Kontracept

Nazwa: Kontracept
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + gestoden (gestodenum)
Dawka: 0,02 mg + 0,075 mg
Opakowanie: 21, 63 lub 126 tabletek
Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18109/leaflet

Kontracept - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Kontracept to lek antykoncepcyjny, który zawiera niewielką ilość hormonów płciowych. Nie przeszkadza mu to jednak skutecznie zabezpieczać kobietę przed nieplanowaną ciążą. Jest to możliwe dzięki dwóm substancjom czynnym znajdującym się w jego składzie. Jak dokładnie działa i dla kogo jest przeznaczony? Jakie są jego właściwości? Jak go odpowiednio dawkować? Odpowiedzi na wszelkie pytania znajdują się w poniższym opisie oraz w ulotce od producenta. By dowiedzieć się więcej, umów się na teleporadę i skonsultuj ze specjalistą możliwość przyjmowania leku.

Kontracept - co to za medykament?

Kontracept to lek antykoncepcyjny stosowany do zapobiegania ciąży, zawierający dwa żeńskie hormony płciowe — etynyloestradiol i gestoden. Dzięki ich obecnosci powstrzymuje on dojrzewanie komórki jajowej, zagęszcza śluz szyjki macicy i sprawia, że błona śluzowa nie jest w stanie przyjąć i doprowadzić do rozwoju zapłodnionego zarodka. Jako lek złożony, ma za zadanie chronić przed zapłodnieniem, ale nie jest medykamentem, który zabezpieczy pacjentkę go przyjmującą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zakażeniem wirusem HIV.

Kontracept — kto nie powinien go stosować?

Lek ten nie może by stosowany szczególnie w wypadku ryzyka występowania zakrzepów krwi i wszelkich dolegliwości wpływających na problemy z jej krzepliwością. Przeciwskazaniem może być także nadchodzący zabieg chirurgiczny oraz fakt, że kobieta je przyjmująca nie będzie w najbliższej przyszłości przez długi czas wstawała z łóżka. Nie można także stosować leku w przypadku przebytego zawału serca bądź udaru, ciężkiej cukrzycy, migreny z aurą, dusznicy bolesnej, zapalenia trzustki, zaburzeń czynności nerek, nowotworu wątroby, zapalenia wątroby typu C. Przeciwskazaniem jest także nadwrażliwość bądź reakcja anafilaktyczna na którykolwiek ze składników znajdujących się w leku Kontracept. Pełna lista chorób i dolegliwości, które zagrażają pacjentce przyjmującej lek, znajduje się na ulotce od producenta, która dołączona jest do opakowania.

Prawidłowe stosowanie Kontracept. Jak właściwie przyjmować ten lek?

Podobnie jak w przypadku innych tabletek antykoncepcyjnych, stosowanie Kontracept opiera się na przyjmowaniu kapsułek przez 21 dni, po jednej kapsułce dziennie. Lek należy spożywać codziennie o tej samej porze, przyjmując pewien schemat, którym pacjentka będzie kierować się przez cały okres przyjmowania Kontracept. Dla ułatwienia każda kapsułka oznaczona jest dniem tygodnia, w którym należy do stosować. Po upływie 21 dni przyjmowania leku następuje tygodniowa przerwa w jego spożywaniu. Podczas niej powinno dojść do krwawienia miesiączkowego. Po 7 dniach należy rozpocząć nowe opakowanie leku i rozpocząć tym samym kolejny 21-dniowy cykl.

Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Krwawienie podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych Kontracept powinno przebiegać podczas 7-dniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku. Zazwyczaj pojawia się ono po 2 bądź 3 dniach od spożycia ostatniej tabletki i w zależności od organizmu kobiety może przebiegać w postaci skąpej, bądź obfitej miesiączki. Jeśli jednak krwawienie następuje podczas przyjmowania tabletek koncepcyjnych, powinna się ona skonsultować ze swoim lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Co, jeśli pominę dawkę Kontracept?

W sytuacji, gdy pacjentka przyjmująca lek zapomniała o zastosowaniu tabletki o zwyczajowej porze jej spożycia, jej reakcja będzie różnić się w zależności od tego, jak dużo czasu minęło od godziny, w której powinna ją zażyć. Jeśli nie minęło jeszcze 12 godzin od tego faktu, należy zastosować kolejną najszybciej po przypomnieniu sobie o tym fakcie. Nie powinno mieć to wpływu na skuteczność antykoncepcji i nie musi się wiązać z dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku, gdy dojdzie do stosunku płciowego. Jeśli z kolei minęło więcej niż pół dnia od zwyczajowej pory przyjmowania leku, należy zastosować się do szczegółowych wytycznych zależnych od tego, w którym tygodniu nastąpiła ta sytuacja. Schemat postępowania znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku. Skuteczność antykoncepcji w przypadku, gdy pacjentka zapomniała jej przyjąć przez ponad 12 godzin może zostać zmniejszona. W tej sytuacji warto zastosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. w postaci prezerwatyw.

Lek Kontracept i decyzja o zajściu w ciążę

W przypadku podejrzeń bądź potwierdzonego zajścia przez kobietę w ciążę, stosowanie leku Kontracept jest zabronione. Jeśli chodzi o kobiety karmiące piersią, istnieje prawdopodobieństwo, że lek ten przeniknie do mleka matki, więc pośrednio będzie mógł oddziaływać na dziecko. W związku z tym nie zaleca się spożywania go także podczas okresu laktacji. Z kolei w sytuacji, gdy kobieta chciałaby zacząć stosowanie antykoncepcji po porodzie, należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej metody przeciwdziałania kolejnej ciąży.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!