Anapran

Anapran - opis i informacje o leku

Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!

Interesuje Cię skuteczny lek zwalczający bóle reumatyczne, schorzenia zwyrodnieniowe stawów, napady migrenowe i inne objawy bólowe? Przeczytaj więcej na temat zastosowania i odpowiedniego dawkowania preparatu na receptę Anapran. Masz pytania? Umów się na telekonsultację u naszego specjalisty, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Charakterystyka leku Anapran

Niesteroidowy lek przeciwzapalny Anapran działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dzięki czemu można stosować go w łagodzeniu zmian zapalnych i zwyrodnieniowych oraz bólów. W aptece można go otrzymać z przepisu lekarza w formie tabletek powlekanych do stosowania doustnego przez osoby dorosłe i młodociane powyżej 5 roku życia. W skład leku Anapran wchodzi przede wszystkim naproksen – substancja czynna, której zadaniem jest wstrzymywanie syntezy prostaglandyn, wpływających na postępowanie stanu zapalnego w organizmie człowieka. Naproksen redukuje dolegliwości zapalne i bólowe o podłożu reumatycznym i niereumatycznym, a także hamuje scalanie się płytek. Dzięki swej postaci substancja czynna szybko wchłania się do organizmu, dając pierwsze rezultaty przeciwbólowe już 20 minut po przyjęciu pigułki Anapran.

Jakie są wskazania do przyjmowania preparatu Anapran?

O potrzebie stosowania leku Anapran zawsze decyduje lekarz. Zazwyczaj dotyczy ona osób zmagających się zapaleniem stawów na tle reumatoidalnym, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, chorobą zwyrodnieniową stawów, zapaleniem kości i stawów, stanami zapalnymi narządów ruchu w stopniu ostrym, ostrymi napadami dny moczanowej, bólami różnego pochodzenia, bolesną menstruacją i wysoką gorączką.

Dawkowanie leku Anapran

Odpowiednie dawkowanie preparatu Anapran dobiera lekarz w oparciu o wskazania zdrowotne oraz stopień natężenia dolegliwości. Należy pamiętać, że maksymalną, nieprzekraczalną dawką dobową leku jest 1375 mg przyjmowanych według zaleceń specjalisty. Zazwyczaj osoby dorosłe, które przy pomocy leku Anapran chcą załagodzić reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie kości i stawów lub skutki choroby zwyrodnieniowej stawów stosują dawkę wynoszącą od 550 do 1100 mg na dzień w 2 dawkach, co 12 godzin. Ostra faza choroby może wymagać zwiększenia dawki, która rozpoczyna się już od 825 mg. Taką dawką początkową zwalcza się również ostre napady dny moczanowej. Dolegliwości takie jak stany zapalne narządu ruchu w stopniu ostrym, bolesna menstruacja, wysoka temperatura ciała lub inne bóle wymagają stosowania dawki początkowej wynoszącej 550 mg, która później może zostać zmniejszona do 275 mg stosowanych do 6-8 godzin. W przypadku migrenowych bólów głowy specjaliści zazwyczaj zalecają rozpoczęcie terapii od dawki dobowej 825 mg, by w kolejnych etapach stosować dawkę pomiędzy 275 a 550 mg. Istotne jest, aby nie przyjmować kolejnej dawki wcześniej niż 30 minut od zażycia pierwszej dawki. Anapran mogą stosować dzieci w wieku powyżej 5 lat. W ich przypadku leczenie młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów zależy od masy ciała. Specjaliści zalecają przyjmowanie dawki wynoszącej 10 mg / kg na dobę, podzielonej na 2 dawki, czyli 5 mg preparatu na kilogram masy ciała 2 razy na dzień.

Kiedy nie należy stosować leku Anapran?

Leku Anapran nie powinni stosować pacjenci wykazujący nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik oraz osoby, które w przeszłości przebyły lub obecnie zmagają się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek przeciwzapalnych z naproksenem sodowym jest także ciężka niewydolność serca, nerek lub wątroby i skaza krwotoczna. Chociaż z właściwości leku Anapran mogą korzystać osoby z przebytym udarem, cierpiące na zaburzenia serca, astmę oskrzelową, alergię oraz pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe, zaleca się u nich zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania tego medykamentu.

Czy stosowanie Anapranu wiąże się ze skutkami ubocznymi?

Tak, lek Anapran, tak jak każdy inny lek, może wywołać u pacjenta szereg działań niepożądanych, jednak nie u każdego mogą one wystąpić. Często korzyści związane z przyjmowaniem tego preparatu przeciwzapalnego przewyższają możliwe ryzyko doświadczenia uciążliwych dolegliwości. W związku z działaniem leku Anapran u chorego mogą wystąpić: zaburzenia pracy układu żołądkowo-jelitowego, problemy na tle wątrobowym, zmiany skórne, zaburzenia pracy nerek i układu moczowego, problemy w funkcjonowaniu układu nerwowego, zaburzenia pracy układu krążenia, zaburzenia naczyniowe, nieodpowiednia praca układu oddechowego, trudności w widzeniu, zaburzenia ucha i błędnika, dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, zaburzenia układu odpornościowego oraz inne objawy, np. wysoka gorączka, zmęczenie, itp. Ważne, aby w przypadku wystąpienia uporczywych dolegliwości, utrudniających codzienne funkcjonowanie lub zagrażających zdrowiu i życiu, skontaktować się ze specjalistą.


Anapran (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbólowy / przeciwzapalny Substancja czynna: naproksen sodowy Dawka: 275 / 550 mg Opakowanie: 20 / 40 / 60 tabletek



Potrzebna Ci nowa recepta, ale nie masz kontaktu z lekarzem? Zapisz się na szybkie e-konsultacje medyczne w naszym serwisie i skorzystaj z fachowej pomocy!