Yasmin

Yasmin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !

Tabletki antykoncepcyjne to najbardziej skuteczna forma zapobiegania ciąży, która jest stosowana przez wiele kobiet. Obecnie na rynku istnieją tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Różnią się one między sobą ilością zawartych w pigułkach substancji czynnych. Według przyjętego ogólnie wskaźnika Pearla, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się najwyższą skutecznością spośród wszystkich rodzajów pigułek. To do tego typu leków należą tabletki Yasmin. Ich zastosowanie zagwarantuje skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą, jednak przed rozpoczęciem ich stosowania warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego preparatu. Jeśli podjęta zostanie decyzja o ich zakupie, nasza strona internetowa chętnie wygeneruje receptę umożliwiającą przeprowadzenie tej transakcji.

Czym są tabletki Yasmin?

Lek Yasmin należy do tabletek antykoncepcyjnych. W swoim składzie zawiera dwie syntetyczne odmiany hormonów – etynyloestradiol odpowiadający estrogenowi oraz drospirenon będący odpowiednikiem progestagenu. Jego działanie polega na zapobieganiu zapłodnieniu.

Co oznacza stwierdzenie, że Yasmin to tabletki jednofazowe?

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin należą do pigułek dwuskładnikowych jednofazowych. Oznacza to, że lek zawiera dwie substancje czynne, a każda pigułka charakteryzuje się takim samym stężeniem tych składników. Są one przeciwieństwem tabletek dwufazowych, czyli takich, które posiadają zmienną zawartość hormonów w tabletkach, przez co poszczególne grupy powinny być przyjmowane w określonych momentach cyklu.

Jak działają tabletki Yasmin?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, do których należy lek Yasmin, charakteryzują się silnym i kompleksowym działaniem zapewniającym skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą. Tego typu preparaty uniemożliwiają dojrzewanie pęcherzyków Graafa odpowiadających za uwalnianie komórki jajowej, a także za ogólne hamowanie owulacji. Ponadto, hormony zawarte w tabletkach Yasmin zmieniają również konsystencję śluzu znajdującego się w szyjce macicy, przez co plemniki nie mogą się swobodnie poruszać. Gęsty śluz uniemożliwia również zagnieżdżanie się komórki jajowej w przypadku zapłodnienia. Połączenie wspomnianych działań sprawia, że tabletki antykoncepcyjne gwarantują niezawodną ochronę przed zajściem w ciążę.

Istnienie jakich przeciwskazań uniemożliwia stosownie leku Yasmin?

Tabletki Yasmin charakteryzują się skutecznym i niezawodnym działaniem, jednak nie mogą być stosowane przez wszystkie kobiety. Przede wszystkim powinny ich unikać osoby uczulone na substancje czynne lub którykolwiek inny składnik leku. Przeciwskazaniem do rozpoczęcia kuracji tym preparatem jest również występowanie lub ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Lek Yasmin nie może być stosowany przez kobiety cierpiące na choroby nerek lub wątroby.

Jak dawkować lek Yasmin?

Tabletki antykoncepcyjne powinny być przyjmowane według konkretnego schematu. Dzięki jego przestrzeganiu możliwe jest uzyskanie nawet stuprocentowej ochrony przed zapłodnieniem. Każdy blistr zawiera 21 tabletek. Należy je przyjmować codziennie przez pierwsze 21 dni cyklu. Po tym czasie zalecane jest odbycie 7-dniowej przerwy. W trakcie jej trwania powinno wystąpić tak zwane krwawienie z odstawienia. Po upływie 7 dni należy od razu rozpocząć kolejny bistr tabletek Yasmin. Przedłużanie przerwy bezpośrednio wpływa na skuteczność kuracji, znacznie ją zmniejszając.

Czy lek Yasmin może być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią?

Z reguły, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest wskazane zarówno podczas ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią. Zawarte w leku składniki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowy rozwój dziecka. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie kuracji lekiem Yasmin, powinna natychmiast zrezygnować z ich stosowania. W przypadku karmienia piersią, zastosowanie leku Yasmin mogłoby wiązać się nie tylko z przenikaniem substancji czynnych do pokarmu, ale także z całkowitym zatrzymaniem jego wydzielania.

Czy w trakcie kuracji lekiem Yasmin można stosować inne preparaty?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Yasmin należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych dotychczas preparatach. Pozwoli to na rozważenie i podjęcie decyzji czy połączenie danego leku z tabletkami antykoncepcyjnymi nie doprowadzi do groźnej interakcji. Niektóre leki mogą wzajemnie na siebie oddziaływać powodując słabsze lub mocniejsze wchłanianie substancji czynnych do organizmu, przez co mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia pacjentki.

Czy lek Yasmin może wywoływać niepożądane reakcje organizmu?

Lek Yasmin charakteryzuje się silnym działaniem, przez co może prowadzić do pojawienia się skutków ubocznych. Wśród najczęściej obserwowanych niepożądanych reakcji organizmu można wymienić przybieranie na wadze, a także bóle i zawroty głowy. Niektóre pacjentki mogą również zmagać się z nudnościami oraz wymiotami. Poważniejsze skutki uboczne leku Yasmin obejmują nadciśnienie, a także zwiększenie ryzyka pojawienia się zakrzepów.


Yasmin (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: • Kategoria: tabletki antykoncepcyjne • Substancja czynna: etinylestradiol, drospirenon • Dawka: 0,03 mg + 3 mg • Opakowanie: 21 tabletekPotrzebujesz E-recepty Online ? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie !