Ultracod

Kategoria leki przeciwbólowe
Substancja czynna paracetamol (paracetamolum) + półwodny fosforan kodeiny (codeini phosphas hemihydricus)
Dawka 500 mg + 30 mg
Opakowanie 10/20/30/60/100 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/20184/leaflet

Ultracod - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Jeśli szukasz leku przeciwbólowego o wydłużonym i silniejszym działaniu — Ultracod to odpowiedni wybór. Stanowi on bowiem połączenie paracetamolu i kodeiny, pomagające efektywnie niwelować ból zarówno o umiarkowanym, jak i dużym nasileniu. By zdobyć więcej informacji na temat leku, przeczytaj opis poniżej i zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na ulotce. Umów się na e-wizytę i zdobądź receptę na Ultracod szybko i sprawnie.

Skład leku Ultracod

Ultracod to lek zawierający dwie substancje czynne: paracetamol oraz półwodny fosforan kodeiny. Każda zawierających się w opakowaniu tabletek to 500 mg paracetamolu i 30 mg kodeiny. Lek ten wygląda jak białe, podłużne, obustronnie wypukłe kapsułki, a samo opakowanie zawiera od 10 do 100 tabletek, dlatego w zależności od tego, jaką dawkę przepisze lekarz, pudełka będą różnić się wielkością. Podobnie do innych medykamentów, Ultracod należy przechowywać w niewidocznym i niedostępnym dla dzieci miejscu.

Jak działa lek Ultracod?

Lek Ultracod wspomaga leczenie bólu zarówno o nasileniu umiarkowanym, jak i silnym, stąd może być stosowany do przeciwdziałania stanom chorobowym o różnym podłożu. Może przeciwdziałać bólom głowy, układu ruchu, zębów, a nawet pomagać w przypadku niwelowania nieprzyjemnych objawów odczuwanych podczas bolesnej miesiączki. Zawierające się w Ultracodzie kodeina i paracetamol wykazują bowiem działanie przeciwbólowe, a przez wzgląd na to, że pierwsza z tych substancji czynnych jest lekiem opioidowym, oddziałuje na układ nerwowy i pozwala skutecznie łagodzić objawy bólowe. Lek ten może zostać przepisany osobom dorosłym, jak i młodzieży powyżej 12 roku życia, choć w ich przypadku jedynie w sytuacjach, gdy krótkotrwale ma on złagodzić występujący ból o średnim nasileniu, a tradycyjne leki przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W jakich sytuacjach stosowanie leku Ulracod jest niewskazane?

Podobnie jak w przypadku większości leków, niewskazane jest jego przyjmowanie w momencie, gdy pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników znajdujących się w nim, szczególnie na paracetamolu czy kodeinę. Nie wolno stosować tego leku między innymi w przypadku ciężkich napadów astmy, ostrej niewydolności wątroby, czy podczas przyjmowania leków pomagających w leczeniu depresji, a także 2 tygodnie po zakończeniu ich stosowania. Pełna lista przeciwwskazań do stosowania leku Ultracod znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Ważne jest także to by zwrócić uwagę, czy pacjent nie przyjmuje innych leków zawierających paracetamol lub kodeinę, ponieważ przyjęcie zbyt dużej dawki może prowadzić do przedawkowania i spowodować działania niepożądane. Ultracod jest lekiem do stosowania krótkoterminowego, stąd w przypadku dłuższego okresu stosowania medykamentu konieczne jest monitorowanie aktywności języków wątrobowych w organizmie pacjenta. Lek ten bowiem znacznie ją obciąża, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na zalecane na ulotce dołączonej do opakowania dawkowanie.

Czy Ultracod należy przyjmować z posiłkiem?

Stosowanie leku Ultracod nie powinno być poprzedzone przyjęciem posiłku, gdyż może on opóźnić działanie leku. Powinien być on stosowany przez pacjenta przed lub w trakcie posiłku, by jak najbardziej efektywnie oddziaływał przeciwdziałaniu objawom bólowym.

Dawkowanie leku Ultracod

Ultracod należy stosować maksymalnie do 4 razy na dobę, choć zwyczajnie powinno się przyjmować od jednej do dwóch tabletek dziennie, z zachowaniem co najmniej 6-godzinnej przerwy między kolejnymi dawkami leku. Dla osób ważących powyżej 60 kilo możliwe jest stosowanie dwóch tabletek naraz, przy zachowaniu zasady przyjmowania maksymalnie ośmiu tabletek na dobę. Lek służy do maksymalnie 3-dniowego okresu przyjmowania. Jeśli objawy nie ustąpią do tego czasu, konieczne jest skonsultowanie tego z lekarzem.

Czy stosowanie leku może prowadzić do uzależnienia?

Istnieje ryzyko uzależnienia się w sytuacji, gdy leczenie lekiem Ultracod trwa przez długi okres. Dzieje się tak, ponieważ w jego składzie znajduje się kodeina, która w procesie leczenia przekształcana jest przez enzymy wątrobowe w morfinę, przez co zmienia się w substancję znieczulającą i znacznie łagodzi ból. Przedawkowanie leku może prowadzić do przyzwyczajenia organizmu do zbyt dużej ilości morfiny, która dopiero w zawyżonej dawce będzie w stanie przynieść ulgę w bólu. W przypadku zauważenia tego typu objawów konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. W związku z obawą prowadzenia leku do uzależnienia, nie wolno także samodzielnie zmieniać częstotliwości i dawkować lek bez konsultacji z lekarzem.

Czy Ultracod jest odpowiedni dla kobiet w ciąży?

Stosowanie wszelkich leków podczas planowania lub w trakcie ciąży oraz karmienia piersią powinno być skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą. W przypadku leku Ultracod ulotka dołączona do opakowania mówi, że może być on stosowany jedynie na zasadzie wyjątkowego przypadku w czasie pierwszego i drugiego trymestru. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, by przyjmować jak najmniejszą dawkę uśmierzającą ból i w możliwie jak najkrótszym czasie. Działanie to musi być ponadto skonsultowane uprzednio z lekarzem bądź farmaceutą, szczególnie w przypadku, gdy następuje konieczność częstszego dawkowania. Leku tego nie powinno się stosować na późniejszym etapie ciąży, a także w okresie karmienia piersią ze względu na to, że znajdujące się w nim substancje czynne przenikają do mleka matki i mogą doprowadzić do wykształcenia się u niemowląt depresji oddechowej.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!