Aulin

Kategoria lek na ból kręgosłupa
Substancja czynna nimesulid (nimesulidum)
Dawka 100 mg
Opakowanie 6, 15 lub 30 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8592/leaflet

Aulin - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Ostry ból spędza Ci sen z powiek i nie możesz się od niego uwolnić? A może cierpisz na bolesny okres i żadne tabletki dotychczas nie były w stanie pomóc? Rozwiązaniem może być lek Aulin. Z opisu poniżej i ulotki producenta dowiedz się wszelkich potrzebnych informacji na jego temat. Umów się na teleporadę i szybko zdobądź receptę na lek.

Aulin – co to za lek?

Lek Aulin stosowany jest przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo na dolegliwości o różnym pochodzeniu. Sprawdzi się zatem w przeciwdziałaniu zarówno bólowi głowy, jak i kręgosłupa czy w przypadku dolegliwej miesiączki.

Aulin – dawkowanie leku

Lek Aulin należy stosować 2 razy na dobę, przyjmując tym samym dawkę 100 mg w jednej tabletce. Dawkowanie jest jednak indywidualnie dobierane do konkretnego pacjenta, by przyjmował on jak najmniejszą dawkę, która skutecznie będzie działała na objawy choroby. Lek należy stosować w jak najkrótszym czasie, nie dłużej niż przez 15 dni w jednym ciągu leczenia w myśl zasady „im krócej, tym lepiej”.

Kto może stosować lek Aulin?

Lek Aulin stosować mogą osoby dorosłe, a także dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Medykament ten może być jednak przyjmowany jedynie na polecenie lekarza, szczególnie ze względu na szanse wystąpienia działań niepożądanych i silne działanie leku.

Czy można stosować lek w okresie ciąży?

W okresie ciąży i karmienia piersią konieczne jest skonsultowanie przyjmowania leku z lekarzem lub farmaceutą. Według ulotki dołączonej do opakowania nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Aulin jest możliwy do stosowania przez kobiety w ciąży jedynie przez pierwsze 6 miesięcy jej trwania i tylko za zgodą lekarza. Jeśli wyrazi on zgodę, należy trzymać się wysokości dawki i czasu leczenia. Stosowanie leku w ostatnim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na możliwość, że będzie szkodliwa dla dziecka lub spowoduje po problemy podczas porodu. Ze względu na substancję czynną zawartą w leku nie należy także w trakcie jego stosowania karmić piersią. Przenika ona bowiem do mleka matki i może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Jaki jest skład i zawartość opakowania leku?

Substancją czynna zawartą w leku Aulin jest nimesulid, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, łagodzącym wszelkie dolegliwości bólowe, zapalne i gorączkowe. Jest sulfonamidem, w związku z czym przeciwdziała syntezie prostaglandyn odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Substancja czynna zawarta w leku hamuje także działanie tych substancji, które zaostrzają stan zapalny. Aulin dostępny jest w dawce 100 mg i wydawany jest wyłącznie na receptę W składzie leku oprócz nimesulidu znajdują się także substancje pomocnicze, takie jak dokuzynian sodu, hydroksypropyloceluloza czy laktoza jednowodna. Szczegółowy spis substancji użytych w leku znajduje się na ulotce producenta dołączonej do opakowania. Ono z kolei zawiera 6,15 bądź 30 jasnożółtych lub białych, okrągłych kapsułek pakowanych w blistry. Ważne, by przechowywać lek w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Przeciwskazania do stosowania leku

Aulin nie mogą stosować dzieci i młodzież poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest m.in. uczulenie na którykolwiek ze znajdujących się w nim składników, przebyty udar, problemy z przyjmowaniem innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Stosowanie leku w przypadku tych schorzeń związane jest bowiem ze zwiększonym ryzykiem udaru bądź zawału serca. Pełna lista przeciwwskazań znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy także zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy pacjent przyjmuje inne leki, nawet te dostępne bez recepty. Szczególnie chodzi tutaj o leki przeciw nadciśnieniu, moczopędne, przeciwzakrzepowe, a także tabletki stosowane w leczeniu depresji czy stanów zapalnych. Niektóre przyjmowane na te schorzenia leki wpływają bowiem na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tabletek Aulin. W takiej sytuacji o rozpoczęciu leczenia musi zdecydować lekarz. Przyjmowanie leku Aulin należy przerwać w momencie, gdy wystąpią takie objawy, jak wysypka, zażółcenie skóry, duszności, obrzęk twarzy, stóp lub nóg, a także utrzymujące się uczucie zmęczenia. Nie należy także przyjmować leków w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej czy krwawienia z przewodu pokarmowego. W powyższych sytuacjach niezbędna jest także szybka pomoc medyczna.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu Aulin

Podobnie jak w przypadku wszelkich innych leków, stosowanie tabletek Aulin może wiązać się z nieprzewidzianymi skutkami ubocznymi. Nie u każdego pacjenta one wystąpią. Do najczęściej spotykanych działań niepożądanych należą nudności, wymioty czy biegunka. Dużo rzadziej pacjenci skarżą się na wysypkę, zawroty głowy, podwyższone ciśnienie krwi, świąd czy duszności. Stosowanie leku bardzo rzadko powodowało u chorych także zaczerwienienie skóry, niewyraźne widzenie, uderzenia gorąca czy przyspieszone bicie serca. Są to jednak tylko niektóre dolegliwości, z którymi mierzyli się pacjenci stosujący lek. Pełna lista znajduje się na ulotce producenta.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!