Arthrotec Forte

Kategoria lek przeciwzapalny / przeciwbólowy
Status lek na receptę
Forma tabletki
Substancja czynna diklofenak, mizoprostol
Dawka 75 mg + 0,2 mg
Opakowanie 10 / 20 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8721/leaflet

Arthrotec Forte - opis i informacje o leku


Dopadła Cię choroba i potrzebujesz szybkiej diagnozy ze zwolnieniem lekarskim? Kliknij i rozpocznij konsultację lekarską w kilka minut! Przeciwbólowy i przeciwzapalny lek Arthrotec Forte poleca się w terapii dolegliwości chorobowych stawów o podłożu reumatoidalnym i zwyrodnieniowym. Ponadto preparat ten osłania błonę śluzową żołądka, uniemożliwiając rozwój zmian wrzodowych. Sądzisz, że ten farmaceutyk na receptę pomoże Ci w redukcji Twoich dolegliwości? Sprawdź to, zapoznając się z poniższym opisem tego leku. Zarezerwuj e-wizytę lekarską już teraz, by otrzymać e-receptę na swoje opakowanie leku Arthrotec Forte.

Charakterystyka leku Arthrotec Forte

Arthrotec Forte to lek w formie tabletek przeznaczonych do połykania, w których znajdują się 2 substancje czynne – diklofenak i mizoprostol. Pierwszy składnik redukuje uporczywe dolegliwości związane z reumatyzmem i chorobami zwyrodnieniowymi stawów, a drugi profilaktycznie zabezpiecza żołądek i dwunastnicę. Arthrotec Forte można otrzymać w aptece wyłącznie w drodze okazania recepty lekarskiej. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, u których stwierdzono schorzenia stawów i zarazem są narażone na choroby wrzodowe przewodu pokarmowego.

Działanie substancji diklofenak

Pochodna kwasu fenylooctowego – diklofenak zalicza się do grupy niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych. Jej działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe wstrzymuje działanie prostaglandyn i w ten sposób znacząco zmniejsza i łagodzi stany zapalne (bóle, obrzęknięcia, gorączkę, sztywność stawów). Dzięki temu ta substancja aktywna może być używana w terapii chorób stawowych, np. o podłożu reumatycznym, choć nie tylko.

Kto może używać leku Arthrotec Forte?

O zasadności stosowania leku Arthrotec Forte decyduje lekarz, który wystawia na niego receptę. Zazwyczaj jest on stosowany przez pacjentów zmagających się z chorobami stawowymi, które wiążą się z koniecznością przyjmowania preparatów przeciwzapalnych z zawartością mizoprostolu. Wskazanie do zażywania tabletek Arthrotec Forte stanowi konieczność zastosowania kuracji zapobiegającej ewentualnemu pojawieniu się chorób wrzodowych przewodu pokarmowego, które mogą być skutkiem stosowania preparatów z grupy NLPZ.

Schemat stosowania preparatu Arthrotec Forte

Odpowiednie dawkowanie leku Arthrotec Forte określa specjalista, biorąc pod uwagę rozwój choroby, związane z nią objawy oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucie pacjenta. Dlatego tak ważne jest bezwzględne przestrzeganie jego zaleceń i nie ingerowanie w wielkość i czas trwania terapii. Jeśli pacjent zauważy u siebie podejrzane skutki uboczne lub stwierdzi, że lek jest zbyt silny, wówczas powinien niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza. Arthrotec Forte ma formę tabletek do podawania doustnego. Na ogół specjaliści zalecają stosowanie 1 lub 2 tabletek na dzień w trakcie spożywania posiłku, gdyż ma to duży wpływ na stopień wchłaniania się elementów preparatu. Ponieważ przedawkowanie leku Arthrotec Forte może doprowadzić do zakrzepicy żył, która jest groźna dla zdrowia i życia, nie wolno przyjmować dawek większych niż zalecane. Dzięki łączeniu dawkowania z posiłkiem maksymalne stężenie leku we krwi można uzyskać już po 20-60 minutach od podania.

Czy Arthrotec Forte mogą stosować dzieci?

Nie, stosowanie leku Arthrotec Forte u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat jest wzbronione. Jest to spowodowane tym, że nie ma wiarygodnych badań na temat bezpieczeństwa i skuteczności tego preparatu w tej grupie wiekowej. Jeśli dziecko zmaga się z objawami bólowymi lub stanami zapalnymi, należy skonsultować to z lekarzem pediatrą, który zaproponuje bezpieczne leczenie.

Czy można przyjmować Arthrotec Forte w czasie ciąży?

Ponieważ stosowanie leku Arthrotec Forte może uszkodzić płód lub doprowadzić do poronienia, leku nie należy stosować w okresie ciąży, a także jeśli kobieta planuje w niedalekiej przyszłości zajść w ciążę. W ulotce preparatu można bowiem odnaleźć informację mówiącą o tym, że może on utrudnić późniejsze zapłodnienie. Dlatego w sytuacji, kiedy kobieta chce niedługo zostać matką, powinna porozmawiać o tym ze swoim lekarzem i wspólnie z nim podjąć decyzję odnośnie leczenia.

Arthrotec Forte a działania niepożądane

Arthrotec Forte to silny lek, który wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Z tego powodu jest dostępny wyłącznie na receptę. Jego stosowanie może spowodować wystąpienie u pacjenta skutków ubocznych – choć nie u każdego. Najczęściej dotyczą one: nudności, uczucia niestrawności, bólów brzucha i biegunki, chociaż nie tylko. O poważniejszych działaniach niepożądanych związanych z przyjmowaniem tego preparatu warto przeczytać w ulotce dołączonej do jego opakowania. Należy pamiętać, że każdą niepokojącą dolegliwość należy zgłosić lekarzowi, a w razie potrzeby odstawić lek.Dopadła Cię choroba i potrzebujesz szybkiej diagnozy ze zwolnieniem lekarskim? Kliknij i rozpocznij konsultację lekarską w kilka minut!