Natamycyna UNIA

Natamycyna UNIA - opis i informacje o leku

Potrzebujesz pilnie e-recepty na niezbędny lek? Wypełnij prostą ankietę medyczną i otrzymaj kod do swojej e-recepty w 5 minut bez wychodzenia z domu!

Zakażenie pochwy o podłożu grzybiczym lub drożdżakowym to choroba, której objawy nie znikną samoistnie. Mogą co prawda złagodnieć, ale istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w krótkim okresie powrócą w nasilonej formie. Dlatego warto skorzystać ze sprawdzonego antybiotyku, który pomoże szybko uporać się z dokuczliwymi dolegliwościami miejsc intymnych. Takim lekiem jest Natamycyna UNIA w tabletkach do stosowania dopochwowego. Chcesz skorzystać z właściwości tego preparatu? Umów się na e-wizytę lekarską, na której w kilka minut otrzymasz e-receptę na ten lek.

Jakie jest zastosowanie leku Natamycyna UNIA?

Natamycyna UNIA to antybiotyk polienowy zawierający w swoim składzie substancję czynną w postaci natamycyny, która wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze, zwalczające grzyby, drożdżaki i rzęsistka pochwowego. Tabletki dopochwowe Natamycyna UNIA stosuje się w leczeniu uporczywych objawów zapalenia sromu i pochwy będących skutkiem obecności grzybów i drożdżaków, np. z grupy Candida. Ponadto można ich używać jako preparat pomocniczy w zwalczaniu zakażenia rzęsistkiem pochwowym oraz zakażeń mieszanych spowodowanych przez inne drobnoustroje i czynniki. Ponieważ lek ten nie działa na bakterie, nie szkodzi on strukturze fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy. Natamycynę można także stosować profilaktycznie w zapobieganiu powyższym zakażeniom.

Sposób dawkowania leku Natamycyna UNIA

Antybiotyk Natamycyna UNIA należy stosować według zaleceń lekarza. Lek ma formę białych tabletek dopochwowych w kształcie migdału, które aplikuje się dopochwowo najlepiej przed snem. W tym celu można użyć aplikatora, który jest dołączony do opakowania. Zazwyczaj leczenie wymaga stosowania 1 tabletki raz na dobę przez 20 dni lub 2 tabletek raz na dobę przez 10 dni. Najlepiej rozpoczynać terapię tym preparatem następnego dnia po zakończeniu menstruacji. Tabletkę wprowadza się do pochwy najgłębiej jak to jest możliwe – najlepiej w pozycji leżącej. Dzięki temu, że tabletka w temperaturze ciała szybko się rozpuszcza, ściany pochwy pokrywają się antybiotykiem, co umożliwia skuteczne leczenie. Jeśli pacjentka z różnych przyczyn pominęła dawkę leku, powinna przyjąć ją tak szybko, jak jest to możliwe – chyba, że zbliża się pora przyjęcia następnej dawki leku, wówczas można jej nie przyjmować z uwagi na fakt, iż podwójna dawka preparatu nie wzmocni jego działania. Ważne, aby nie przerywać samodzielnie stosowania leku, nawet jeśli dolegliwości chorobowe ustąpiły, ponieważ może to spowodować nawrót zakażenia i nasilenie objawów.

Kiedy nie stosować antybiotyku Natamycyna UNIA?

Leku Natamycyna UNIA nie należy stosować w przypadkach uczulenia lub nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze w nim zawarte. Poza tym niewskazana jest jego aplikacja w czasie menstruacji, a w przypadku prowadzenia długotrwałej terapii tym lekiem zaleca się ograniczyć w tym czasie aktywność seksualną. W przypadku kiedy pacjentka ma do czynienia z nawracającymi zakażeniami grzybiczymi, wówczas konieczne może być leczenie jej partnera seksualnego. Ponadto w okresie kuracji nie należy przeprowadzać irygacji.

Natamycyna UNIA a ciąża i karmienie piersią

W przypadku kiedy pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może w niej być, powinna skonsultować konieczność zastosowania leku z lekarzem lub farmaceutą. To samo dotyczy kobiet karmiących piersią. Na ogół tabletki dopochwowe Natamycyna UNIA można stosować w przypadkach leczenia drożdżycy również w okresie ciąży, ponieważ zmniejszają one ryzyko występowania ogólnych zakażeń grzybiczych u nowonarodzonych dzieci. Z uwagi na fakt, iż substancja czynna zawarta w preparacie nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe nie ma przeciwwskazań do stosowania go w okresie laktacji.

Czy w okresie terapii lekiem Natamycyna UNIA mogą wystąpić skutki uboczne?

Natamycyna UNIA może wywołać u pacjentki działania niepożądane, choć nie u każdej. Badania wykazują, że z uwagi na fakt, iż preparat podaje się miejscowo, jest on dobrze tolerowany przez kobiecy organizm. Dlatego też nie stwierdzono występowania ogólnych skutków ubocznych u pacjentek stosujących ten lek. Rzadko dochodzi do pojawienia się reakcji nadwrażliwości na substancje zawarte w preparacie, które objawiają się np. pieczeniem zewnętrznych okolic intymnych. W takich przypadkach wskazane jest jednak przerwanie stosowania leku i skontaktowanie się z lekarzem.

Przechowywanie leku Natamycyna UNIA

Lek Natamycyna UNIA należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze 25°C, z dala od światła i poza zasięgiem dzieci. Nie wolno go stosować po upływie terminu ważności, a niewykorzystanych tabletek nie należy wyrzucać ani do kanalizacji, ani do domowych pojemników na odpady. W celu właściwej utylizacji leku warto zwrócić się o pomoc do farmaceuty.


Natamycyna UNIA (tabletki dopochwowe, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwgrzybiczy Substancja czynna: natamycyna Dawka: 25 mg Opakowanie: 20 tabletek



Potrzebujesz pilnie e-recepty na niezbędny lek? Wypełnij prostą ankietę medyczną i otrzymaj kod do swojej e-recepty w 5 minut bez wychodzenia z domu!