Aidee

Nazwa: Aidee (tabletki powlekane, lek na receptę)
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: dienogest, etynyloestradiol
Dawka: 0,2 mg + 0,03 mg
Opakowanie: 21/63/126 tabletek
Źródło: https://www.symphar.com/wp-content/uploads/2016/01/Aidee_Informacja-dla-pacjenta.pdf

Aidee - opis i informacje o leku

Musisz szybko wykupić lek, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz medyczny dostępny na naszej stronie i otrzymaj kod do e-recepty na e-maila w 5 minut!

Poszukujesz sprawdzonego leku, który nie tylko zabezpieczy Cię przed niechcianą ciążą, ale również poprawi Twoją cerę trądzikową? Dowiedz się, jak stosować tabletki antykoncepcyjne Aidee. Masz wątpliwości, czy ten preparat sprawdzi się u Ciebie? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online z możliwością wystawienia e-recepty!

Co to jest lek Aidee i jakie jest jego zastosowanie?

Tabletki powlekane Aidee to preparat antykoncepcyjny do stosowania doustnego. Wielu specjalistów przepisuje go również w ramach leczenia trądziku o charakterze umiarkowanym w sytuacjach, kiedy inne metody, takie jak terapia miejscowa lub antybiotykowa zawiodły. Lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu pigułek Aidee w oparciu o ocenę zdrowotną pacjentki, a przede wszystkim specjalistyczną opinię dotyczącą możliwego ryzyka wystąpienia u niej chorób zakrzepowo-zatorowych związanego z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej. Blister leku Aidee składa się z 21 tabletek powlekanych zawierających niezbędną, minimalną dawkę żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i progestagenu. Z tego powodu preparat ten nazywa się „złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym”. Ponieważ szczegółowa diagnostyka potwierdza, że skojarzenie tych dwóch hormonów pozwala skutecznie leczyć objawy trądziku, lek ten można stosować również w jego zwalczaniu.

Procedura lekarska przed przepisaniem leku Aidee

Przed rozpoczęciem terapii antykoncepcyjnej przy użyciu leku Aidee specjalista przeprowadzający wywiad zadaje pacjentce pytania na temat stanu jej zdrowia, historii jej chorób oraz chorób występujących w jej rodzinie teraz lub w przeszłości. Ponadto może zmierzyć jej ciśnienie krwi i przeprowadzić inne, dodatkowe badania. Należy również wykluczyć ewentualną ciążę poprzez wykonanie badania USG i badania ginekologicznego. W sytuacji, kiedy pacjentka jest w posiadaniu wyników badań lub stosuje antykoncepcję Aidee od dłuższego czasu, może uzyskać receptę na nowe opakowanie pigułek drogą internetową, korzystając z konsultacji lekarskich online.

Przeciwwskazania do zażywania pigułek Aidee

Istnieje kilka ważnych powodów, dla których pacjentka nie powinna stosować tabletek hormonalnych Aidee. Jeśli kobieta jest w posiadaniu informacji na ten temat, powinna opowiedzieć o nich swojemu lekarzowi, by ten pomógł jej wybrać najodpowiedniejszą metodę antykoncepcyjną, która będzie możliwie bezpieczna dla jej zdrowia. Nie należy stosować leku Aidee w przypadku, kiedy u kobiety występuje lub występował wcześniej zakrzep krwi w naczyniach kończyn dolnych, płucach lub innych narządach, zaburzenia krzepliwości krwi, a także jeśli w przeszłości przeszła ona udar lub zawał serca. Lekarz nie przepisze preparatu osobie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, kiedy wiadome jest, że pacjentka przez dłuższy czas będzie osobą leżącą. Ponadto dyskwalifikujące są: objawy dusznicy bolesnej, choroby niosące ryzyko powstania zakrzepu w tętnicy (np. cukrzyca, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, hiperhomocysteinemia), migrena z aurą, uczulenie na substancje zawarte w leku, stany zapalne trzustki i choroby wątroby, nowotwory, niezdiagnozowane krwawienie z narządów rodnych oraz zapalenie wątroby typu C.

W jaki sposób stosuje się tabletki Aidee?

W opakowaniu leku Aidee znajduje się 21 kolejno opisanych nazwami dni tygodnia tabletek powlekanych, które należy przyjmować codziennie przez 21 dni o podobnej porze, przy użyciu niewielkiej ilości wody. Terapię hormonalną rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu menstruacji. Po wykorzystaniu wszystkich pigułek z blistra następuje 7-dniowa przerwa, w trakcie której u kobiety pojawia się krwawienie z odstawienia. Zazwyczaj rozpoczyna się ono w 2 lub 3 dniu od zażycia ostatniej pigułki preparatu Aidee. 8 dnia należy rozpocząć kolejny, nowy blister leku, nawet jeśli krwawienie jeszcze się nie zakończyło. Pacjentka zawsze rozpoczyna nowe opakowanie preparatu tego samego dnia tygodnia, a krwawienie występuje zwykle w tym samym dniu każdego miesiąca. Dzięki takiej regularności przyjmowanie leku jest ułatwione.

Czy Aidee można przyjmować w ciąży lub karmiąc piersią?

Nie, leku Aidee nie wolno przyjmować w okresie ciąży lub kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że pacjentka jest w ciąży. W przypadku kiedy dojdzie do skutecznego zapłodnienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej przy użyciu leku Aidee, wówczas trzeba natychmiast odstawić preparat i skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Z uwagi na fakt, iż podejrzewa się, że lek Aidee może wpływać na ilość produkowanego przez kobietę pokarmu, a śladowe ilości preparatu mogą do niego przenikać, nie zaleca się stosowania tego medykamentu w okresie karmienia piersią. W tym czasie wskazane jest korzystanie z niehormonalnych metod antykoncepcyjnych.

Aidee a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Ponieważ nie ma sprawdzonych informacji na temat wpływu leku Aidee na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, zaleca się, aby pacjentka stosująca tego rodzaju tabletki antykoncepcyjne, przed podjęciem tych czynności sama upewniła się, że nie ma żadnych skutków ubocznych, które uniemożliwiałyby ich prawidłowe wykonywanie.



Musisz szybko wykupić lek, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz medyczny dostępny na naszej stronie i otrzymaj kod do e-recepty na e-maila w 5 minut!