Tarsime

Tarsime - opis i informacje o leku

Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Zmagasz się z objawami zakażenia bakteryjnego? A może stwierdzono u Ciebie wczesną postać boreliozy? Przeczytaj najważniejsze informacje na temat leku na receptę Tarsime w postaci tabletek powlekanych do samodzielnego stosowania lub specjalistycznego proszku do sporządzania roztworu lub zawiesiny. Umów się na e-wizytę lekarską i dowiedz się, czy terapia tym preparatem sprawdzi się u Ciebie.

Kiedy stosuje się lek Tarsime?

Antybiotyk Tarsime jest preparatem z grupy cefalosporyn, który można stosować w celu zwalczania bakterii powodujących zakażenia w ludzkim organizmie. Dedykowany jest zarówno pacjentom dorosłym, jak i małoletnim w przypadku leczenia gardła, zatok i ucha środkowego, ale również pozaszpitalnych, przewlekłych zapaleń płuc i klatki piersiowej, zakażeń układu moczowego, infekcji bakteryjnych skóry i tkanek miękkich, jamy brzusznej, a także wczesnej postaci boreliozy. Stosuje się go również zapobiegawczo podczas operacji, np. ginekologicznych, a także w przypadkach, kiedy istnieje wysokie ryzyko powstania w organizmie mikroorganizmów rozwijających się w warunkach beztlenowych (bakterie beztlenowe). Wówczas podaje się go w połączeniu z innymi preparatami przeciwbakteryjnymi.

Kiedy nie należy stosować preparatu Tarsime?

Leku Tarsime nie należy podawać pacjentom wykazującym nadwrażliwość lub mającym alergię na antybiotyki z grupy cefalosporyn lub na inne składniki preparatu Tarsime. Ponadto nie jest wskazane stosowanie tego leku u osób, które w przeszłości doznały ciężkiej reakcji uczuleniowej na inny antybiotyk beta-laktamowy, np. penicylinę. W przypadku jeśli pacjent uważa, że powyższe przeciwwskazania go dotyczą, przed rozpoczęciem kuracji lekiem Tarsime powinien zasięgnąć porady lekarskiej. Podczas terapii pacjent powinien upewnić się, że nie występują u niego np. reakcje uczuleniowe lub nieprawidłowości związane z pracą układu pokarmowego.

Jak dawkuje się lek Tarsime?

Lek Tarsime, zarówno w postaci tabletek doustnych jak i proszku, dawkuje się, biorąc pod uwagę typ i stopień zakażenia oraz wiek i wagę pacjenta. W przypadku tabletek powlekanych zazwyczaj jest to dawka między 250 a 500 mg stosowana 2 razy na dobę. Natomiast sporządzoną z proszku Tarsime zawiesinę lub roztwór stosuje się domięśniowo lub dożylnie. W przypadku zapalenia płuc, oskrzeli zakażenia jamy brzusznej lub zakażenia tkanek miękkich u osób dorosłych i dzieci o wadze powyżej 40 kg leczenie wymaga zwykle stosowania 750 mg preparatu co 8 godzin w sposób dożylny lub domięśniowy. Zakażenia dróg moczowych o charakterze powikłanym zwalcza się poprzez przyjmowanie 1,5 g co 8 godzin. Natomiast ciężkie zakażenia mogą wiązać się z dożylnym stosowaniem dawki 750 mg co 6 godzin lub 1,5 g co 8 godzin. Lek stosuje się również zapobiegawczo podczas zabiegów chirurgicznych wymagających podania znieczulenia. Wówczas dawka dobierana jest indywidualnie i wynosi od 750 mg do 1,5 g. Podaje ją lekarz lub pielęgniarka przy pomocy bezpośredniego wstrzyknięcia w żyłę lub mięsień, albo przy pomocy infuzji dożylnej (podanie w kroplówce).

Łączenie leku Tarsime z innymi preparatami

Podczas konsultacji lekarskiej zmierzającej do wypisania recepty na lek Tarsime, pacjent powinien poinformować swojego lekarza o wszystkich preparatach, które przyjmuje obecnie, ale również o tych, które przyjmował w niedalekiej przeszłości lub planuje niedługo stosować. Obejmuje to również preparaty, które można otrzymać w aptece bez recepty. Jest to istotne, ponieważ niektóre medykamenty mogą mieć wpływ na prawidłowe działanie preparatu Tarsime, np. generować zwiększone ryzyko wystąpienia u pacjenta poważnych skutków ubocznych. Z tego powodu u niektórych pacjentów wskazane jest przeprowadzenie dodatkowego badania nerek. Wśród leków, których nie należy łączyć z preparatem Tarsime wymienić należy: aminoglikozydy, diuretyki (tabletki moczopędne), probenecyd, antykoagulanty (leki przeciwzakrzepowe stosowane doustnie). Ponadto kobiety powinny pamiętać, że Tarsime może wpływać na zmniejszenie skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego w okresie jego stosowania wskazane jest wprowadzenie dodatkowych, mechanicznych metod uniemożliwiających zajście w ciążę.

Tarsime a ciąża i karmienie piersią

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Tarsime kobieta będąca lub podejrzewająca, że jest w ciąży lub planująca zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości, powinna poinformować o tym fakcie swojego lekarza. To samo dotyczy pacjentek karmiących w sposób naturalny. Jest to istotne, ponieważ to do lekarza należy decyzja o tym, czy w takiej sytuacji stosowanie leku Tarsime jest wskazane.

Tarsime a skutki uboczne lekoterapii

Tarsime, tak jak każdy inny lek, może doprowadzić do powstania u przyjmującego go pacjenta działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent może ich doświadczyć. Duża część osób stosujących ten preparat w formie dożylnej lub domięśniowej, ze względu na sposób jego aplikacji, skarży się na bóle i widoczne obrzęki w miejscu wstrzyknięcia. Wśród innych możliwych skutków obocznych należy wymienić dolegliwości takie jak: reakcje alergiczne w postaci zmian skórnych (swędząca wysypka, obrzęki, pokrzywka, pęcherze, łuszczenie naskórka), zakażenia grzybicze, biegunka, nudności, bóle brzucha, wysoka temperatura ciała, zapalenie jelita grubego, nerek i naczyń krwionośnych. W przypadku wystąpienia powyższych działań niepożądanych, należy zgłosić je lekarzowi prowadzącemu. Ponadto o niektórych skutkach ubocznych stosowania preparatu Tarsime pacjent może dowiedzieć się wykonując badania krwi. Mogą zaświadczyć one np. o zwiększeniu aktywności enzymów wątrobowych, konwersji liczby białych lub czerwonych krwinek, płytek krwi lub stężenia azotu mocznikowego i kreatyniny w surowicy krwi.


Tarsime (tabletki powlekane, proszek do sporządzania zawiesiny lub roztworu do wstrzykiwania i infuzji, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek bakteriobójczy
Substancja czynna: cefuroksym
Dawka: 125 / 250 / 500 mg (tabletki), 750 / 1500 mg (proszek)
Opakowanie: tabletki 10 szt., 1 fiolka proszku




Długie kolejki do lekarza? Dalekie terminy do specjalisty? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online i nie czekaj na leczenie!

Inne leki o podobnym działaniu