Liberelle

Nazwa: Liberelle
Kategoria: tabletki antykoncepcyjne
Substancja czynna: norgestimat (norgestimatum) + etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
Dawka: 0,25 mg + 0,035 mg
Opakowanie: 21 lub 63 tabletki
Źródło: https://www.exeltis.pl/media/Liberelle_PIL_clean_05082021.pdf

Liberelle - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Liberelle to lek antykoncepcyjny skutecznie przeciwdziałający zajściu w nieplanowaną ciążę. Zawiera w sobie dwie syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, dzięki czemu bardzo efektywnie przeciwdziała ciąży. Jak konkretnie działa? Jakie jest jego dawkowanie? Dla kogo jest przeznaczony, a kto nie może go stosować? Odpowiedzi na wszelkie te pytania znajdują się w poniższym opisie oraz ulotce od producenta, która dołączona jest do opakowania leku. W razie wątpliwości co do możliwości zażywania tego leku umów się na teleporadę i dowiedz się, czy jest przeznaczony także dla ciebie.

Liberelle – czym jest i w jakich sytuacjach można do stosować?

Liberelle to środek antykoncepcyjny stosowany głównie w celu zapobiegania ciąży, zawierający dwa żeńskie hormony płciowe. Ze względu na ich działanie nie tylko zapobiega się uwolnieniu komórki jajowej z jajników, ale także zagęszcza śluz w szyjce macicy i utrudnia przedostanie się do niej nasienia. Warto jednak zaznaczyć, że lek ten nie jest w stanie uchronić pacjentkę przed zakażeniami wirusem HIV ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest występowanie zakrzepów krwi bądź ogólnych problemów z krzepliwością krwi. Z tego faktu wynika także przeciwwskazanie do przyjmowania leku, jeśli kobieta wie, że nie będzie w stanie chodzić przez długi czas bądź wymaga zabiegu chirurgicznego w najbliższym czasie. Nie można także stosować leku w przypadku przebytego zawału bądź udaru, ciężkiej cukrzycy, dużego stężenia tłuszczu we krwi bądź wysokiego ciśnienia, guza wątroby, raka piersi bądź narządów rodnych, chorób wątroby oraz uczulenia na którykolwiek ze składników znajdujących się w leku, a w szczególności na substancje czynne się w nim znajdujące. Należy także zachować wszelkie środki ostrożności między innymi w przypadku podejrzenia o zajściu w ciążę, a także wtedy, gdy po porodzie występuje zwiększone ryzyko zakrzepów krwi, pacjentka ma żylaki, choruje na utratę słuchu, ma zapalenie żył pod skórą, kamicę żółciową czy choroby wątroby. To jednak tylko niektóre z przeciwwskazań oraz środków ostrożności. Pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jak przyjmować lek Liberelle? Dawkowanie leku

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi, a w razie wątpliwości należy zwrócić się do specjalisty z prośbą o wyjaśnienie tego, co jest niezrozumiałe w jego stosowaniu. Liberelle należy zażywać codziennie o tej samej porze. Może być stosowany zarówno z jedzeniem, jak i poza posiłkami, wedle uznania pacjenta. Należy przyjmować dawkę w postaci jednej tabletki dziennie przez 21 dni. Po tym czasie następuje siedmiodniowa przerwa między stosowaniem kolejnych opakowań. W tym okresie powinno dojść do krwawienia, które następuje zwykle a po 2-3 dniach po wzięciu ostatniej kapsułki z opakowania. Po tygodniu przerwy należy rozpocząć kolejny blister. Szczegółowe wytyczne na temat tego, kiedy można rozpocząć zażywanie tabletek z pierwszego blistra w zależności od tego, czy stosowano wcześniej środek antykoncepcyjny zawierający hormony oraz w jakiej sytuacji następuje wzięcie pierwszej tabletki, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku zastosowania większej dawki niż zalecana może dojść do wystąpienia nudności czy wymiotów, a także krwawienia z pochwy — szczególnie wśród młodych kobiet. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem. Z kolei w przypadku pominięcia tabletki, jeśli nie minęło więcej niż 12 godzin od czasu, w którym pacjentka powinna ją przyjąć, należy zastosować ją jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym fakcie. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w chwili, gdy minęło już ponad 12 godzin od zwykłej pory zażycia kapsułki. W tym wypadku szczegółowe wytyczne dotyczące schematu działania w zależności od tygodnia, w którym do tego doszło znajdują się na ulotce od producenta.

Liberelle – możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku może wiązać się z pojawieniem się działań niepożądanych, do których zaliczyć można między innymi zwiększone ryzyko pojawiania się zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach, obrzęki naczynioruchowe, bóle głowy, plamienie bądź krwawienie śródcykliczne, bolesne cykle miesiączkowe, zakażenie dróg moczowych, nudności, wymioty, biegunka, zmiany nastroju, ból piersi, zwiększenie masy ciała czy uczucie osłabienia. To tylko niektóre z możliwych działań niepożądanych po stosowaniu leku Liberelle. Pełna lista znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Skład i zawartość opakowania leku Liberelle

Liberelle tworzą dwie substancje czynne: 250 mikrogramów norgestymatu i 35 mikrogramów etynyloestradiolu. W skład leku wchodzą także między innymi skrobia kukurydziana, stearynian magnezu czy laktoza jednowodna. Tabletki są niebieskie, obustronnie wypukłe oraz dostępne w jednym bądź trzech blistrach zawierających po 21 tabletek.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!