Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Ból ucha

Wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? Zamów e-konsultację i otrzymaj e-receptę SMS-em w 5 minut!

Ból ucha to uporczywa dolegliwość spędzająca sen z powiek nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. Bardzo często związany jest z trawiącym narząd słuchu zapaleniem na tle bakteryjnym, grzybiczym bądź wirusowym. Ponieważ proces zapalny w uchu może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, każdą tego typu dolegliwość należy konsultować z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Co warto wiedzieć o przyczynach i objawach zapalenia przewodu słuchowego? Jak się ich ustrzec, a w przypadku zachorowania, jak skutecznie je zwalczyć?


Spis treści

Ból ucha – najczęściej pojawiające się objawy zapalenia
Jakie są przyczyny zapalenia ucha?
Typy zapalenia ucha
Ból ucha – rozpoznanie i diagnoza
Jak leczyć i zapobiegać zapaleniom ucha w przyszłości?
Dlaczego zapalenie ucha najczęściej dotyka dzieci?

Ból ucha – najczęściej pojawiające się objawy zapalenia

Ból ucha – choć jest tylko jednym z symptomów jego zapalenia – z pewnością cechuje się największą uciążliwością spośród wielu innych objawów związanych z procesem zapalnym narządu słuchu. W zależności czy mamy do czynienia z zapaleniem ucha środkowego, wewnętrznego, czy zewnętrznego, objawy infekcji mogą być różne. Powodem do niepokoju powinien być przede wszystkim częściowy niedosłuch u osoby chorej, swędzenie i ból ucha i związane z tym złe samopoczucie oraz wysoka temperatura ciała. Oznaką infekcji ucha jest również wydzielina ropna lub surowicza wypływająca z przewodu słuchowego, szum w uchu i zawroty głowy. W przypadku występowania takich dolegliwości należy zgłosić się po pomoc do lekarza, który przepisze odpowiednie leki na receptę.

Jakie są przyczyny zapalenia ucha?

Główną przyczyną powstania zakażenia ucha są zazwyczaj drobnoustroje, ale może być ono wywołane przez wirusy i grzyby. Infekcja ucha może być również spowodowana atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub liszajem rumieniowatym. Czasem zapalenie i związany z tym ból ucha bywają skutkiem przerostu migdałka gardłowego lub występowania polipów, a nawet niewyleczonych infekcji górnych dróg oddechowych lub uczulenia. Chociaż zapalenie ucha może być spowodowane przeziębieniem lub grypą samo w sobie nie jest zaraźliwe. To właśnie przyczyny występowania oraz lokalizacja infekcji, a także poziom nasilenia objawów chorobowych wpływają na dobór leku odpowiedniego w kuracji. Istotny jest również ogólny stan zdrowia oraz wiek pacjenta.

Typy zapalenia ucha

W zależności od lokalizacji zapalenia, można wyróżnić jego 3 odmiany. Pierwszą jest zapalenie ucha zewnętrznego, charakteryzujące się świądem lub bólem. Osoba zmagająca się z tym rodzajem schorzenia może również doświadczać częściowego niedosłuchu lub zmagać się z wyciekaniem wydzieliny z przewodu słuchowego. Zapalenie ucha zewnętrznego występuje zazwyczaj u osób, które w sposób niewłaściwy czyszczą uszy, ale może także wiązać się z infekcją bakteryjną spowodowaną gronkowcem, wirusem opryszczki, a także zakażeniem grzybiczym drobnoustrojami z grupy Candida. Zazwyczaj zwalcza się je poprzez stosowanie antybiotyków przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych. Drugą odmianą jest zapalenie ucha środkowego, które ma formę przewlekłą i zazwyczaj wiąże się z tętniącym bólem, niedosłuchem i uciążliwym wyciekiem ropnym. Ten rodzaj infekcji może również skutkować podwyższoną gorączką oraz złym samopoczuciem pacjenta. Ponieważ nieleczone schorzenie może skutkować poważnymi powikłaniami, do których zalicza się m.in. głuchotę, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, w takiej sytuacji zaleca się niezwłoczne podanie odpowiedniego leku. Trzecim rodzajem zapalenia narządu słuchu jest zapalenie ucha wewnętrznego (błędnika), które zazwyczaj jest następstwem nieodpowiedniego leczenia infekcji ucha środkowego. Może być również konsekwencją występowania choroby immunologicznej lub urazu. Charakteryzuje się przede wszystkim złym samopoczuciem pacjenta, występowaniem niedosłuchu lub głuchoty, bólem i zawrotami głowy, problemami z równowagą. Chory może również narzekać na szum w uszach, nudności i wymioty. Jest to poważne schorzenie wymagające leczenia w warunkach szpitalnych przy użyciu antybiotyków podawanych dożylnie, a w razie konieczności przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych.

Ból ucha – rozpoznanie i diagnoza

Ból ucha związany z zapaleniem na tle bakteryjnym lub grzybiczym najlepiej konsultować u lekarza specjalisty – laryngologa, który zdiagnozuje przyczynę tego schorzenia i zaproponuje skuteczne leczenie farmakologiczne. Czasem sam wywiad medyczny nie wystarczy i konieczne jest badanie laryngologiczne i pobranie wymazu. Lekarz może również zalecić wykonanie dodatkowych badań takich jak RTG, USG czy badanie słuchu. Przy tego typu dolegliwościach najczęściej stosuje się sprawdzone leki na receptę w formie kropli aplikowanych do uszu. W poważniejszych stanach konieczne może być jednak przyjmowanie leku w formie doustnych tabletek, do których można zaliczyć antybiotyki, preparaty przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leki należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami, które dotyczą długości terapii i sposobu dawkowania preparatu.

Jak leczyć i zapobiegać zapaleniom ucha w przyszłości?

W celu uniknięcia poważnych powikłań chorobowych wynikających z zapalenia ucha, istotne jest szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym celu najlepiej zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badanie i zaproponuje leczenie w oparciu o sprawdzony preparat na receptę wraz z jego dawkowaniem. Aby uniknąć zapalenia i bólu ucha w przyszłości warto przestrzegać zasad higieny oraz poprawnego i bezpiecznego czyszczenia przewodu słuchowego z nadmiaru zgromadzonej woskowiny. Na pewno nie należy tego robić przy pomocy patyczków kosmetycznych oraz innych przedmiotów wkładanych bezpośrednio do narządu słuchowego, np. zapałek. Do czyszczenia uszu i usuwania wydzieliny najlepiej używać specjalnych preparatów w spray’u lub w kroplach, które zakupić można w każdej aptece z receptą lub bez. Istotne jest również dokładne wysuszenie uszu po myciu i odpowiednie leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i objawów związanych z alergią, które mogą wpływać na powstawanie zmian chorobowych.

Dlaczego zapalenie ucha najczęściej dotyka dzieci?

Statystyki dowodzą, że zapalenie ucha środkowego może występować nawet u 95% dzieci w wieku poniżej 7 lat. Jest to związane z budową i funkcjonalnością trąbki słuchowej u dzieci. Na rozwój choroby wpływają również często występujące infekcje górnych dróg oddechowych oraz niewykształcony układ odpornościowy, który sprzyja wysokiej zachorowalności, występowaniu alergii i rozwojowi patogenów. Właśnie z tego względu dzieci są najbardziej narażone na wirusy i bakterie będące przyczyną powstawania zapalenia ucha. W ich przypadku infekcja objawia się zwykle silnym, tętniącym bólem i niedosłuchem. Zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie, ale jeśli tak nie jest, wdraża się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a w ostateczności – jeśli te sposoby nie pomagają – sięga się po antybiotykoterapię.

Wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? Zamów e-konsultację i otrzymaj e-receptę SMS-em w 5 minut!