Dutilox

Dutilox - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Dutilox stosowany jest jako lek antydepresyjny i przeciwlękowy. Jego zaletą jest także przeciwdziałanie bólowi w neuropatii cukrzycowej. Wpływa bowiem na stężenie serotoniny i noradrenaliny w organizmie, przez to działa skutecznie w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych. Jak dokładnie działa, jak powinno się go dawkować i jakie mogą być skutki uboczne wynikające z jego stosowania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w opisie poniżej oraz w ulotce od producenta. Umów się na teleporadę już dziś i zdobądź receptę na Dutilox.

Czym jest lek Dutilox? Jakie jest jego zastosowanie?

Dutilox jest lekiem przeciwdepresyjnym i przeciwlękowym, który działa poprzez zwiększenie poziomu serotoniny i noradrenaliny w układzie nerwowym. Działanie jego aktywnych składników pomaga w leczeniu depresji, lęku, napięcia i bólu spowodowanego neuropatią cukrzycową. Zwykle tabletki Dutilox mogą skutecznie opanować objawy już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia leczenia, ale poprawa samopoczucia pacjenta następuje zwykle po dwóch do czterech tygodni ich stosowania. Jeśli po tym czasie nadal nie ma poprawy, należy zgłosić się do lekarza.

Kto może stosować lek, a dla kogo jest on przeciwwskazany?

Podobnie jak w przypadku większości leków, nie należy przyjmować leku Dutilox, jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek ze składników leku. Choroby wątroby, ciężkie choroby nerek, przyjmowanie innych inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) oraz fluwoksaminy są również przeciwwskazaniem do stosowania leku. Należy również zachować wszelkie środki ostrożności w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków przeciwdepresyjnych, zdiagnozowanych napadów padaczkowych, potwierdzonych zaburzeń dwubiegunowych, chorób oczu lub rozpoznania zaburzeń krzepnięcia krwi. Pełna lista środków ostrożności znajduje się w ulotce od producenta.

Jakie jest dawkowanie leku? Jak go stosować?

Jak wszystkie inne leki, medykament ten należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dutilox jest lekiem, który należy przyjmować doustnie. Tabletki należy przyjmować w całości, bez żucia, popijając dużą ilością płynów. Zalecana dawka leku Dutilox w depresji i neuropatii cukrzycowej wynosi 60 mg raz na dobę, ale dawkę może zwiększyć lekarz w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. W leczeniu zaburzeń lękowych zwykle stosowana dawka wynosi 30 mg raz na dobę. Ponieważ maksymalna dawka może wynosić nawet 120 mg, ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza w celu zapewnienia właściwego leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku i zmieniać dawki, dopóki lekarz nie podejmie takiej decyzji. Niewłaściwe leczenie może bowiem pogorszyć objawy i utrudnić dalsze leczenie. W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ przedawkowanie może doprowadzić do pojawienia się takich objawów, jak senność, śpiączka, gorączka, drgawki, szybka akcja serca czy wymioty. Z kolei w sytuacji pominięcia dawki leku należy przyjąć brakującą najszybciej, jak tylko jest to możliwe, chyba że nadchodzi czas przyjęcia kolejnej dawki. Wtedy nie należy jej podwajać w celu uzupełnienia tej opuszczonej, by nie doprowadzić do przedawkowania leku.

Dutilox – skutki uboczne stosowania leku

W związku z przyjmowaniem leku Dutilox, mogą pojawić się pewne działania niepożądane, choć nie u wszystkich muszą one wystąpić. Zwykle ich nasilenie jest umiarkowane bądź łagodne, oraz następuje samoistnie po kilku tygodniach. Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych zaliczyć można ból głowy, nudności, suchość w jamie ustnej czy senność. Działaniami niepożądanymi mogą być także brak apetytu, niewyraźne widzenie, szumy w uszach, kołatanie serca, ból brzucha, biegunka, wymioty, ból mięśni, czy zmniejszenie masy ciała. Niezbyt często można się spotkać także z zapaleniem gardła, zawrotami głowy, sztywnością i drganiem mięśni, omdleniami czy krwawieniem z nosa.

Dutilox a ciąża – czy można go wtedy przyjmować?

Nie zaleca się stosowania tabletek Dutilox w czasie ciąży lub w okresie karmienia piersią, dlatego należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka przyjmuje je przed ciążą i w tym okresie dojdzie do poczęcia dziecka. W takiej sytuacji lekarz zdecyduje, czy kontynuować leczenie, czy zrobić przerwę w stosowaniu tabletek. Dalsze przyjmowanie leku może bowiem spowodować problemy w rozwoju płodu i doprowadzić do ciężkich powikłań u noworodka z powodu ryzyka przerywanego nadciśnienia płucnego.

Skład i zawartość opakowania leku Dutilox

Substancją czynną znajdującą się w leku jest duloksetyna o mocy 30 mg bądź 60 mg w zależności od dawki, w której produkowany jest medykament. Do pozostałych składników zaliczyć można między inni talk, dwutlenek tytanu, kwas metakrylowy czy sacharozę. Pełna lista składników tworzących rdzeń i otoczkę leku znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.


Dutilox– podstawowe informacje
· Kategoria: lek antydepresyjny, lek przeciwlękowy, lek służący leczeniu bólu w neuropatii cukrzycowej
· Substancja czynna: duloksetyna (duloxetinum)
· Dawka: 30 lub 60 mg
· Opakowanie: 7/10/14/20/28/30/50 lub 56 tabletek dojelitowych



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!