Levomine

Nazwa: Levomine
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum)
Dawka: 30 µg + 150 µg
Opakowanie: 21 lub 63 tabletki
Źródło: https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/43336/levomine-ulotka.pdf

Levomine - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Dobór odpowiedniego hormonalnego środka antykoncepcyjnego nie jest prosty. Na rynku znajduje się bowiem wiele medykamentów o podobnej specyfice oraz składzie. Jeśli jednak szukasz takiego leku hormonalnego, który zawiera ich niewielką ilość, dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na tabletki Levomite . Kto może je stosować, dla kogo są przeciwwskazane, jak je dawkować i jakie mogą być skutki uboczne ich przyjmowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym opisie i w ulotce od producenta. Masz wątpliwości czy będzie odpowiedni dla ciebie? Umów się na teleporadę już dziś i dowiedz się, czy możesz je stosować.

Levomine– co to za lek?

Levomine jest lekiem antykoncepcyjnym z małą ilością hormonów, zawierającym w swoim składzie dwa żeńskie hormony płciowe, które ze względu na swoje działanie zabezpieczają przed nieplanowanym zajściem kobiety w ciążę. Jest jednofazowym środkiem antykoncepcyjnym, zawierającym tyle samo substancji czynnej w każdej tabletce. Jest bezpieczny dla kobiet, które źle znoszą duże dawki hormonów w składzie tabletek antykoncepcyjnych. Dostępny jest jedynie na receptę i może być uzyskany dopiero po wcześniejszej wizycie lekarskiej.

Dla kogo przeznaczony jest lek Levomine?

Levomine przeznaczony jest dla kobiet w wieku produkcyjnym, które mają za sobą pierwszy okres oraz nie rozpoczęły jeszcze etapu menopauzy. Jest lekiem odpowiednim dla tych pacjentek, które szukają hormonalnych środków antykoncepcyjnych, które skutecznie będą w stanie zapobiegać zajściu w ciążę. Levomine ze względu na obecność w jej składzie dwóch substancji czynnych nie tylko hamuje dojrzewanie komórek jajowych, ale także zagęszcza śluz w szyjce macicy i utrudnia zagnieżdżenie się w niej zarodka.

Kto nie powinien stosować leku Levomine?

Levomine nie powinny przyjmować szczególnie osoby, które uczulone są na którykolwiek ze składników leku oraz te, u których występowały problemy z krzepliwością krwi bądź pojawiły się zakrzepy w naczyniach krwionośnych narządów. Przeciwwskazaniem może być także konieczność wykonania w najbliższym czasie zabiegu chirurgicznego bądź niemożliwość chodzenia po nim przez długi czas, przebyty zawał serca bądź udar, dławica piersiowa, ciężka cukrzyca, zapalenie wątroby typu C, niewyjaśnione krwawienie z pochwy czy migreny z aurą. Należy także skonsultować się z lekarzem i podjąć szczególne środki ostrożności w przypadku, gdy którykolwiek z bliskich członków rodziny chorował na raka piersi oraz gdy u pacjentki występuje cukrzyca, depresja, toczeń rumieniowaty układowy, podwyższony poziom tłuszczu we krwi czy choroby wątroby bądź pęcherzyka żółciowego. Pełna lista przeciwwskazań oraz środków ostrożności znajduje się na ulotce od producenta i warto się z nią zapoznać przed zastosowaniem leku.

Jak stosować lek Levomine?

Podobnie jak w przypadku innych tabletek antykoncepcyjnych, Levomine stosuje się w postaci 21 tabletek ułożonych w kolejności oznaczonej poszczególnymi dniami tygodnia, w których należy je przyjmować. Należy spożywać każdą kolejną kapsułkę zgodnie z ustalonym schematem, codziennie o tej samej porze, połykając ją w całości i popijając odpowiednią ilością płynów, jeśli istnieje taka potrzeba. Po 21 dniach następuje tygodniowa przerwa, podczas której nie zażywa się tabletek. Podczas tego okresu powinno dojść do krwawienia miesiączkowego, który w zależności od organizmu pacjentki jest albo obfity, albo bardzo skąpy. Miesiączka rozpoczyna się zazwyczaj 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki.

Levomine – dawkowanie leku

Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne Levomine, stosuje się je codziennie przez 21 dni, po których następuje siedmiodniowy okres, w którym pacjentka nie przyjmuje leku. Dawkuje się go w postaci jednej tabletki przyjmowanej codziennie o tej samej porze. W przypadku pominięcia tabletki ochrona antykoncepcyjna może się zmniejszyć, ale dopiero po upływie ponad 12 godzin od standardowej pory przyjmowania leku. Jeśli czas ten był krótszy, skuteczność antykoncepcyjna powinna zostać zachowana. Jeśli czas ten był mniejszy niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę a kolejną zażyć o standardowej porze. Z kolei w przypadku, gdy czas ten przekroczył 12 godzin, istnieją różne zalecenia w zależności od tygodnia, w którym doszło do tej sytuacji. Szczegółowe wytyczne znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy także pamiętać o tym, by zapewnić sobie w takiej sytuacji dodatkową ochronę przed ewentualnym zajściem w ciążę, najlepiej w postaci mechanicznych środków antykoncepcji, czyli prezerwatyw.

Skład i zawartość opakowania leku

W składzie leku znajdują się dwie substancje czynne: etynyloestradiol i lewonorgestrel w stosunku 30 mikrogramów do 150 mikrogramów w każdej tabletce. Oprócz nich w składzie kapsułek znajdują się między innymi laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksylmetyloskrobia sodowa, makrogol 400 czy dwutlenek tytanu (E171). Pełna lista składników znajduje się na ulotce od producenta.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!