Ulgastran

Ulgastran - opis i informacje o leku

Jesteś chory i nie możesz wyjść z domu, chociaż potrzebujesz natychmiastowego leczenia? Zamów konsultację z e-receptą, a otrzymasz pomoc medyczną w kilka minut!

Wrzody żołądka i dwunastnicy to często występujące choroby, których podstawowym objawem jest uciążliwy ból górnej części brzucha, dający o sobie znać niezależnie od spożywanych posiłków. Zdarza się jednak, że schorzenie to nie daje żadnych objawów. Nie każdy wie, że w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy liczy się właściwie dobrana farmakologia. Dlatego warto postawić na sprawdzony lek Ulgastran – dostępny w aptekach wyłącznie na receptę. Chcesz otrzymać receptę na ten preparat? Zamów e-wizytę lekarską i zdobądź ją w kilka minut!

Kiedy stosuje się lek Ulgastran?

Ulgastran to lek wydawany na receptę, który stosuje się w przypadku leczenia chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy. W jego skład wchodzi m.in. sukralfat – substancja czynna, która zmniejsza dolegliwości chorobowe pacjenta i goi powstałe owrzodzenia narządowe poprzez wytworzenie specjalnego żelu, przywierającego do błony śluzowej zajętej przez zmiany wrzodowe. Można go otrzymać tylko na wskazanie lekarza.

W jakich przypadkach stosowanie Ulgastranu nie jest wskazane?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Ulgastran jest uczulenie lub nadwrażliwość osoby chorej na substancję czynną lub inne składniki tego preparatu, ponieważ zastosowanie go w takim przypadku może wiązać się z wystąpieniem u pacjenta reakcji alergicznej, takiej jak, np. wysypka, swędzenie, opuchnięcie twarzy, duszności, itp. Oprócz tego lek nie powinien być stosowany przez osoby z ciężką niewydolnością nerek, nawet jeśli leczy się ją przy pomocy dializy. Ponieważ nie ma informacji na temat tego, czy Ulgastran jest skuteczny i bezpieczny dla pacjentów poniżej 14 roku życia, lepiej nie stosować go w tej grupie wiekowej.

Dawkowanie leku Ulgastran

Zarówno tabletki powlekane jak i zawiesinę Ulgastran przyjmuje się metodą doustną – zgodnie z zaleceniami specjalisty. Pacjenci dorośli zazwyczaj stosują dawkę w wysokości 1 g 4 razy na dobę, przynajmniej 30 minut przed planowanym posiłkiem i chwilę przed snem. Należy pamiętać, by nie przekroczyć maksymalnej dobowej dawki, która wynosi 8 g. O długości terapii decyduje lekarz, choć zazwyczaj trwa ona od 4 do 6 tygodni. W przypadku osób, u których stwierdzono niewydolność nerek obowiązują szczególne środki ostrożności. Nie należy samodzielnie i bez wiedzy lekarza przerywać kuracji lub modyfikować przyjmowanych dawek, a w przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, wskazany jest niezwłoczny kontakt ze specjalistą, ponieważ tego typu incydent może wiązać się z poważnym zagrożeniem zdrowotnym.

Stosowanie Ulgastranu w okresie ciąży i karmienia piersią

Ulgastran to lek, którego nie powinny przyjmować ani kobiety w ciąży, ani matki karmiące swoje dzieci w sposób naturalny. Z tego względu podczas wywiadu lekarskiego pacjentka powinna zgłosić swojemu lekarzowi fakt ciąży lub planu zajścia w ciążę, a także prowadzenia czynnej laktacji, tak aby mógł wybrać dla niej inną, bezpieczną formę terapii dolegliwości wrzodowych.

Ulgastran a prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Badania dowodzą, że stosowanie leku Ulgastran nie wpływa ani na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, ani na obsługiwanie maszyn. Jednak w przypadku jeśli u pacjenta występuje np. nietolerancja niektórych składników tego preparatu, która może objawiać się np. skutkami ubocznymi, mogącymi wpłynąć na prawidłowe wykonywanie tych czynności, powinien on skontaktować się w tej kwestii z lekarzem.

Czy podczas terapii lekiem Ulgastran mogą wystąpić skutki uboczne?

Tak, Ulgastran, tak jak każdy inny lek, może doprowadzić do wystąpienia u niektórych pacjentów działań niepożądanych, choć z reguły jest on przez nich dobrze tolerowany. Występujące skutki uboczne mają zazwyczaj łagodny charakter i ustępują samoistnie. Wśród nich można wymienić: wzdęcia i zaparcia, suchość w jamie ustnej, wrażenie dyskomfortu w jamie brzusznej, nudności, wysypki i pokrzywki skórne, zawroty i bóle głowy, opuchliznę twarzy, niestrawność, wymioty, biegunkę, senność lub problemy ze snem, zapalenie krtani. Rzadko może dojść do wystąpienia poważnych uszkodzeń nerek lub wątroby. W takich sytuacjach wskazany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Jak przechowywać lek Ulgastran?

Zarówno Ulgastran w formie tabletek, jak i zawiesiny do picia należy przechowywać w suchym miejscu o temperaturze niższej niż 25°C. Trzeba pamiętać, że powinno to być miejsce niedostępne i niewidoczne dla dzieci. W przypadku upływu terminu ważności lub zakończenia terapii lekiem Ulgastran, niewykorzystany preparat należy zutylizować zgodnie z instrukcją farmaceuty.


Ulgastran (tabletki, zawiesina doustna, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na wrzody żołądka i dwunastnicy Substancja czynna: sukralfat Dawka: tabletki 1g, zawiesina doustna 1 g / 5 ml Opakowanie: 50 tabletek, 250 ml zawiesiny doustnej



Jesteś chory i nie możesz wyjść z domu, chociaż potrzebujesz natychmiastowego leczenia? Zamów konsultację z e-receptą, a otrzymasz pomoc medyczną w kilka minut!

Inne leki o podobnym działaniu