Metcrean

Kategoria leki na cukrzycę
Status dostępny na receptę
Forma tabletki
Substancja czynna metformina
Dawka 500 mg, 850 mg, 1000 mg
Opakowanie 30, 60, 90 tabletek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36994/leaflet

Metcrean - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Metcrean to doustny lek stosowany w przypadku cukrzycy typu 2. Szczególnie zalecany jest u pacjentów z nadwagą. Substancją czynną leku jest metformina w postaci chlorowodorku. Metcrean wydawany jest w aptece wyłącznie za okazaniem recepty. Pacjent nie musi jednak udawać się do gabinetu lekarskiego w celu jej uzyskania. Wystarczy, że wypełni krótki formularz online dotyczący danych osobowych i jego stanu zdrowia. Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz może wystawić e-receptę, gotową do okazania w aptece.

W jakim celu stosuje się Metcrean?

Metcrean stosuje się w leczeniu cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, którzy nie mogą utrzymać odpowiedniego poziomu stężenia glukozy tylko przy pomocy diety i fizycznych ćwiczeń. Nadaje się do zażywania nie tylko przez osoby dorosłe, ale też przez dzieci i młodzież powyżej 10 roku życia. Metcrean stosuje się zarówno w monoterapii, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi lub insuliną.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Metcrean?

Metcrean nie powinien być zażywany przez pacjentów z alergią lub nadwrażliwością na metforminę czy inne obecne w składzie leku substancje. Inne przeciwwskazania do stosowania leku Metcrean to: zaburzenia czynności wątroby czy nerek, niewyrównana cukrzyca (np. ciężka hiperglikemia, kwasica mleczanowa, kwasica ketonowa), odwodnienie, ciężkie zakażenie (np. zapalenie płuc), leczenie ostrej niewydolności serca, niedawno przebyty zawał, nadużywanie alkoholu.

Z jakimi innymi środkami medycznymi nie należy łączyć leku Metcrean?

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez niego lekach, ponieważ między niektórymi środkami mogą zachodzić niekorzystne interakcje, prowadzące do osłabienia czy zwiększenia efektu lub do wystąpienia działań niepożądanych. Należy wstrzymać się ze stosowaniem leku Metcrean, jeżeli pacjent w niedalekiej przeszłości przebył zastrzyk do krwiobiegu ze środkiem kontrastowym zawierającym jod. Leki, o których koniecznie należy poinformować przed przepisaniem środka Metcrean, są między innymi: leki moczopędne, leki stosowane w leczeniu bólu i stanu zapalnego, niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, kortykosteroidy, inne leki przeciwcukrzycowe.

Jak należy zażywać i dawkować Metcrean?

Metcrean należy przyjmować doustnie w trakcie posiłków lub bezpośrednio po nich, aby uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem. Zalecaną dawką początkową u pacjentów dorosłych jest 500 mg lub 800 mg od 2 do 3 razy dziennie. Lekarz może przepisać mniejszą dozę pacjentowi cierpiącemu na zaburzenie czynności nerek. Maksymalna dawka dobowa to 3000 mg w 3 podzielonych dawkach. W przypadku dzieci powyżej 10 roku życia dawkę zwykle zaczyna się od pojedynczej dawki dobowej w wysokości 500 mg lub 850 mg. Maksymalna dzienna doza leku w tej grupie wiekowej to 2000 mg w 2 lub 3 dawkach.

Czy podczas leczenia farmakologicznego środkiem Metcrean konieczna jest kontrola lekarska?

Tak, lekarz przy przepisywaniu pacjentowi odpowiedniej dawki zleci również regularne badanie stężenia glukozy we krwi. Na podstawie poziomu glukozy dobierane będą dozy leku w przyszłości. Uczęszczanie na wizyty kontrolne jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, młodzieży oraz osób w wieku podeszłym. Przy stosowaniu leków przeciwcukrzycowych lekarz powinien sprawdzać czynność nerek pacjenta przynajmniej raz w roku. Częstsze kontrole zalecane są w przypadku osób starszych lub cierpiących na zaburzenie funkcjonowania nerek.

Jak przedstawia się skład leku Metcrean?

Substancją czynną leku Metcrean jest chlorowodorek metforminy. Wśród substancji obecnych w rdzeniu czy otoczce tabletki znajdują się: karboksymetyloskrobia sodowa, powidon K30, skrobia kukurydziana, bezwodna krzemionka koloidalna, stearynian magnezu, hypromeloza, dwutlenek tytanu.

Jak wygląda mechanizm działania metforminy – substancji czynnej leku Metcrean?


Metformina wpływa na produkcję glukozy w organizmie poprzez hamowanie procesów glukoneogenezy oraz glikogenolizy. Procesy te zwiększają stężenie glukozy we krwi, a metformina poprzez wpływ na wątrobę daje efekt odwrotny. Ponadto, metformina zwiększa wrażliwość tkanek mięśniowych na insulinę.

Czy podczas leczenia środkiem Metcrean można spożywać alkohol?

Nie, podczas leczenia cukrzycy środkiem Metcrean nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on zwiększyć ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej, która w ostateczności doprowadzić może nawet do śpiączki.

Czy Metcrean można stosować w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Metcrean nie jest zalecany dla pacjentek ciężarnych lub karmiących piersią. W takich przypadkach leczenie cukrzycy wymaga stosowania insuliny, lecz niektóre leki przeciwcukrzycowe mogą negatywnie wpływać na matkę lub dziecko. Lekarz może zlecić stosowanie leku Metcrean, jeżeli planowane korzyści przewyższają ewentualne ryzyko.

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!