Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Bakteryjne zapalenie pochwy

Problem z dostępem do specjalisty? Skorzystaj z porady lekarskiej online. Szybko i bez wychodzenia z domu!

Na bakteryjne zapalenie pochwy kobieta jest narażona w przypadku, kiedy flora bakteryjna okolic intymnych zmienia się, a kwas mlekowy, który na co dzień uniemożliwia rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych, zanika. Wówczas w narządach płciowych mogą pojawiać się nie tylko grzyby, ale również bakterie, powodujące uciążliwe objawy takie jak: podrażnienie, świąd i ból pochwy, która ponadto może wytwarzać wydzielinę o przykrym zapachu. To wszystko może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego objawy zakażenia pochwy o podłożu bakteryjnym należy leczyć pod kontrolą specjalisty, który zaleca stosowanie skutecznych leków doustnych, dopochwowych lub do smarowania okolic intymnych. Jakie preparaty na infekcje bakteryjne są najczęściej polecane przez lekarzy i farmaceutów? Jak kobieta może zatroszczyć się o swoje zdrowie intymne, by uniknąć wystąpienia i rozwoju zakażenia w przyszłości?


Spis treści

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?
Skąd bierze się bakteryjne zapalenie pochwy? Przyczyny występowania infekcji
Jak wyglądają objawy infekcji okolic intymnych o podłożu bakteryjnym?
Czy warto stosować leki bez recepty na bakteryjne zapalenie pochwy?
Diagnostyka i leczenie infekcji bakteryjnych okolic intymnych
Sposoby na zapobieganie nawrotom infekcji
Porównanie infekcji intymnych

Bakteryjne zapalenie pochwy – czym jest?

Pojawienie się bakteryjnego zapalenia pochwy w organizmie kobiety jest związane z zakażeniem spowodowanym drobnoustrojami, które na co dzień normalnie znajdują się w pochwie jako składnik niejednorodnej mikroflory błony śluzowej narządu płciowego kobiety. Standardowe uwarunkowania środowiska naturalnego okolic intymnych pozwalają na dominację bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus), które utrzymują kwaśny odczyn pH pochwy, chroniący ją przed infekcjami intymnymi. Koegzystencja w mikroflorze innych drobnoustrojów jest zjawiskiem normalnym, ponieważ ich ilość jest zrównoważona. Jednak w sytuacjach, kiedy dochodzi do zmian organicznej flory, np. poprzez zanikanie bakterii kwasu mlekowego, wówczas mikroorganizmy chorobotwórcze mogą nieumiarkowanie zwiększać swoją ilość, co powoduje pojawienie się bakteryjnego zapalenia pochwy.

Skąd bierze się bakteryjne zapalenie pochwy? Przyczyny występowania infekcji

Do naruszenia równowagi flory bakteryjnej pochwy poprzez bakterie chorobotwórcze może dojść z różnych przyczyn. Wśród nich można wyróżnić, np. niewłaściwą higienę intymną i brak zabezpieczenia podczas stosunku seksualnego. Na zakażenie pochwy spowodowane bakteriami są narażone przede wszystkim kobiety w okresie ciąży i menopauzy oraz panie mające wielu partnerów seksualnych. Bakteryjne zapalenie pochwy może dotyczyć również kobiet stosujących antybiotykoterapię i doznających przewlekłego stresu. Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu infekcji bakteryjnej pochwy jest także ogólne osłabienie organizmu oraz miesiączka.

Jak wyglądają objawy infekcji okolic intymnych o podłożu bakteryjnym?

Infekcja okolic intymnych u kobiety może mieć charakter objawowy, a ponieważ to zakażenie rozwija się zazwyczaj etapowo – czasem może być niewidoczne dla osoby zakażonej. Jednak jeśli proces zapalny rozwija się, dając wyraźne objawy, można wśród nich zauważyć przede wszystkim wyciek z pochwy o przykrym zapachu. Konsystencja upławów chorobowych jest zwykle rzadka i szaro-biała i charakteryzuje się rybnym zapachem. Ponadto kobieta zakażona może doznawać objawów swędzenia, pieczenia i suchości pochwy oraz zaczerwienienia i bólu sromu. Sporadycznie podczas bakteryjnego zapalenia pochwy występuje stan podgorączkowy. Ze względu na bliską lokację cewki moczowej, zdarza się, że pacjentka może odczuwać parcie na pęcherz i mieć problemy z wydalaniem moczu. W przypadku kiedy kobieta dostrzeże dolegliwości wskazujące na bakteryjne zapalenie pochwy, powinna zrezygnować ze stosunków seksualnych, gdyż może wywołać infekcję u swojego partnera. Ponieważ zakażenie może powodować powikłania groźne dla układu rozrodczego kobiety, konieczna jest kontrola lekarska i wdrożenie odpowiedniej lekoterapii.

Czy warto stosować leki bez recepty na bakteryjne zapalenie pochwy?

Nieleczone bakteryjne zapalenie pochwy może wiązać się z wieloma powikłaniami. Dostępne w aptece preparaty bez recepty na zakażenie pochwy na tle bakteryjnym przede wszystkim mają za zadanie łagodzić i wspomagać leczenie infekcji intymnych, jednak nie są one w stanie zastąpić sprawdzonych leków i antybiotyków. Tabletki dopochwowe, które można nabyć bez przepisu lekarza, to typowe probiotyki, zawierające w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego, które wspierają odbudowę właściwego pH pochwy, jednak nie leczą one zapalenia. Dlatego jeśli kobieta podejrzewa infekcję na tle bakteryjnym u siebie, powinna bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Nieleczona bądź nieprawidłowo leczona infekcja może doprowadzić do powstania zapalenia dróg moczowych, a także do wywołania poronienia, a nawet przedwczesnego porodu w przyszłości.

Diagnostyka i leczenie infekcji bakteryjnych okolic intymnych

W prawidłowym zdiagnozowaniu bakteryjnego zapalenia pochwy kluczowe znaczenie ma wywiad medyczny oraz badanie ginekologiczne, które pozwala sprawdzić pH pochwy i postać upławów. Wydzielina z pochwy może również zostać przebadana mikroskopowo w celu wykluczenia innych infekcji spowodowanych, np. obecnością grzybów. Leczenie bakteryjnej infekcji pochwy opiera się na przyjmowaniu tabletek doustnych z metronidazolem, jak i żelów lub kremów z klindamycyną do stosowania miejscowego. W przypadku antybiotykoterapii ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ samodzielne przerwanie kuracji może przyczynić się do nawrotu choroby. Leczenie można wspomagać probiotykami, które pomogą odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy.

Sposoby na zapobieganie nawrotom infekcji

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym nawrotem objawów bakteryjnego zapalenia pochwy, warto postawić na sprawdzone nawyki. Przede wszystkim kobieta aktywna seksualnie powinna zadbać o stosowanie odpowiedniej metody antykoncepcyjnej, która pozwoli uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową (prezerwatywa) oraz powinna zrezygnować z kontaktów intymnych z różnymi partnerami. Warto również zadbać o prawidłową higienę miejsc intymnych. W tym celu dobrze jest postawić na sprawdzone, naturalne środki myjące z odpowiednim poziomem pH, częstą zmianę podpasek i tamponów podczas okresu oraz noszenie bielizny z przewiewnych materiałów. Kobiety, które zmagają się z powtarzającymi się infekcjami okolic intymnych powinny zaprzestać korzystania z publicznych toalet oraz basenów (przede wszystkim z jacuzzi) oraz zastanowić się nad regularnym stosowaniem probiotyków ginekologicznych. Dla osłabionego organizmu, podatnego na zakażenia, ważna jest również właściwa dieta, wzbogacona o naturalne probiotyki występujące w produktach mlecznych (np. jogurtach, kefirach) i kiszonkach.

Porównanie infekcji intymnych

Zakażenie pochwy wywołane namnażaniem się bakterii nie jest jedyną infekcją intymną, na którą narażone są kobiety. Infekcja żeńskich narządów płciowych może być również związana z występowaniem pierwotniaków, np. rzęsistka pochwowego i grzybów. To rozróżnienie jest bardzo istotne, ponieważ inaczej leczy się zapalenie bakteryjne, a inaczej grzybicę pochwy. W pierwszym przypadku zwykle konieczne jest dobranie odpowiedniej antybiotykoterapii, a w drugim – wystarczają środki przeciwgrzybicze dostępne na receptę lub bez.

Problem z dostępem do specjalisty? Skorzystaj z porady lekarskiej online. Szybko i bez wychodzenia z domu!