawiera 1500 mcg lewonorgestrelu i jest stosowana przez kobiety w przypadku stosunku bez zabezpieczenia lub kiedy stosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła. Ponieważ tabletka jest przyjmowana po stosunku, a nie przed, uznaje się ją za jedną z metod antykoncepcji awaryjnej. Aby była skuteczna należy ją przyjąć najpóźniej 3 dni po współżyciu. Jest to kluczowe, ponieważ pigułka Escapelle jest wydawana wyłącznie na receptę.

Jakie składniki zawiera lek Escapelle i jak działa?

Do składu tabletki awaryjnej Escapelle zalicza się substancję czynną w postaci syntetycznego hormonu o nazwie lewonorgestrel (1500 mcg). Sposób działania preparatu w okresie przedowulacyjnym polega na hamowaniu procesu owulacji lub – w przypadku uwolnionej komórki jajowej – na niedopuszczeniu do jej zapłodnienia.

Jakie są wskazania do zastosowania leku Escapelle?

Jak sama nazwa wskazuje tabletkę awaryjną stosuje się w nagłych przypadkach, kiedy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub kiedy praktykowana metoda antykoncepcyjna zawiodła, np. zastosowano uszkodzoną prezerwatywę. "Tabletka po" Escapelle jest skuteczna, kiedy zastosuje się ją w czasie do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Jak szacuje się skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Escapelle?

Jeśli pigułka Escapelle zostanie przyjęta zgodnie z instrukcją w przeciągu 72 godzin po współżyciu wówczas prawdopodobieństwo jej skuteczności wynosi aż 84%. Skuteczność preparatu wzrasta proporcjonalnie do szybkości jego zażycia. Ocenia się, że największe szanse na uniknięcie ciąży są wtedy, kiedy kobieta zastosuje tabletkę w czasie pierwszych 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Wskazane jest, aby w terminie do 3 tygodni od zażycia leku skorzystać z badania u ginekologa, by upewnić się, że nie doszło do zapłodnienia.

Kiedy tabletka Escapelle nie jest skuteczna?

Lek Escapelle nie zadziała zgodnie z przeznaczeniem w przypadku, kiedy kobieta jest już w ciąży lub kiedy doszło do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Ryzyko zajścia w ciążę istnieje również wtedy, kiedy lek zostanie przyjęty przed odbyciem stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Jak dawkować lek awaryjny Escapelle?

Escapelle to preparat doustny stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. W opakowaniu znajduje się jedna tabletka, którą należy przyjąć niezwłocznie w czasie do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Nie ma znaczenia w jakim momencie cyklu miesiączkowego "pigułka po" zostanie przyjęta. Jednak przed jej zażyciem należy upewnić się, czy wcześniej nie doszło do zapłodnienia. W przypadku wydalenia leku, np. w wyniku zwrotu treści z przewodu pokarmowego, zaleca się przyjęcie nowej tabletki.

Jak długo tabletka Escapelle zabezpiecza przed zajściem w ciążę?

Lek Escapelle nie jest długoterminową metodą antykoncepcyjną, dlatego po jego aplikacji każdy kolejny stosunek bez zabezpieczenia może skutkować nieplanowaną ciążą. Aby był skuteczny należy go zastosować w możliwie jak najkrótszym czasie po zaistnieniu stosunku.

Czy "tabletka po" Escapelle to lek do regularnego stosowania?

Nie, lek Escapelle powinien być stosowany wyłącznie w awaryjnych sytuacjach, kiedy inne metody antykoncepcyjne zawodzą. Częste korzystanie z właściwości tego preparatu może osłabić jego działanie, a także skutkować rozregulowaniem się cyklu miesiączkowego kobiety. Aby odpowiednio zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem i wybrać regularną metodę antykoncepcji, np. tabletki lub plaster antykoncepcyjny.

Czy Escapelle to lek przerywający ciążę?

Nie, Escapelle jest lekiem antykoncepcji awaryjnej, a nie tabletką aborcyjną. Ma zapobiec zajściu w ciążę, a nie ją usunąć. Dlatego jeśli kobieta przypuszcza, że doszło do zapłodnienia, tabletka awaryjna Escapelle nie przerwie ciąży.

Czy Escapelle zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Zadaniem tabletki awaryjnej Escapelle jest uniemożliwienie zajścia w ciążę w przypadku kiedy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub zastosowane zabezpieczenie okazało się nieskuteczne. Nie gwarantuje ochrony przed HIV (AIDS) i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Za skuteczną metodę chroniącą przed tego typu chorobami uważa się antykoncepcję mechaniczną w postaci prezerwatyw.



Potrzebujesz e-recepty? Wypełnij formularz i odbierz SMS z kodem e-recepty w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu