Evra

Nazwa Evra
Kategoria plaster antykoncepcyjny
Substancja czynna norelgestromin, etynyloestradiol
Dawka 6 mg + 600 mcg
Opakowanie 3 plastry / 9 plastrów / 18 plastrów
Źródło: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/evra-epar-product-information_pl.pdf

Evra - opis i informacje o leku

Masz problem z dostępem do lekarza? Potrzebujesz e-recepty na CITO? Przedłuż swoją antykoncepcję podczas konsultacji lekarskiej online w naszym serwisie!

Evra to plastry antykoncepcyjne, które zapewniają nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed zapłodnieniem, ale również wygodę użytkowania. Plastrom antykoncepcyjnym Evra zaufało już wiele kobiet. Chcesz do nich dołączyć? Zapoznaj się z opisem leku i umów się na e-wizytę ze specjalistą, który wystawi Ci e-receptę w oparciu o Twój stan zdrowia i potrzeby.

Plastry antykoncepcyjne Evra – jak wyglądają i jak działają?

Evra to złożony lek antykoncepcyjny w postaci elastycznego plastra o powierzchni 20 cm2, wykonanego z tworzywa sztucznego i specjalnej warstwy klejącej. Dedykowany jest kobietom w wieku rozrodczym. W jego skład wchodzą dwa hormony żeńskie: estrogen i progestagen. Środek złożony jest z kilku warstw, których zadaniem jest etapowe dawkowanie substancji czynnej do krwioobiegu kobiety w celu zapobiegania ciąży. Stosuje się go bezpośrednio na skórę. Działanie plastrów Evra skutecznie hamuje wydzielanie określonych hormonów odpowiedzialnych za uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka, czego efektem jest brak owulacji. Lek oddziałuje również na wydzieliny błony śluzowej macicy, które pod jego wpływem zmieniają swoją konsystencję na bardziej związaną. Dzięki temu ruchliwość plemników osłabia się i nie mogą one zapłodnić komórki jajowej.

Kto może używać plastrów Evra?

Plastry Evra, jak każda antykoncepcja hormonalna, są przeznaczone dla kobiet w wieku rozrodczym. Z preparatu nie mogą korzystać dzieci i młodzież, u których nie pojawiła się jeszcze pierwsza miesiączka. Preparatu nie powinna stosować również kobieta karmiąca piersią. Decyzję o wdrożeniu leku podejmuje lekarz, biorąc pod uwagę ocenę zdrowia pacjentki na podstawie konsultacji lub badań laboratoryjnych.

Jak dawkować lek Evra?

Gwarancją wysokiej skuteczności działania plastrów Evra jest aplikowanie ich zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania oraz wskazówkami specjalisty. Każdy plaster działa efektywnie, uwalniając substancje czynne przez 7 następujących po sobie dni. Dlatego istotne jest, aby przez pierwsze trzy tygodnie cyklu pamiętać o regularnej, cotygodniowej wymianie plastra na nowy. W czwartym tygodniu następuje 7-dniowa przerwa w dawkowaniu, a po tym czasie należy zamocować nowy plaster, który rozpoczyna kolejny cykl przyjmowania preparatu.

Jak wygląda skuteczność plastrów Evra?

Plastry Evra są skutecznym środkiem antykoncepcyjnym pod warunkiem, że są przyklejone na niezmienionej skórze w sposób prawidłowy. Po przeniknięciu bariery skórnej przez dobę mogą uwolnić do krążenia ogólnego ok. 33,9 mcg etynyloestradiolu i ok. 203 mcg norelgestrominu. Badania potwierdzają, że wśród 1000 kobiet w przedziale wiekowym 18-45 lat, które wybrały plastry Evra, zdarzają się tylko pojedyncze przypadki zajścia w ciążę. Specjaliści wskazują, że w niektórych przypadkach plastry antykoncepcyjne są bardziej skuteczne niż tabletki.

Kiedy można użyć po raz pierwszy plastra Evra?

Pierwszy plaster Evra powinien zostać przyklejony nie później niż 24 godziny od rozpoczęcia menstruacji. W przypadku kiedy został on zamocowany później, zaleca się, aby do 8 dnia cyklu stosować dodatkowo mechaniczną metodę antykoncepcyjną.

Gdzie i jak prawidłowo nakleić plaster Evra?

Plaster Evra jest oryginalnie zapakowany w szczelnie zamkniętą saszetkę zabezpieczającą, którą otwiera się poprzez delikatne rozerwanie jej we wskazanym miejscu. Z wyjętego z opakowania plastra należy odchylić fragment folii ochronnej, przytknąć go klejącą stroną do czystej, suchej i nieuszkodzonej skóry, a następnie, usuwając pozostały kawałek folii, docisnąć go przez kilkanaście sekund. Plaster należy naklejać tak, aby cała jego powierzchnia przylegała ściśle do skóry, np. brzucha, ramienia, pośladków. Nie można przyklejać plastra na klatkę piersiową. Aby nie dopuścić do podrażnienia lub otarcia skóry, każdy nowy plaster lepiej przykleić w innym miejscu.

Czy istnieje ryzyko, że plaster Evra się odklei?

Plaster przyklejony w sposób poprawny nie powinien się odkleić przez cały okres jego aplikacji. Podczas zmiany plastra warto skontrolować, czy jego krawędzie ściśle trzymają się skóry. Używanie plastrów nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Z umieszczonym na skórze preparatem można uprawiać sport, kąpać się, a nawet korzystać z sauny, jednak warto od czasu do czasu skontrolować jego stan.

Czy w przerwie między aplikacją plastrów można spodziewać się krwawienia?

Podczas 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu antykoncepcji Evra, która ma miejsce w czwartym tygodniu cyklu, powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. W tym czasie nie ma możliwości zajścia w ciążę, chyba że po tygodniu przerwy kolejny plaster nie zostanie zaaplikowany.

Czy stosując plastry można uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Plastry antykoncepcyjne Evra nie zabezpieczają przed zakażeniem chorobami wenerycznymi, czy HIV (AIDS). Jedyną skuteczną metodą, która chroni w takim przypadku jest użycie prezerwatywy.



Masz problem z dostępem do lekarza? Potrzebujesz e-recepty na CITO? Przedłuż swoją antykoncepcję podczas konsultacji lekarskiej online w naszym serwisie!