Azycyna

Azycyna - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Choroby układu oddechowego, dolegliwości skórne czy choroby weneryczne są trudne do wyleczenia i wymagają do tego celu odpowiednich leków. Do ich skutecznego przeciwdziałania służy m.in. Azycyna. O dokładnym działaniu tego antybiotyku i przeznaczeniu do stosowania możesz przeczytać z ulotki producenta i opisu poniżej. W razie wątpliwości co do możliwości leczenia z jego pomocą umów się na wizytę i zdobądź receptę na lek.

Skład leku Azycyna

Lek Azycyna stworzony jest z substancji czynnej – azytromycyny oraz substancji pomocniczych, do których należy celuloza mikrokrystaliczna, powidon czy stearynian magnezu. W opakowaniu można znaleźć 2,3,6 bądź 12 niebieskich, okrągłych i obustronnie wypukłych tabletek powlekanych, każda zawierająca 500 mg leku.

Jak działa Azycyna?

Azycyna ze względu na znajdującą się w niej substancję czynną wykazuje szeroki zakres działań. Stosowana jest głównie bakteriobójczo i może pomóc w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, ostrego zapalenia ucha ośrodkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, ostrego zapalenia ucha ośrodkowego czy chorób przenoszonych drogą płciową.

Kto może stosować lek?

Azycyna w tradycyjnej dawce jest zalecana do stosowania dla osób powyżej 45 kg wagi, po mogą ją przyjmować także dzieci i młodzież. W przypadku dzieci, które ważą mniej, zaleca się stosowanie leku w postaci zawiesiny doustnej lub tabletek w dawce 125 mg. Osoby w podeszłym wieku powinny skonsultować przyjmowanie leku z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ jego stosowanie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku?

Przeciwskazaniem do stosowania Azycyny jest uczulenie na substancję czynną zawartą w leku oraz inne składniki wchodzące w jego skład. Przed rozpoczęciem leczenia mogą przeszkodzić takie dolegliwości, jak ciężkie zaburzenia czynności nerek czy wątroby, dolegliwości nerwowe bądź umysłowe oraz choroby przenoszone drogą płciową. Pełna lista znajduje się na ulotce od producenta. Przeciwwskazaniem może być także stosowanie przez pacjenta innych leków mogących wchodzić w reakcję z Azycyna. W związku z tym należy skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą wszelkie przyjmowane w przeszłości, obecnie oraz planowane medykamenty. Wszelkie leki, na które pacjent powinien szczególnie uważać w przypadku chęci przyjmowania Azycyny, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.

Azycyna a ciąża

Stosowanie wszelkich leków w okresie planowania ciąży, w jej trakcie oraz w czasie karmienia piersią powinno być skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą. W przypadku Azycyny pewne jest to, że substancja czynna znajdująca się w leku przenika do mleka matki i może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Przyjmowanie tabletek w ciąży musi zostać także rozważone przez lekarza, który zdecyduje czy ryzyko dla dziecka jest mniejsze niż korzyści kobiety wynikające z jego stosowania.

Zalecenia do stosowania leku Azycyna

Lek Azycyna Można stosuje się doustnie w postaci tabletek powlekanych, które należy połykać w całości i przyjmować co najmniej godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po przyjęciu ostatniego posiłku. Zawsze należy przyjmować medykament zgodnie z zaleceniami lekarza, a w razie wątpliwości zwrócić się do niego o ich rozwianie. W przypadku przyjmowania leku przez młodsze dzieci, które mogą mieć problem z połknięciem Azycyny w całości, można zastosować zawiesinę doustną.

Jak dawkować lek?

Dawkowanie Azycyny zależy od przyczyny, którą się z jej pomocą leczy. W przypadku zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich (z wyjątkiem rumienia wędrującego i trądziku pospolitego) stosuje się dawkę 1,5 grama w ciągu 3 dni, czyli jednej tabletki wynoszącej 500 mg na dobę. Można także rozłożyć leczenie Azycyną na 5 dni — w pierwszym dniu należy wtedy przyjąć 500 mg, a w kolejnych po 250 mg leku. W przypadku przeciwdziałania trądzikowi pospolitemu u dorosłych leczenie trwa zazwyczaj 3 dni + 9 tygodni. Rumień wędrujący to z kolei kuracja, podczas której przyjmuje się łącznie dawkę 3 g leku, a jego stosowanie rozłożone na 5 dni. Dokładne zasady dawkowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Zaleca się także podanie węgla aktywnego i zastosowanie leczenia objawowego. Najczęściej występującymi zwiastunami przedawkowania są biegunka, wymioty czy przemijająca utrata słuchu.

Czy Azycyna jest lekiem na receptę?

Tak, Azycyna jest lekiem dostępnym jedynie na receptę. Dzieje się tak, ponieważ jej dawkowanie, okres leczenia i możliwe przeciwwskazania do stosowania muszą zostać uwzględnione podczas wywiadu lekarskiego. Przyjmowanie tego leku może wiązać się także skutkami ubocznymi, dlatego lek nie jest dostępny bez recepty.


Azycyna – podstawowe informacje
• Kategoria: antybiotyki, leki przeciwbakteryjne, leczenie chlamydii
• Substancja czynna: azytromycyna (azithromycinum)
• Dawka: 250 mg, 500 mg, 200 mg / 5 ml
• Opakowanie: tabletki powlekane 250 mg (3/6 tabletek), granulat do sporządzania zawiesiny doustnej (200 mg / 5 ml) (20/30/37,5 ml), tabletki powlekane 500 mg (2, 3, 6 lub 12 tabletek)



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!