Mozarin

Mozarin - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Mozarin stosuje się w leczeniu depresji, lęku napadowego, lęku społecznego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Zawiera on escytalopram – związek chemiczny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, którą ku wygodzie pacjenta można uzyskać bez wychodzenia z domu. E-receptę uzyskuje się po wypełnieniu formularza internetowego, a do dyspozycji pacjenta dostępne są także konsultacje z lekarzem online.

Czym jest Mozarin i na co się go stosuje?

Mozarin występuje głównie jako lek antydepresyjny, choć stosuje się go także w zwalczaniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i lękowych: agorafobii (lęk przed tłumem i miejscami publicznymi), lęku napadowego, lęku społecznego. Preparat przeznaczony jest do stosowania długotrwałego i regularnego.

Co znajduje się w składzie leku Mozarin?

Substancją czynną leku Mozarin jest szczawian escytalopramu, a jedna tabletka zawiera odpowiednio 10 mg, 15 mg lub 20 mg tej substancji.

Escytalopram – na czym polega działanie substancji czynnej leku Mozarin?

Escytalopram należy do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, które hamują reabsorpcję serotoniny – „hormonu szczęścia” – przez neurony. Oznacza to, że transport tego neuroprzekaźnika zostaje zatrzymany w komórce nerwowej, dzięki czemu zwiększa się stężenie serotoniny, a jej oddziaływanie na komórkę wydłuża się. Zaburzenie układu serotoninergicznego jest częstą przyczyną zaburzeń depresyjnych. „Hormon szczęścia” odpowiada m.in. za stany emocjonalne, pamięć oraz koncentrację, w związku z czym Mozarin sprawdza się w leczeniu depresji. Inną rolą serotoniny jest redukcja niepokoju i stanów lękowych, dzięki czemu preparat zawierający escytalopram stosuje się także w zwalczaniu zaburzeń lękowych.

Jak należy dawkować lek Mozarin?

Lekarz prowadzący indywidualnie dobiera odpowiednią dawkę dla każdego pacjenta, sugerując się historią choroby oraz stanem zdrowia osoby. W przypadku leczenia depresji najczęściej stosuje się dzienną dawkę w wysokości 10 mg i ewentualnie zwiększa się ją do 20 mg. Podobnie jest w przypadku leczenia lęku społecznego oraz zaburzenia obsesyjno-kopulsyjnego. Przy zwalczaniu lęku napadowego dawka startowa wynosi zwykle 5 mg na dobę i również może zostać ona zwiększona, jeżeli tego wymaga stan pacjenta.

Po jakim czasie od rozpoczęcia stosowania leku Mozarin spodziewać się efektów?

Poprawa stanu pacjenta zażywającego escytalopram następuje po 2-4 tygodniach, choć jest to kwestia zależna od czynników indywidualnych. Zwalczanie depresji preparatem Mozarin trwa nie mniej niż 6 miesięcy. Również w przypadku lęku społecznego efektów można spodziewać się po 2-4 tygodniach i po upłynięciu tego okresu dawkę można zmniejszyć do 5 mg lub zwiększyć. Uzyskanie trwałej poprawy stanu pacjenta z lękiem społecznym możliwe jest po 12 tygodniach. U pacjentów ze zdiagnozowanym lękiem napadowym, występującym z agorafobią bądź bez niej, efekty oczekiwane od stosowania leczenia farmakologicznego zauważalne są po upływie 3 miesięcy.

Czy Mozarin mogą stosować pacjenci poniżej 18 roku życia?

Nie, preparatu Mozarin nie stosuje się u dzieci i nieletniej młodzieży, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane jak: agresja, myśli i próby samobójcze, zachowania buntownicze.

Jakie są możliwe skutki uboczne stosowania leku Mozarin?

W początkowej fazie stosowania preparatu mogą pojawić się myśli samobójcze, a także niepokój czy roztrzęsienie. Po nagłym zakończeniu leczenia farmakologicznego możliwe są objawy z odstawienia, obejmujące zaburzenia równowagi, mrowienie, zaburzenia snu, stany lękowe i niepokój. Przy przedłużającym się czasie trwania objawów niepożądanych pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Mozarin a spożywanie alkoholu.

Mozarin można zażywać w trakcie posiłków, lecz przy stosowaniu leku nie jest wskazane spożywanie alkoholu.

Mozarin a płodność, ciąża i karmienie piersią.

Leku Mozarin nie należy stosować w ciąży ani okresie laktacji, choć decyzja ta wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku płodności u mężczyzn escytalopram obniża jakość nasienia, lecz dotąd nie stwierdzono jego bezpośredniego wpływu na płodność.

Mozarin a prowadzenie pojazdów.

Kierowanie pojazdem czy obsługa innych maszyn nie jest wskazana przy zażywaniu leku Mozarin dopóki pacjent nie pozna wpływu preparatu na swój organizm.

Czy istnieją inne przeciwwskazania w stosowaniu leku Mozarin?

Owszem, lek nie może być podawany pacjentom z alergią na escytalopram i inne substancje zawierające się w składzie preparatu. Istnieją także grupy osób, przy których stosowanie leku Mozarin wymaga szczególnej ostrożności. Są to m.in. osoby powyżej 65 roku życia, z zaburzeniem czynności wątroby czy nerek.

Jakich leków unikać przy stosowaniu preparatu Mozarin?

Przeciwwskazaniem w leczeniu farmakologicznym z użyciem leku Mozarin jest zażywanie leków z grupy inhibitorów monoaminooksydazy: MAO i MAO-A. Połączenie tych środków wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu serotoninowego, który objawia się gorączką, wzrostem ciśnienia tętniczego oraz przyspieszeniem pracy serca. Nie należy także równocześnie przyjmować leków przeciw zaburzeniom rytmu serca lub wpływających na jego rytm.

Co zrobić po zastosowaniu niewłaściwej dawki leku Mozarin?

Jeżeli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeżeli natomiast dawka została pominięta, należy natychmiast ją przyjąć, chyba że nadszedł już czas na kolejną. Nie powinno się przyjmować większych dawek w celu nadrobienia tej pominiętej.
Mozarin – podstawowe informacje: • Kategoria: leki antydepresyjne, leki przeciwlękowe • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki powlekane • Substancja czynna: escytalopram • Dawka: 10 mg, 15 mg, 20 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 28, 56, 84



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

a