Dulofor

Dulofor - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz leku, który skutecznie pomoże w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych, który przeciwdziałać będzie także w przypadku bólu w neuropatii cukrzycowej, Dulofor to lek odpowiedni w tym celu. Jakie jest jego działanie, jak powinno się go dawkować oraz jakie jest jego przeznaczenie? Dowiesz się tego z ulotki dołączonej do opakowania leku oraz z opisu znajdującego się poniżej. Umów się na wizytę już dziś i sprawdź czy lek ten przeznaczony jest dla Ciebie!

Dulofor – co to jest i jakie jest zastosowanie tego leku?

Dulofor to lek przeciwdepresyjny i przeciwdziałający napadom lękowym, który z pomocą swej substancji czynnej zwiększa stężenie serotoniny oraz noradrenaliny w układzie nerwowym, a tym samym skutecznie działa w leczeniu depresji, uczucia lęku, nerwowości czy bólu wynikającego z neuropatii cukrzycowej. Zazwyczaj jest w stanie skuteczne radzić sobie z chorobą już przeciągu 2 tygodni od rozpoczęcia kuracji, choć poprawa samopoczucia pacjenta zwykle następuje dopiero po około 3-4 tygodniach. W przypadku braku poprawy po tym czasie należy skonsultować się z lekarzem.

Kto nie może go przyjmować?

Podobnie jak w przypadku większości leków, pacjent nie może przyjmować go w sytuacji, gdy uczulony jest na którykolwiek ze składników znajdujących się w medykamencie. Przeciwwskazaniem w przypadku przyjmowania Duloforu jest tak że choroba wątroby, ciężka choroba nerek, przyjmowanie innych inhibitorów monoaminooksydazy (IMAO) oraz fluwoksaminy. Należy zachować także wszelkie środki ostrożności w przypadku stosowania jednocześnie innych leków przeciwdepresyjnych, zdiagnozowania napadów padaczkowych, efektywnej choroby dwubiegunowej, chorób oczu czy zaburzenie krzepnięcia krwi. Pełna lista środków ostrożności znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Zazwyczaj przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także niepełnoletność pacjenta, choć w niektórych przypadkach lekarz może przepisać ten lek także takim chorym. Osoby poniżej 18. roku życia mają bowiem zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w szczególności myśli samobójczych, prób samobójczych czy agresji bądź przejawów gniewu. Rozpoczęcie kuracji tym lekiem musi być zatem szczególnie korzystne dla pacjenta.

Dulofor – odpowiednie dawkowanie leku

Tak jak w przypadku innych leków, ten także należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Dulofor jest to medykament przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki należy przyjmować w całości, nie żując ani rozgryzając ich oraz popijając odpowiednią ilością płynów. Zalecaną dawką leku Dulofor w przypadku depresji i neuropatii cukrzycowej jest 60 mg raz na dobę, choć dawka ta może się ona zwiększyć w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Z kolei w przypadku leczenia zaburzeń lękowych zwykle przypisywaną dawką jest 30 mg leku przyjmowanego raz dziennie. Maksymalną dawką może być aż 120 mg, dlatego tak istotne jest podążanie za zaleceniami lekarskimi dostosowanymi do danego przypadku i zapewniającymi odpowiednie leczenie. Nie można przerywać stosowania leku ani samodzielnie zmodyfikować dawki leku przed podjęciem takiej decyzji przez lekarza. Nieprawidłowe leczenie może bowiem doprowadzić do nasilenia objawów i utrudnionego leczenia w przyszłości.

Skład leku Dulofor

Substancją czynną znajdującą się w leku Dulofor jest duloksetyna. Lek dostępny jest w dwóch dawkach 30 mg bądź 60 mg. Do pozostałych składników pomocniczych znajdujących się w leku można zaliczyć między inni celulozę mikrokrystaliczną, skrobię żelowaną, talk, powidon K30 czy dwutlenek tytanu. Pełna lista znajduje się na ulotce od producenta.

Czy można stosować lek Dulofor w ciąży i w okresie laktacji?

Przyjmowanie tabletek Dulofor w trakcie ciąży oraz w okresie karmienia piersią nie jest zalecane, dlatego w sytuacji stosowania przez pacjentkę leku przed zajściem w ciążę należy poinformować o tym fakcie lekarza. Podejmie on wtedy decyzję czy warto kontynuować leczenie leku czy odstawić lek na czas ciąży. Kontynuowanie kuracji może doprowadzić bowiem do problemów rozwoju płodu czy wystąpienia ciężkiego stanu dziecka związanego z przerwanym nadciśnieniem płucnym noworodków.

Jakie mogą być działania niepożądane wynikające ze stosowania leku?

W przypadku stosowania leku mogą pojawić się pewne skutki uboczne, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią. Do najczęściej pojawiających się działań niepożądanych zaliczyć można senność, nudności czy ból głowy. Nieco rzadziej można spotkać się także z brakiem apetytu, pobudzeniem, zawrotami głowy, niewyraźnym widzeniem, szumami w uszach, zaparciem, zmniejszonym popędem płciowym czy zaburzeniami snu. Wśród dzieci i młodzieży, u których zdecydowano się na wprowadzenie leczenia tym lekiem zaobserwowano również zwiększenie masy ciała. Pełna lista częściej oraz rzadziej pojawiających się działań niepożądanych w przypadku stosowania leku Dulofor znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.


Dulofor– podstawowe informacje
• Kategoria: lek przeciwdepresyjny, lek przeciwlękowy
• Substancja czynna: duloksetyna (duloxetinum)
• Dawka: 30 lub 60 mg
• Opakowanie: 30 mg - 7, 28 lub 98 kapsułek; 60mg - 28, 56, 84, 98, 100 lub 500 kapsułek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!