Dulsevia

Dulsevia - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Dulsevia jest lekiem stosowanym w przypadku dużego zaburzenia depresyjnego, uogólnionych zaburzeń lękowych, a także bólu przy obwodowej neuropatii cukrzycowej. Substancję czynną stanowi duloksetyna, wspomagająca działanie neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Dulsevia wydawana jest wyłącznie na receptę, którą można otrzymać drogą internetową. Wizyty online oraz e-recepty służą w trosce o wygodę pacjenta oraz oszczędność czasu.

Jak stosować lek Dulsevia?

Preparat ma formę kapsułek dojelitowych, które należy przyjmować doustnie – w trakcie lub między posiłkami. Zalecanym jest wyznaczenie stałej pory przyjmowania preparatu, aby utrzymać odpowiednie stężenie leku w organizmie. Zazwyczaj dawka stosowana jest raz dziennie, choć zależy to od zaleceń lekarza prowadzącego. Dulsevia przeznaczona jest do przyjmowania długotrwałego i regularnego.

Co znajduje się w składzie leku Dulsevia?

Jedna kapsułka preparatu zawiera 30 mg, 60 mg lub 90 mg substancji czynnej, którą jest chlorowodorek duloksetyny. Szczegółowy spis substancji pomocniczych oraz czynników wchodzących w skład osłonki kapsułki znajduje się na opakowaniu.

Jak działa duloksetyna – substancja czynna leku Dulsevia?

Duloksetyna to związek chemiczny należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny – neuroprzekaźników, które uczestniczą w przesyłaniu impulsów nerwowych między komórkami w ciele. Serotonina i noradrenalina odpowiadają m.in. za pobudzenie emocjonalne, pamięć, czujność oraz koncentrację. Zahamowanie w przekazie informacji między komórkami jest częstą przyczyną zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Duloksetyna, zwiększając przesyłaną ilość neuroprzekaźników, powoduje lepszy przekaz impulsów nerwowych, a tym samym poprawia funkcjonowanie układu nerwowego.

Kiedy widać efekty działania leku Dulsevia?

Efekty leczenia farmakologicznego w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną depresją lub zaburzeniami lękowymi powinny pojawić się po maksymalnie 4 tygodniach od rozpoczęcia zażywania leku. Lekarz może jednak zalecić dalsze stosowanie preparatu mimo nastąpienia poprawy, aby zapobiec nawrotowi zaburzeń. Natomiast w przypadku stosowania na ból spowodowany neuropatią cukrzycową, efekty można zauważyć do 2 miesięcy po zażyciu pierwszej dawki preparatu. Jeżeli po wyznaczonym czasie pacjent nie zauważył poprawy mimo regularnego stosowania, zalecany jest kontakt z lekarzem.

Czy lek Dulsevia można stosować przed ukończeniem 18 roku życia?

Dulsevia jest lekiem przeznaczonym dla pacjentów dorosłych. Jeżeli lekarz zdecyduje, że stosowanie go przyniesie korzyści w leczeniu osób nieletnich, może je przepisać, choć nie jest to zalecane. Zazwyczaj Dulsevia nie powinna być stosowana przez nieletnią młodzież i dzieci, ponieważ w grupie tej przyjmowanie preparatu Dulsevia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem działań niepożądanych (w tym prób samobójczych oraz zachowań agresywnych). Z tego względu jeśli u pacjenta poniżej 18 roku życia wystąpiło nasilenie którychkolwiek objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Dulsevia można stosować z innymi preparatami?

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich innych przyjmowanych przez pacjenta lekach zarówno zażywanych obecnie, jak i w niedalekiej przeszłości, a także tych, których przyjmowanie dopiero się planuje. Jeżeli wśród nich znajdują się inne środki zawierające duloksetynę, pacjent przed zastosowaniem preparatu Dulsevia koniecznie powinien skonsultować to z lekarzem. Przestrzega się przed rozpoczynaniem bądź przerywaniem stosowania jakichkolwiek leków wydawanych na receptę bez uprzedniego otrzymania porady medycznej.

Co zrobić w przypadku przyjęcia niewłaściwej dawki leku Dulsevia?

Po przypadkowym zastosowaniu dawki większej niż zalecana natychmiast należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli dawka zostanie pominięta, pacjent powinien zażyć ją najszybciej, jak to możliwe, chyba że nadeszła już pora przyjęcia kolejnej dawki. W takim wypadku należy zażyć tylko jedną dawkę i pominąć opuszczoną. Żadna dawka nie powinna przekraczać wielkości podanej w zaleceniach lekarza prowadzącego.

Czy odczuwając poprawę, można przerwać stosowanie leku Dulsevia?

Nie należy przerywać leczenia farmakologicznego, nawet w przypadku odczuwania przez pacjenta poprawy. Wszelkie zmiany w stosowaniu preparatu powinno się konsultować z lekarzem.

Zażywanie leku Dulsevia a ciąża i karmienie piersią.

Wszelkie preparaty przyjmowane w okresie ciąży oraz karmienia piersią mogą wpływać na płodność, bezpieczeństwo płodu oraz rozwój dziecka. Jeżeli pacjentka karmi piersią, jest w ciąży lub planuje w nią zajść w najbliższym czasie, przed przyjęciem leku Dulsevia powinna porozmawiać na ten temat z lekarzem.

Dulsevia a kierowanie pojazdem.

Jednymi z efektów ubocznych leku Dulsevia są zawroty głowy i senność, dlatego pacjent nie powinien obsługiwać pojazdów ani maszyn, zanim nie pozna swojej reakcji na preparat.

Dulsevia a spożywanie alkoholu.

Przy stosowaniu leku Dulsevia pacjent może spożywać alkohol wyłącznie z zachowaniem ostrożności, a także monitorować swój stan, np. czy nie występują silne zawroty głowy.
Dulsevia – podstawowe informacje: • Kategoria: leki antydepresyjne, leki przeciwlękowe • Status: dostępny na receptę • Forma: kapsułki dojelitowe • Substancja czynna: duloksetyna • Dawka: 30 mg, 60 mg, 90 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 7, 10, 14, 28, 30, 56, 60, 90, 100



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!