Aciprex

Aciprex - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!

Aciprex w tabletkach powlekanych do stosowania doustnego to lek przeciwdepresyjny, który uzyskać można wyłącznie na podstawie recepty. W jego skład wchodzi substancja czynna o nazwie escytalopram, która należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, wpływających na nastrój pacjentów. Oprócz niej w preparacie można znaleźć substancje pomocnicze takie jak: celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i stearynian magnezu. Jeśli potrzebujesz silnego leku na zdiagnozowane u siebie objawy depresji lub lęki napadowe, przeczytaj najważniejsze informacje na temat preparatu Aciprex. Chcesz dowiedzieć się, czy możesz go stosować? Zamów indywidualną konsultację lekarską przez Internet, w trakcie której możesz otrzymać e-receptę.

W jakich przypadkach zaleca się stosowanie Aciprexu, a w jakich nie?

Lek Aciprex stosuje się u osób dorosłych w leczeniu chorób na tle psychicznym, do których zaliczyć można, np. lęki napadowe współwystępujące z symptomami agorafobii lub bez nich, epizody depresyjne, fobie społeczne i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Ze stosowania leku powinny zrezygnować osoby z nadwrażliwością lub alergią na jakikolwiek jego składnik. Ponadto lek ten nie jest przeznaczony do stosowania przez osoby z wrodzonymi zaburzeniami rytmu serca – niezależnie od tego czy występują one obecnie, czy miały miejsce w przeszłości. Preparatu Aciprex nie wolno stosować równolegle z innymi nieselektywnymi inhibitorami MAO, odwracalnymi inhibitorami MAO-A oraz z lekami, które wpływają na pracę serca. Nie jest on dedykowany niepełnoletnim pacjentom.

Jak dawkuje się lek Aciprex?

Tabletki powlekane Aciprex stosuje się metodą doustną przy użyciu wody. Nie jest istotne czy lek podawany jest razem z posiłkami, czy pomiędzy nimi. Pigułki w dawce 10 mg substancji czynnej można dzielić, by uzyskać mniejszą dawkę jednorazową lub ułatwić sobie połykanie. O prawidłowym dawkowaniu preparatu decyduje lekarz. Mają na to wpływ wskazania medyczne, ogólny stan zdrowia pacjenta i jego wiek oraz regularna ocena efektywności leczenia. W leczeniu epizodów depresji zazwyczaj stosuje się jednorazową, dobową dawkę w wymiarze 10 mg. Można ją zwiększać, lecz nie powinna ona przekraczać 20 mg przyjmowanych dobowo. Rezultaty terapii antydepresyjnej są zauważalne już po 2-4 tygodniach regularnego stosowania pigułek. W celu podtrzymania efektów leczenia, nawet jeśli objawy depresyjne ustąpiły, zaleca się kontynuowanie kuracji jeszcze przez przynajmniej pół roku. Farmakoterapia fobii społecznej przy użyciu leku Aciprex powinna stanowić dopełnienie terapii prowadzonej przez specjalistę. W takim przypadku pacjent na początku również stosuje 10 mg substancji czynnej raz w ciągu dnia. Poprawa klinicznego stanu pacjenta powinna być w tym przypadku zauważalna po upływie 2-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Po tym czasie przyjmowana dawka może ulec modyfikacji – być zmniejszona do 5 mg lub zwiększona do maksymalnej możliwej dawki wynoszącej 20 mg na dobę. W tym przypadku długość terapii wynosi 12 tygodni, choć u niektórych jednostek można ona przedłużyć się do 6 miesięcy, dzięki czemu możliwe jest niedopuszczenie do nawrotów objawów choroby. Leczenie zaburzeń lęku napadowego przy jednoczesnym występowaniu agorafobii lub bez niej, opiera się na przyjmowaniu początkowej dawki dobowej w wysokości 5 mg. Po 7 dniach zazwyczaj ulega ona zwiększeniu do 10 mg na dzień. W zależności od reakcji pacjenta na kurację, możliwe jest ponowne zwiększenie przyjmowanej dawki do 20 mg na dobę. W tym przypadku leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy, a najlepsze efekty terapeutyczne są widoczne po 3 miesiącach od zainicjowania leczenia. W przypadku kiedy pacjent zmaga się zaburzeniami o podłożu obsesyjno-kompulsyjnym, najczęściej lekarze proponują rozpoczęcie terapii od stosowania 10 mg substancji czynnej raz na dzień, które można zwiększyć do 20 mg na dobę – w zależności od reakcji pacjenta na leczenie. Kuracja lekiem Aciprex powinna trwać tak długo, aż objawy chorobowe ustąpią. Ponieważ Aciprex stosuje się raz dziennie, w sytuacji, kiedy pacjent pominie dawkę preparatu, może ją przyjąć jeszcze tego samego dnia. Jednak jeśli przypomni sobie o niej następnego dnia, wówczas nie należy uzupełniać pominiętej dawki, lecz przyjąć kolejną, zaplanowaną tabletkę, ponieważ przyjęcie podwójnej lub jeszcze większej dawki preparatu może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta niepokojących skutków ubocznych.

Aciprex a działania niepożądane

Stosowanie leku Aciprex może wywołać skutki uboczne u pacjenta. Specjaliści twierdzą, że większość z nich mija samoczynnie, a niektóre mogą stanowić dolegliwości związane z leczoną chorobą, które ustąpią wraz z poprawą klinicznego stanu pacjenta. Jednak czasem u chorego mogą pojawić się skutki uboczne, których nie można bagatelizować i należy skonsultować je z lekarzem. Wśród nich wymienia się występowanie: nieprawidłowych krwawień, reakcji alergicznych, zespołu serotoninowego, a także objawów takich jak: drgawki, zażółcenie skóry i białkówek oczu, problemy w wydalaniu moczu, nieregularne bicie serca, omdlenia. Niektórzy pacjenci miewają również bóle głowy, nudności oraz zachowania i myśli samobójcze (autoagresja). Dlatego przed rozpoczęciem terapii lekiem Aciprex należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, w której producent sprecyzował możliwe skutki uboczne.

Czy można łączyć lek Aciprex z alkoholem?

Chociaż nie stwierdzono, aby właściwości alkoholu miały znaczący wpływ na działanie leku Aciprex, nie zaleca się jego spożywania w okresie terapii tak samo, jak nie zaleca się jego łączenia z innymi preparatami z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Aciprex w okresie ciąży i karmienia piersią

Specjaliści odradzają stosowanie preparatu Aciprex kobietom w ciąży, chyba, że lekarz prowadzący pacjentkę stwierdzi, że jest to niezbędne dla jej zdrowia. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie przyjmowania leku, nie należy go gwałtownie odstawiać. Przyjmowanie tabletek Aciprex w późniejszych etapach ciąży (przede wszystkim w ostatnim trymestrze) może spowodować wystąpienie tuż po porodzie lub w ciągu pierwszych 24 godzin życia nowonarodzonego dziecka sinicy, problemów z prawidłowym oddychaniem, drgawek, spadków temperatury ciała, problemów natury mięśniowej, wymiotów, nadmiernej senności, itp. W przypadku kobiety karmiącej swoje dziecko w sposób naturalny, przyjmowanie leku Aciprex również nie jest wskazane z uwagi na to, że substancja czynna zawarta w preparacie przenika do pokarmu matki, a wraz z nim do organizmu dziecka, powodując u niego występowanie poważnych skutków ubocznych. Z tego powodu należy szczegółowo omówić ewentualność stosowania tego leku z lekarzem.


Aciprex (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwlękowy / przeciwdepresyjny Substancja czynna: escitalopram Dawka: 5 / 10 mg Opakowanie: 7 / 10 / 14 / 20 / 28 / 30 / 56 tabletek



Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!