Bactrazol

Bactrazol - opis i informacje o leku

Potrzebujesz przedłużyć receptę na konkretny lek? Wypełnij prosty formularz medyczny, otrzymaj kod do e-recepty w 5 minut i pokaż go w aptece. Kliknij i zaoszczędź swój czas i pieniądze!

Szukasz skutecznego i uniwersalnego antybiotyku, który pomoże Ci załagodzić dokuczliwe dolegliwości związane z zakażeniami bakteryjnymi w organizmie? Bactrazol to odpowiedni lek, który Ci w tym pomoże. Zapoznaj się z poniższym opisem tego preparatu, dowiedz się, jak działa i czy jest dedykowany również objawom, które występują u Ciebie. Zamów poradę online u specjalisty i uzyskaj potrzebną receptę na sprawdzony lek w kilka chwil.

Bactrazol – skład i działanie

Bactrazol to antybiotyk w postaci tabletek powlekanych, podawanych doustnie, które zawierają w swoim składzie substancję czynną azytromycynę, działającą bakteriostatycznie, a w niektórych przypadkach nawet bakteriobójczo. Jego działanie polega w głównej mierze na zatrzymywaniu procesu syntezy białek bakteryjnych, co zapobiega wzrostowi i namnażaniu się bakterii chorobotwórczych, a w konsekwencji doprowadza do ich śmierci i wyleczenia uporczywego zakażenia. Dzięki zastosowaniu tego leku można skrócić proces leczenia nieprzyjemnych schorzeń wywołanych przez drobnoustroje nawet o 5 dni.

W jakich przypadkach chorobowych można stosować Bactrazol?

Bactrazol jest skuteczny w leczeniu zakażeń, których podłożem jest występowanie określonych drobnoustrojów wrażliwych na działanie azytromycyny. Należą do nich przede wszystkim zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych i zatok, zapalenia ucha środkowego o przebiegu ostrym, zmiany skórne na tle bakteryjnym oraz choroby przenoszone drogą płciową, do których można zaliczyć np. chlamydię. Nie należy stosować tabletek Bactrazol w przypadku stwierdzenia u pacjenta jakiejkolwiek nadwrażliwości na substancje zawarte w leku, ponieważ mogą mu one zaszkodzić. Ponieważ preparat ten znajduje się na liście antybiotyków, można go uzyskać wyłącznie w drodze recepty wystawionej przez lekarza.

Czy podczas kuracji lekiem Bactrazol można prowadzić pojazdy?

Ponieważ antybiotyk Bactrazol może być przyczyną występowania działań niepożądanych w postaci zawrotów głowy, problemów ze wzrokiem czy drgawek, które mogą wpływać na sprawność psychofizyczną, potrzebną do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, przed przystąpieniem do tych czynności należy upewnić się, że po przyjęciu preparatu pacjent czuje się dobrze i może je bez przeszkód wykonywać.

Bactrazol a ciąża

Przed ewentualnym skorzystaniem z antybiotyku Bactrazol kobieta będąca w ciąży powinna skonsultować z lekarzem zasadność jego przyjmowania. Może tak być, że specjalista uzna, że stosowanie tego leku jest konieczne i niesie więcej korzyści niż zagrożeń zdrowotnych dla organizmu przyszłej matki i płodu. Obecnie nie ma danych na temat bezpieczeństwa przyjmowania tabletek Bactrazol przez kobiety karmiące piersią. Jednak należy wiedzieć, że substancja czynna w postaci azytromycyny przenika do mleka matki. W związku z tym również zaleca się konsultację w tej sprawie z lekarzem.

Jak wygląda dawkowanie leku Bactrazol?

Bactrazol to lek w postaci tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Odpowiednie dawkowanie dobiera lekarz w oparciu o indywidualny stan zdrowia pacjenta, postać i nasilenie zakażenia bakteryjnego oraz rodzaj drobnoustrojów, które powodują chorobę. Dawkowanie preparatu u dzieci jest związane z wagą ciała. Zazwyczaj leczenie osób dorosłych i dzieci o wadze wyższej niż 45 kg opiera się na stosowaniu dawki 500 mg raz na dobę przez 3 dni. Jednak w przypadku poważnych schorzeń, takich jak np. chlamydia, jednorazowa dawka bywa zwiększana do 1000 mg. Ostrożność w dawkowaniu preparatu powinna dotyczyć osób z zaburzeniami rytmu serca, czynności nerek i wątroby. Dla istoty leczenia nie jest ważne, czy tabletki będą przyjmowane przed, w trakcie czy po skończonym posiłku, gdyż stopień wchłaniania substancji czynnej nie zależy od tego. Jest natomiast wskazane, aby tabletki popijać wodą.

Bactrazol a działania niepożądane

Stosowanie leku Bactrazol może doprowadzić do pojawienia się skutków ubocznych u pacjenta. Jednak należy nadmienić, że nie u każdego. Najczęściej osoby stosujące ten antybiotyk spotykają się z wystąpieniem: biegunki, nudności i wymiotów, bólów brzucha lub głowy, zmian w obrazie krwi, stanów zapalnych różnych narządów, senności, problemów ze wzrokiem, zaburzeń słuchu, duszności, itp. O pozostałych działaniach niepożądanych, które mogą pojawić się w związku z terapią lekiem Bactrazol można przeczytać w ulotce producenta dołączonej do opakowania. Ważne jest, aby po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów natychmiast zwrócić się do lekarza.

Bactrazol (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: azytromycyna Dawka: 500 mg Opakowanie: 2 / 3 / 6 tabletekPotrzebujesz przedłużyć receptę na konkretny lek? Wypełnij prosty formularz medyczny, otrzymaj kod do e-recepty w 5 minut i pokaż go w aptece. Kliknij i zaoszczędź swój czas i pieniądze!