Azibiot

Azibiot - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty online? Wypełnij krótki formularz na temat stanu zdrowia i otrzymaj ją nawet w 5 minut na swój telefon lub adres e-mail!

Potrzebujesz sprawdzonego leku, który pomoże Ci wyleczyć zakażenia bakteryjne różnego rodzaju? Znalezienie takiego preparatu nie jest proste, ale z pomocą przychodzi skuteczny antybiotyk – Azibiot. Zapoznaj się z opisem tego medykamentu i sprawdź, czy pomoże Ci zwalczyć Twoje dolegliwości. Umów się na konsultację w internetowym gabinecie lekarskim, gdzie szybko otrzymasz receptę na ten i inne leki przeciwbakteryjne.

W jakim celu stosuje się lek Azibiot?

Wskazaniem do podawania leku Azibiot są zakażenia spowodowane występowaniem określonych drobnoustrojów podatnych na działanie azytromycyny. Zaliczyć do nich można przede wszystkim zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok, oskrzeli czy płuc, ale również ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry, takie jak róża czy liszajec, a nawet choroby moczowo-płciowe (zapalenie cewki moczowej, chlamydię). O konieczności stosowania tego antybiotyku decyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i badania potwierdzającego obecność jednego z powyższych zakażeń. Azibiot nie powinien być stosowany przez osoby wykazujące reakcje alergiczne lub nadwrażliwość na którykolwiek jego składnik, a także przez osoby, u których potwierdzono uczulenie na erytromycynę lub inne antybiotyki z grupy makrolidów lub ketolidów. Azibiot to lek wydawany na receptę, więc o konieczności jego przyjmowania decyduje lekarz.

Azibiot – mechanizm działania preparatu

Azibiot to lek, w którego składzie można znaleźć substancję czynną w postaci azytromycyny. Jej działanie polega na skutecznym wstrzymywaniu syntezy białek bakteryjnych, co sprawia, że bakterie nie namnażają się w ludzkim organizmie, a zakażenie ustępuje. Po podaniu doustnym preparatu substancja czynna przenika do tkanek, gromadzi się i migruje w stronę miejsca zakażenia, co wpływa na łagodzenie procesu zapalnego. Dzięki dużemu stężeniu azytromycyny możliwe jest ograniczenie czasu leczenia zakażenia nawet do kilku dni.

Jak stosuje się antybiotyk Azibiot?

Preparat Azibiot ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego, niezależnie od posiłku. O właściwym dawkowaniu decyduje lekarz w zależności od symptomów chorobowych, natężenia zakażenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W lżejszych przypadkach zakażenia na ogół przyjmuje się jedną dawkę 500 mg raz na dobę przez 3 dni. Jednak jeśli pacjent zmaga się z zakażeniem wywołanym przez chlamydię, wówczas powinien przyjmować dwukrotność tej dawki, czyli 1000 mg dziennie. Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku powinny zachować osoby, u których występują zaburzenia rytmu serca, czynnościowe nerek lub wątroby. Ponieważ na skuteczność leku mogą wpływać inne schorzenia i przyjmowane z tego tytułu preparaty, przed rozpoczęciem leczenia należy dowiedzieć się czy nie stanowią one przeciwwskazań do stosowania leku Azibiot.

Czy podczas terapii lekiem Azibiot mogą wystąpić skutki uboczne?

Tak, Azibiot może doprowadzić do pojawienia się u pacjenta działań niepożądanych, tak jak każdy inny lek stosowany w leczeniu określonych chorób. Jednak należy pamiętać, że zazwyczaj korzyści z przyjmowania farmaceutyku są większe niż problemy, które mogą pojawić się w związku z wystąpieniem skutków ubocznych. Stosowanie antybiotyku Azibiot najczęściej wiąże się z możliwością wystąpienia: biegunki, nudności i wymiotów, bólów brzucha i głowy, innych zakażeń bakteryjnych, problemów z apetytem, zaburzeń na tle nerwowym, bezsenności lub nadmiernej senności, problemów ze wzrokiem lub słuchem, kołatania serca, duszności, krwawień z nosa, wzdęć i zaparć, itp. Przed rozpoczęciem terapii lekiem Azibiot wskazane jest zapoznanie się ze wszystkimi działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić, a w przypadku jeśli pojawią się – należy natychmiast zgłosić się z nimi do lekarza.

Czy można stosować Azibiot w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ponieważ nie udowodniono w jakim stopniu przyjmowanie leku Azibiot wpływa na bezpieczeństwo ciąży, nie zaleca się jego stosowania przez kobiety, które są lub planują w niej być. O możliwości przyjmowania tego preparatu powinien zadecydować specjalista, który oceni, czy korzyści związane z farmakoterapią są większe niż możliwe zagrożenie dla płodu i zdrowia przyszłej matki. Z uwagi na fakt, iż azytromycyna przenika do mleka kobiecego i wraz z nim może przedostać się do organizmu dziecka, nie jest wskazane zażywanie leku Azibiot również przez kobiety karmiące, chyba, że zdecydują się one, by w okresie kuracji i 2 doby po jej zakończeniu, nie karmić dziecka w sposób naturalny. W tej kwestii najlepiej zasięgnąć porady lekarza.


Azibiot (tabletki powlekane, proszek, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: azytromycyna Dawka: tabletki 500 mg, proszek 20 mg /ml / 40 mg /ml Opakowanie: 3 tabletki, 20 mg/ml / 40 mg/ml



Potrzebujesz e-recepty online? Wypełnij krótki formularz na temat stanu zdrowia i otrzymaj ją nawet w 5 minut na swój telefon lub adres e-mail!