Movalis

Kategoria lek na ból kręgosłupa
Substancja czynna meloksykam (meloxicamum)
Dawka 7,5/15 mg
Opakowanie 10 lub 20 tabletek

Źródło: https://www.boehringer-ingelheim.pl/sites/pl/files/documents/poland_pdf/movalis/movalis_roztwor_do_wstrzykiwan_10_mgml_15_mg15_ml_ulotka.pdf

Movalis - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Ból kręgosłupa nie pozwala ci normalnie funkcjonować? Cierpisz na chorobę zwyrodnieniową stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów? W leczeniu takich dolegliwości bez wątpienia pomoże lek Movalis. O właściwościach i sposobie jego zastosowania dowiesz się z ulotki dołączonej do opakowania i opisu poniżej. Jak najszybciej skorzystaj z teleporady i szybko zdobądź receptę na lek.

Czym jest lek Movalis?

Movalis to lek stosowany w leczeniu bólu stawów i kręgosłupa zarówno do krótkotrwałego, jak i długotrwałego leczenia. Pomaga w przeciwdziałaniu chorobom reumatycznym i zwyrodnieniowym, działając przy tym przeciwbólowo i łagodząc stan zapalny w organizmie pacjenta. Lek ten dostępny jest jedynie na receptę.

Kto może stosować lek Movalis?

Lek ten mogą stosować zarówno dorośli, jak i młodzież powyżej 16. roku życia. Pomoże on zarówno w krótkotrwałym leczeniu, jak i przeciwdziałaniu trwającym długo objawom chorób. Mogą go stosować jedynie osoby, którym lek został przepisany. Nie ma bowiem możliwości zakupienia go w aptece bez recepty. Lek ten wskazany jest do stosowania w przypadku słabych bądź umiarkowanych ataków bólu. Nie pomoże zatem w leczeniu silnych objawów choroby.

Movalis – przeciwskazania do stosowania leku

Tak jak każdy lek na receptę, także Movalis może prowadzić do działań niepożądanych. Szczególnym przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną zawartą w leku lub inny z jego składników. Pacjent nie powinien także brać tabletek Movalis w sytuacji, gdy kiedyś pojawiły się skutki uboczne stosowania innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub aspiryny. Przeciwwskazaniem jest także choroba wrzodowa, zaburzenia czynności wątroby, ciężka niewydolność nerek i serca, a także nietolerancja niektórych cukrów. W składzie leku znajduje się bowiem laktoza jednowodna. W sytuacji, gdy nastąpi jakakolwiek reakcja anafilaktyczna organizmu, należy przerwać stosowanie leku oraz udać się do najbliższej placówki medycznej. Nie należy przyjmować leku wraz z alkoholem, ponieważ może on powodować poczucie senności czy zawroty głowy, które mogą zagrażać życiu lub zdrowiu osoby je stosującej. Należy także skonsultować spożywanie leku w momencie stosowania jednocześnie także innych medykamentów.

Movalis a ciąża i okres karmienia piersią

Wszelkie leki przyjmowane podczas ciąży i w okresie karmienia piersią powinny zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku leku Movalis nie zaleca się stosowania zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas laktacji. Jego stosowanie powinno być także skonsultowane z lekarzem w sytuacji, gdy kobieta stara się o dziecko. Nie wolno stosować leku szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży ze względu na to, że meloksykam może mieć poważny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka — szczególnie biorąc pod uwagę układ oddechowy, układ krążenia oraz poprawną pracę nerek u noworodka. Nawet jednorazowe zastosowanie leku może mieć poważne konsekwencje.

Jak stosować lek Movalis?

Lek Movalis przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy przyjąć go podczas posiłku, popijając odpowiednią ilością płynów. W przypadku, gdy leczenie tym lekiem okaże się zbyt silne lub za słabe, należy skorzystać z pomocy lekarza.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku?

W zależności od przeznaczenia zalecane jest różne dawkowanie leku. W przypadku zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej stawów zaleca się stosowanie jednej tabletki, czyli 7,5 mg substancji czynnej na dobę, która w razie potrzeby może zostać zwiększona do 15 mg przyjmowanych raz na 24 godziny. Z kolei w przypadku leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa zalecana jest dawka 15 mg na dobę, przyjmowana w postaci jednej tabletki. W razie potrzeby i zgodnie ze wskazaniami lekarza dawka może zostać zmniejszona do 7,5 mg na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 15 mg substancji czynnej w ciągu jednego dnia. Większą dawkę leku można podzielić na równe dawki. Obie wersje tabletki można także rozkruszyć w celu łatwiejszego połknięcia.

Możliwe działania niepożądane po zażyciu leku Movalis

Każdy lek stosowany może prowadzić do skutków ubocznych, choć nie u każdego pacjenta wystąpią. Do najczęściej pojawiających się można zaliczyć bóle głowy, bóle brzucha, zaparcia, nudności czy wymioty. Niezbyt często spotkać można także zawroty głowy, wysypkę skórną, nagłe obrzęki, uczucie senności czy zaczerwienienie twarzy. O wszelkich częściej bądź rzadziej pojawiających się działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania.

Skład i zawartość opakowania leku

W składzie znajduje się 7,5 lub 15 mg substancji czynnej – meloksykamu. Substancjami pomocniczymi jest m.in. cytrynian sodu, celuloza mikrokrystaliczna czy laktoza jednowodna. W związku z obecnością w leku tej ostatniej konieczne jest skonsultowanie jego przyjęcia przez osoby z nietolerancją niektórych cukrów. Pełna lista substancji pomocniczych zawartych w leku Movalis znajduje się na ulotce.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!