Xanax

Xanax - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty online? Wypełnij krótki formularz na temat stanu zdrowia i otrzymaj ją nawet w 5 minut na swój telefon lub adres e-mail!

Coraz więcej osób narzeka na rozdrażnienie, spadek nastroju, nerwicę lub stany lękowe niewiadomego pochodzenia. Nie każdy wie, z jakimi konsekwencjami może to się wiązać. Zwalczenie objawów i przywrócenie równowagi psychicznej pozwala odzyskać spokój i zdrowie, jednak nie zawsze można to zrobić w naturalny sposób. Wtedy warto zwrócić się po pomoc lekarską i skorzystać ze sprawdzonych środków farmaceutycznych na receptę. Jednym z takich rozwiązań jest terapia przy użyciu leku psychotropowego Xanax. Chcesz sprawdzić, czy może ona rozwiązać również Twoje problemy? Skorzystaj z konsultacji lekarskiej online w naszym serwisie z możliwością wystawienia e-recepty na skuteczny preparat!

Co to jest Xanax?

Xanax to popularny lek psychotropowy o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i nasennym. Specjaliści zalecają jego stosowanie w leczeniu depresji i stanów lękowych, ponieważ w jego składzie znajduje się substancja czynna w postaci alprazolamu, która działa przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo i wpływa na odprężenie mięśniowe. Z uwagi na to, że lek wykazuje silne cechy uzależniające, można go otrzymać w aptece wyłącznie z przepisu lekarza.

Xanax – jak działa?

Działanie leku Xanax polega na oddziaływaniu jego składników na ośrodkowy układ nerwowy poprzez zahamowanie działania receptorów GABA-A wraz z przepływem impulsów, które odpowiadają za doznanie lęku. Preparat wstrzymuje pracę tych receptorów, dzięki czemu pacjent natychmiast uspokaja się. Xanax działa szybko – nawet po 20 minutach od przyjęcia tabletki, a pełny rezultat działania można zauważyć już po około godzinie od przyjęcia.

Jak dawkuje się preparat Xanax?

Lek Xanax produkowany jest w postaci tabletek do stosowania doustnego. Z uwagi na to, że jest to silny lek psychotropowy, jego dawkowanie ściśle określa lekarz, który zaleca pacjentowi jego stosowanie. Zazwyczaj terapia przy użyciu tego preparatu rozpoczyna się od przyjmowania najmniejszej możliwej dawki (0,25 lub 0,5 mg), którą stopniowo zwiększa się w oparciu o potrzeby pacjenta. W przypadku występowania zespołu lęku uogólnionego lub współwystępowania stanów lękowych i depresji stosuje się dawkę od 0,25 do 0,5 mg 3 razy w ciągu doby, natomiast jeśli u chorego zdiagnozowano zespół lęku napadowego lub agorafobię, wówczas początkowy etap leczenia polega na zażywaniu 0,5 – 1 mg raz na dobę. Wraz z postępem terapii dawki Xanaxu mogą być sukcesywnie zwiększane. W przypadku przyjmowania leku raz na dobę najlepiej stosować go bezpośrednio przed snem. Ponieważ Xanax wykazuje właściwości uzależniające, nie należy samodzielnie modyfikować zaleconych dawek. Zwiększenie dawki bez konsultacji z lekarzem nie spotęguje działania leku, lecz może wpłynąć negatywnie na organizm pacjenta, a nawet doprowadzić do uzależnienia (lekomanii). Z uwagi na to ryzyko, terapia lekiem Xanax powinna być terapią krótkoterminową. Według wielu specjalistów lek należy stosować w sposób doraźny, wyłącznie w sytuacjach, kiedy pacjent ma do czynienia z krótkotrwałym, lecz pogłębionym stresem. Xanax to preparat przeznaczony do stosowania u osób dorosłych. Nie mogą go stosować pacjenci w wieku poniżej 18 roku życia. Ponadto nie wolno go łączyć z alkoholem.

Kiedy nie należy stosować leku Xanax?

Nie każdy pacjent ze zdiagnozowanymi stanami depresyjnymi lub lękowymi może stosować leki z zawartością alprazolamu. Dlatego w trakcie wywiadu lekarskiego, zmierzającego do wskazania ścieżki leczenia farmakologicznego zaburzeń, należy poinformować specjalistę o wszystkich przeszłych lub aktualnie leczonych chorobach, a także przyjmowanych lekach. Jest to gwarancją dopasowania skutecznego i bezpiecznego preparatu. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Xanax jest uczulenie, nadwrażliwość lub nietolerancja pacjenta na jakikolwiek składnik leku – zarówno substancję czynną, jak i inne substancje pomocnicze. Ponadto niewskazane jest przyjmowanie tego preparatu w sytuacji, kiedy pacjent zmaga się z chorobami, takimi jak: niewydolność oddechowa, niewydolność płuc, zaburzenia wątrobowe lub nerkowe, jaskra, miastenia, zakażenia grzybicze lub bezdech senny. Leku nie należy łączyć z innymi preparatami przeciwpadaczkowymi i przeciwhistaminowymi. Xanax to medykament, którego nie wolno przyjmować zarówno w okresie ciąży, jak i w czasie laktacji, a szczególną ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować osoby, które mają za sobą epizody depresyjne, w przeszłości zmagały się z zaburzeniami lękowymi i nawracającymi myślami samobójczymi.

Terapia lekiem Xanax a działania niepożądane

Ponieważ Xanax to preparat należący do grupy leków psychotropowych, jego działanie ma wpływ na układ nerwowy człowieka. Z tego powodu może wiązać się ono z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Już na początku terapii tym lekiem pacjent może doświadczyć objawów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego. Może towarzyszyć mu zarówno senność, jak i bezsenność, specyficzne uczucie oderwania się od rzeczywistości, zakłócenia pamięci czy spadek samopoczucia. Ponadto mogą u niego wystąpić zaburzenia na tle fizycznym, takie jak: problemy z koordynacją ruchową, drżenie rąk i nóg, kołatanie serca, zaparcia lub biegunka. Incydentalnie chory może doświadczać halucynacji, spadku poziomu libido, problemów z łaknieniem lub zmian skórnych. Ze względu na te i inne skutki uboczne podczas kuracji lekiem Xanax pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn. Natomiast kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną powinny pamiętać, że Xanax wpływa na jej skuteczność. Dlatego w okresie farmakoterapii i kilka tygodni po niej zaleca się stosować dodatkową metodę zabezpieczenia.

Czy Xanax uzależnia?

Tak, Xanax to lek psychotropowy, od którego łatwo można się uzależnić. Powodem tego jest obecność w jego składzie diazepin. Z tego powodu tego preparatu nie można otrzymać bez recepty, a specjaliści radzą, by nie przyjmować go dłużej niż 3 dni. Po tym czasie zalecana jest przerwa w stosowaniu i powrót do terapii po kilku dniach. Farmakoterapia zazwyczaj nie przekracza 6 tygodni. Dzięki takiej praktyce można uchronić się przed uzależnieniem. Choć Xanax niewątpliwie korzystnie wpływa na leczenie depresji, nerwicy i stanów lękowych, każdy pacjent zmagający się z dolegliwościami na tle psychicznym powinien próbować zwalczyć je bez udziału farmakologii. W tym celu warto korzystać np. z psychoterapii. Tego rodzaju metoda leczenia powinna być podstawą walki nie tylko z objawami, ale przede wszystkim z przyczynami zaburzeń.


Xanax (tabletki, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwlękowy Substancja czynna: alprazolam Dawka: 0,25 / 0,5 / 1 / 2 mg Opakowanie: 30 / 50 / 100 tabletek



Potrzebujesz e-recepty online? Wypełnij krótki formularz na temat stanu zdrowia i otrzymaj ją nawet w 5 minut na swój telefon lub adres e-mail!