Zaldiar

Kategoria tabletki przeciwbólowe
Substancja czynna chlorowodorek tramadolu (tramadoli hydrochloridum) i paracetamol (paracetamolum)
Dawka 37,5 mg+325 mg
Opakowanie 10 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12457/leaflet

Zaldiar - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Zaldiar to lek przeznaczony do przeciwdziałania stanom bólowym o umiarkowanym bądź dużym nasileniu. Przyjmuje postać tabletek powlekanych, których stosowanie uśmierza ból i niweluje objawy pogorszonego stanu zdrowia. Z opisu poniżej i ulotki dołączonej do opakowania dowiedz się, jakie jest jego działanie i jak go dawkować. Umów się na teleporadę i zdobądź e-receptę. Z naszą pomocą zajmie to tylko chwilę.

Zaldiar – jaki jest skład leku oraz jak się go przyjmuje?

Zaldiar to lek, który składa się z 2 substancji czynnych: chlorowodorku tramadolu i paracetamolu w stosunku 37,5 mg do 325 mg. Oprócz nich w składzie medykamentu znajdują się także substancje pomocnicze, takie jak celuloza czy skrobia. Obie substancje czynne mają działanie przeciwbólowe, przy czym tramadol jest do tego opioidem, więc jego działanie związane jest z oddziaływaniem na komórki nerwowe. Z kolei paracetamol jest typowym specyfikiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek Zaldiar przyjmuje się doustnie, połykając tabletkę w całości. Nie można jej zatem rozgryzać ani dzielić. Ważne jest także to, by popić zażycie tabletki odpowiednią ilością płynów.

Kiedy stosować Zaldiar?

Lek Zaldiar wykorzystywany jest w medycynie szczególnie do leczenia umiarkowanego oraz dużego bólu, którego nie można zniwelować środkami przeciwbólowymi możliwymi do kupienia bez recepty. Ze względu na połączenie tramadolu z paracetamolem jest w stanie skutecznie przeciwdziałać objawom bólowym. W przypadku, gdy podczas stosowania leku Zaldiar nastąpią takie reakcje organizmu, jak wysypka skórna, wskazująca na reakcję alergiczną, nagłe omdlenia przy wstawaniu czy osłabienie mięśni, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Są to bowiem zwiastuny działań niepożądanych dla organizmu. Pacjent jak najszybciej powinien w takiej sytuacji zostać przebadany przez specjalistę.

W jakich sytuacjach nie można stosować leku Zaldiar?

Lek Zaldiar możliwy jest do podawania pacjentom powyżej 12 roku życia. Nie mogą go zatem stosować osoby młodsze, a także te, które w ciągu ostatnich 2 tygodni zażywały inhibitory MAO (zawierające się w lekach na depresję), pacjenci uczuleni na chlorowodorek tramadolu, paracetamol lub którykolwiek ze składników leku, osoby chorujące na ciężką niewydolność wątroby czy osoby z padaczką odporną na leczenie. Nie wolno stosować leku Zaldiar także w przypadku ostrego zatrucia alkoholem, lekami nasennymi czy przeciwbólowymi. Powinno się także skonsultować przyjmowanie leku Zaldiar w stosunku do osób, które ukończyły 75 rok życia ze względu na opóźniony proces wydalania tramadolu z organizmu. W stosunku do osób w tym wieku zwykle wydłuża się odstęp między przyjmowaniem kolejnych dawek, ale każde tego typu działanie powinno zostać ustalone z lekarzem lub farmaceutą. Zaldiaru nie należy stosować także u osób, które cierpią na niewydolność nerek lub wątroby, choć jej umiarkowana odmiana nie wyklucza przyjmowania leku — po konsultacji z lekarzem bądź farmaceutą oraz przy zachowaniu dłuższego odstępu między dawkami możliwe jest jego przyjmowanie.

Stosowanie leku Zaldiar w ciąży

Podobnie jak w przypadku większości leków, wprowadzenie tego medykamentu podczas planowania ciąży bądź w jej trakcie powinno zostać skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku, gdy kobieta planuje dziecko bądź jest już w ciąży, a także gdy karmi piersią, powinna powstrzymać się od stosowania leku Zaldiar.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania leku?

Do najczęściej występujących skutków ubocznych przyjmowania leku zaldiar występują nudności i zawroty głowy oraz senność, rzadziej wymioty bóle głowy czy zaburzenia snu. Do rzadkich objawów należy także trudność z oddawaniem moczu, trudności z oddychaniem, napady drgawek czy zaburzenia mowy. Pełna lista skutków ubocznych stosowania tego leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Jednym ze skutków ubocznych stosowania leku Zaldiar jest poczucie senności, stąd niewskazane jest prowadzenie i obsługiwanie pojazdów i maszyn po jego przyjęciu. W przypadku stosowania innych leków zawierających paracetamol lub tramadol następuje także duże ryzyko przedawkowania, a co więcej sam lek wchodzi w reakcję z wieloma innymi medykamentami, więc jego używanie powinno być ściśle skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, podobnie jak w przypadku wszelkich innych leków przyjmowanych przez pacjenta. Ważne jest także poinformowanie o stosowaniu leku podczas wizyty u dentysty w przypadku chęci przyjęcia znieczulenia.

Jak dawkować Zaldiar?

Według ulotki dołączonej do opakowania leku Zaldiar zwyczajna dawka to 2 tabletki na dobę, przyjmowane nie częściej niż co 6 godzin. Maksymalną dawką jest jednak 8 tabletek na dobę. Ilość leku należy dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia nasilenia bólu w imię zasady “im mniej, tym lepiej”, stosując się przy tym do zaleceń lekarza, dotyczących dawkowania i częstotliwości przyjmowania leku. Zaleca się także to, by lek przyjmować w możliwie jak najkrótszym okresie. Odstawienie leku nie wymaga ponadto żadnych specjalnych procedur – można zatem zaprzestać jego stosowania z dnia na dzień.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!