Bioxetin

Bioxetin - opis i informacje o leku

Musisz szybko wykupić potrzebny preparat? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w kilka minut!

Zniechęcenie, przygnębienie, brak energii, smutek bez wyraźnego powodu, apatia, a może stany lękowe? Jeśli te dolegliwości towarzyszą Ci od dłuższego czasu to znak, że możesz znajdować się w 10% populacji, która cierpi na depresję. Jeśli masz już diagnozę i lekarz stwierdził u Ciebie występowanie stanów depresyjnych, to najwyższy czas by wybrać właściwy sposób leczenia. Przeczytaj najważniejsze informacje na temat preparatu Bioxetin i oceń, czy jest to lek dla Ciebie. Masz wątpliwości? Skorzystaj ze zdalnej porady lekarskiej i dowiedz się, jaka farmakoterapia będzie dla Ciebie najlepsza.

Bioxetin – jak działa?

Bioxetin to lek przeciwdepresyjny, zawierający w swoim składzie dawkę 20 mg fluoksetyny, która należy do grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Działanie tej substancji czynnej polega m.in. na stopowaniu transportera serotoniny, co wpływa na zwalczanie epizodów depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i tzw. żarłoczności psychicznej. Bioxetin można otrzymać wyłącznie za okazaniem ważnej recepty. Jest to preparat w tabletkach refundowany przez NFZ.

Bioxetin – stosowanie preparatu

Stosowanie leku zależy od indywidualnych zaleceń lekarza. W przypadku terapii stanów depresyjnych leczenie zwykle obejmuje przynajmniej pół roku, natomiast lżejsze przypadki chorobowe mogą być zwalczane nawet w okresie od 3 do 10 tygodni. Lekoterapia przy użyciu tego preparatu może również stanowić uzupełnienie psychoterapii. W pierwszym przypadku zazwyczaj pacjent przyjmuje 1 tabletkę (dawkę 20 mg) dziennie, jednak np. leczenie bulimii może polegać na przyjmowaniu nawet 3 tabletek dziennie. Należy pamiętać o tym, że pierwsze rezultaty leczenia preparatem Bioxetin mogą pojawić się dopiero w kilka tygodniu od rozpoczęcia stosowania tego leku. Dlatego istotne jest, aby w tym czasie pacjent pozostawał w stałym kontakcie ze specjalistą – przede wszystkim wtedy, kiedy zmaga się z depresją i myślami samobójczymi. Zakończenie leczenia opiera się na stopniowym zmniejszaniu przyjmowanej dawki leku, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia dolegliwości odstawiennych, takich jak: zawroty i bóle głowy, problemy ze snem, ogólne osłabienie organizmu, nudności i wymioty, nadmierne pobudzenie lub stany lękowe.

Bioxetin – przeciwwskazania i środki ostrożności w okresie stosowania

Z właściwości leku Bioxetin bezwzględnie nie powinny korzystać osoby wykazujące nadwrażliwość, alergię lub nietolerancję na substancję czynną lub inny składnik tego preparatu, np. laktozę. Ponadto niewskazane jest stosowanie Bioxetinu przez kobiety w ciąży i podczas laktacji. Ponieważ nie ma wystarczających badań na temat bezpieczeństwa leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia nie należy go stosować również u tej grupy wiekowej. Osoby prowadzące pojazdy i obsługujące maszyny powinny mieć na uwadze to, że lek wpływa negatywnie na możliwości psychomotoryczne i szybkość reakcji, dlatego przed podjęciem tych czynności wskazane jest upewnienie się, że pacjent może je wykonywać. Zawarta w leku fluoksetyna w połączeniu z innymi medykamentami może powodować nasilenie się skutków ubocznych, np. bólów i zawrotów głowy, problemów z bezsennością, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, a także zmęczenia i osłabienia organizmu pacjenta. Przede wszystkim dotyczy to podobnych leków przeciwdepresyjnych. Oprócz tego Bioxetin może wchodzić w interakcje z medykamentami stosowanymi w leczeniu objawów padaczki, cukrzycy, a także zaburzeń akcji serca, czy problemów z krzepnięciem krwi.

Bioxetin a ciąża i karmienie piersią

Ponieważ stosowanie leków z fluoksetyną, przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży, może zwiększać zagrożenie wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, a w szczególności wady układu krążenia, jeśli kobieta jest w ciąży lub przypuszcza, że może w niej być, powinna skonsultować z lekarzem możliwość stosowania preparatu Bioxetin. To samo dotyczy kobiet karmiących piersią, ponieważ substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego i wraz z nim może przeniknąć do organizmu dziecka i wywołać u niego szereg działań niepożądanych.

Czy Bioxetin powoduje tycie?

Ponieważ producent leku Bioxetin nie potwierdza, aby podczas testów klinicznych osoby badane zgłaszały nagły wzrost masy ciała, spowodowany zażywaniem tego preparatu, przypuszcza się, że nie powoduje on tycia. Jednak nie oznacza to, że u innych użytkowników tych tabletek przybranie na wadze nie jest możliwe. Jest to spowodowane tym, że niektórzy specjaliści twierdzą, że substancje zawarte w tym leku mogą powodować tycie.


Bioxetin (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na depresję Substancja czynna: fluoksetyna Dawka: 20 mg Opakowanie: 30 / 100 tabletek



Musisz szybko wykupić potrzebny preparat? Wypełnij prosty formularz i odbierz kod do e-recepty w kilka minut!