Aclexa

Kategoria lek przeciwbólowy / przeciwzapalny
Status lek na receptę
Forma kapsułki
Substancja czynna celekoksyb
Dawka 100 / 200 mg
Opakowanie 10 / 20 / 30 / 40 / 50 / 60 / 90 / 100 kapsułek

Źródło: https://www.krka.biz/media/products/pl/rx/gen_pdf/2014/aclexa_celecoxib_pil.pdf

Aclexa - opis i informacje o leku


Potrzebujesz pilnie e-recepty na lek, który się kończy? Zamów ją wypełniając krótki formularz medyczny, a w kilka minut otrzymasz kod do zrealizowania w każdej aptece!

Szukasz sprawdzonego preparatu, który załagodzi ból i wyleczy stan zapalny związany z przewlekłą chorobą stawów? A może Twój problem to choroba reumatoidalna, która nie daje o sobie zapomnieć? Dowiedz się, jak działa lek w kapsułkach Aclexa. Skorzystaj z e-konsultacji medycznej w naszym serwisie i odbierz receptę na swój lek w kilka minut.

Co to jest lek Aclexa i jak działa?

Niesteroidowy lek przeciwzapalny Aclexa to preparat dostępny wyłącznie na receptę, w którego składzie znaleźć można substancję czynną w postaci celekoksybu, łagodzącego dolegliwości bólowe, np. związane ze zwyrodnieniami stawów. Farmaceutyk ma postać kapsułek do przyjmowania doustnego, a jego działanie polega na wstrzymywaniu produkcji prostaglandyn, które odpowiadają za występowanie u chorego objawów bólowych i stanów zapalnych.

Kto może otrzymać receptę na lek Aclexa?

Decyzję na temat przyjmowania preparatu Aclexa przez konkretnego pacjenta podejmuje lekarz, który wystawia na niego receptę do zrealizowania w aptece. Kapsułki stosuje się w celu zmniejszania dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz chorobami zwyrodnieniowymi stawów.

Jak dawkuje się preparat Aclexa?

O właściwym dawkowaniu leku Aclexa decyduje lekarz. Aby preparat działał prawidłowo i był bezpieczny dla pacjenta należy trzymać się ściśle zaleceń specjalisty odnośnie przyjmowania kapsułek i długości trwania kuracji. Na ogół przy chorobie zwyrodnieniowej stawów przyjmuje się 200 mg na dobę jako jedną lub 2 dawki. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów wystarczy dawka w wymiarze 100 mg stosowana 2 razy na dzień. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa leczy się przyjmując 200 mg preparatu raz na dobę lub 2 dawki po 100 mg raz na dobę. Przed rozpoczęciem kuracji lekiem Aclexa należy zapoznać się z ulotką producenta dołączoną do opakowania.

Kiedy stosowanie kapsułek Aclexa nie jest wskazane?

Nie należy rozpoczynać farmakoterapii przy użyciu leku Aclexa w przypadku, kiedy u pacjenta zdiagnozowano nadwrażliwość na jeden lub więcej składników tego preparatu, a także na sulfonamidy. Nie można go również stosować w przypadkach, kiedy u chorego występuje czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz reakcje alergiczne, które pojawiają się przy przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych preparatów NLPZ. Lekarz nie przepisze leku Aclexa również kobiecie w ciąży lub aktualnie karmiącej piersią, a także osobie z ciężką chorobą nerek lub wątroby. Ponadto istotnym przeciwwskazaniem do stosowania tego medykamentu są problemy z krążeniem krwi (nawet jeśli miały miejsce w przeszłości) oraz choroba zapalna jelit.

Skutki uboczne w okresie terapii lekiem Aclexa

Przyjmowanie preparatu przeciwbólowego i przeciwzapalnego Aclexa może doprowadzić do wystąpienia u pacjenta niepożądanych działań, wpływających na jego zdrowie, samopoczucie i niejednokrotnie utrudniających codzienne funkcjonowanie. Należy mieć to na uwadze i w poważnych przypadkach zgłosić się po pomoc do lekarza. Producent preparatu uprzedza, że bardzo często u pacjentów, którzy go przyjmują pojawia się nadciśnienie tętnicze. Oprócz tego zdarzają się: obrzęki kończyn, zakażenia dróg moczowych, zmiany i swędzenia skórne, sztywnienie mięśni, reakcje alergiczne, zapalenie zatok, bóle brzucha i biegunka. Czasem może pojawić się niewydolność serca, anemia i zaparcia. Substancje zawarte w leku mogą również wpłynąć na wyniki badań czynności nerek i wątroby. Rzadko dochodzi do zaburzeń koordynacji ruchowej, perforacji jelit, krwawień żołądka czy wypadania włosów. Ponieważ ciężkie działania niepożądane mogą doprowadzić nawet do zgonu pacjenta ważne, aby znajdował się on pod stałą kontrolą lekarską.

Inne ważne informacje związane z lekiem Aclexa

Ponieważ Aclexa może spowodować znaczący wzrost ciśnienia tętniczego krwi należy mieć ten aspekt na uwadze i regularnie kontrolować swoje ciśnienie. Długotrwałe przyjmowanie kapsułek przeciwbólowych i przeciwzapalnych może utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Pacjenci w wieku powyżej 65 lat w okresie terapii lekiem Aclexa powinni znajdować się pod stałą opieką lekarską. Nie należy samodzielnie i w sposób nagły przerywać leczenia tym medykamentem, ponieważ może to wpłynąć na nasilenie się dolegliwości bólowych. Zabronione jest stosowanie dawek większych niż zalecana nawet, jeśli powodem tego jest chęć uzupełnienia pominiętej dawki preparatu.

Aclexa a stosowanie innych leków

Ponieważ Aclexa jest lekiem, który może wchodzić w interakcje z innymi preparatami, przed rozpoczęciem farmakoterapii należy przekazać lekarzowi niezbędne informacje na temat przyjmowanych aktualnie lub w niedalekiej przeszłości leków – zarówno tych na receptę, jak i bez recepty. Aclexa może wpływać na skuteczność leków takich jak: inhibitory ACE, preparaty moczopędne, dekstrometorfan, leki z zawartością litu, cyklosporyny i karbamazepiny, farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji, neuroleptyki, ryfampicyna i flukonazol, metotreksat i leki przeciwzakrzepowe przyjmowane metodą doustną. Łączenie Aclexy z powyższymi produktami medycznymi może przyczynić się do pojawienia się u pacjenta działań niepożądanych o nasilonym działaniu.Potrzebujesz pilnie e-recepty na lek, który się kończy? Zamów ją wypełniając krótki formularz medyczny, a w kilka minut otrzymasz kod do zrealizowania w każdej aptece!