Argosulfan

Argosulfan - opis i informacje o leku

Dopadła Cię choroba i potrzebujesz szybkiej diagnozy ze zwolnieniem lekarskim? Kliknij i rozpocznij konsultację lekarską w kilka minut!

Zmagasz się z oparzeniami, owrzodzeniami lub odleżynami? A może Twój problem to trudno gojąca się rana? Przeczytaj najważniejsze informacje o specjalistycznym kremie Argosulfan na tego typu dolegliwości. Skontaktuj się z naszym specjalistą i razem z nim zadecyduj, czy ten preparat sprawdzi się w Twoim przypadku.

Argosulfan – jak działa?

Argosulfan to preparat w kremie zalecany przez dermatologów i wenerologów w leczeniu rozmaitych odparzeń, odleżyn i owrzodzeń ciała. Lek zwalcza zakażenia bakteryjne i wpływa na przyspieszenie gojenia się ran. Można go kupić w aptece tylko na receptę. O długości i częstotliwości jego stosowania decyduje lekarz. W skład maści Argosulfan wchodzi przede wszystkim sól srebrowa sulfatiazolu, która działa przeciwbakteryjnie na miejsca zmienione chorobowo. Dzięki wysokiemu stężeniu substancji czynnej preparat może również zwalczać objawy opryszczki, półpaśca i ospy wietrznej.

Czy krem Argosulfan jest dostępny tylko na receptę?

Chociaż Argosulfan działa przeciwbakteryjnie, nie jest to antybiotyk. Mimo to można go otrzymać w aptece tylko za okazaniem ważnej recepty wystawionej przez lekarza. Aby ją uzyskać należy skonsultować się ze specjalistą w gabinecie lekarskim lub skorzystać z e-porady medycznej.

Dawkowanie kremu na receptę Argosulfan

O właściwym dawkowaniu preparatu Argosulfan decyduje specjalista. Krem aplikuje się miejscowo na skórę zmienioną chorobowo, np. w wyniku oparzeń, odleżyn lub owrzodzeń. Lek mogą stosować zarówno osoby dorosłe, jak i osoby małoletnie. Wyjątek stanowią dzieci poniżej 2 miesiąca życia. W ich przypadku leczenie kremem Argosulfan nie jest wskazane ze względu na ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, które mogą zaszkodzić zdrowiu noworodka. Preparat zawsze powinno stosować się na oczyszczone miejsca na skórze – czasami przy użyciu opatrunku lub w połączeniu ze specjalnymi oczyszczającymi roztworami. Należy nakładać cienką warstwę kremu i utrzymywać zaaplikowany w ten sposób preparat na ranie lub owrzodzeniu przez cały okres leczenia, aż do momentu całkowitego wygojenia lub przystąpienia do zabiegu chirurgicznego. Podczas używania leku trzeba uważać, aby nie dostał się on do oczu, jamy ustnej i nosa. W takich przypadkach należ niezwłocznie udać się po pomoc lekarską. Z uwagi na ryzyko rozwoju bakterii i grzybów trudnych do wyleczenia, niewskazane jest długoterminowe stosowanie maści Argosulfan.

Przeciwwskazania do stosowania leku Argosulfan

Lekarz nie wyda recepty na krem Argosulfan pacjentowi, który wykazuje uczulenie na jeden lub więcej składników tego leku oraz osobie, która ma alergię lub nadwrażliwość na inne sulfonamidy lub ich pochodne, a także pacjentowi, stosującemu brakenzym dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Nie wolno podawać leku noworodkom do 2 miesiąca życia oraz kobietom w ciąży lub karmiącym piersią ze względów bezpieczeństwa. Chociaż dopuszczalne jest stosowanie preparatu Argosulfan przez osoby z zaburzeniami czynnościowymi nerek lub wątroby, cukrzycą czy gruźlicą, powinny one zachować szczególną ostrożność podczas jego używania. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów powinny one odstawić lek.

Łączenie leku Argosulfan z innymi preparatami

Pacjent powinien zawsze informować swojego lekarza o przyjmowaniu innych leków, nawet jeśli korzysta z farmaceutyków, które można uzyskać w aptece bez recepty. Jest to ważne, ponieważ np. kwas foliowy, prokaina lub inne pochodne z grupy PABA mogą osłabiać działanie przeciwbakteryjne substancji czynnej zawartej w preparacie Argosulfan i tym samym niekorzystnie wpływać na proces leczenia.

Stosowanie Argosulfanu w trakcie ciąży

Jeśli kobieta cierpiąca na problemy dermatologiczne jest w ciąży, podejrzewa, że może w niej być lub planuje zajście w ciążę w niedalekiej przyszłości, powinna skonsultować decyzję o stosowaniu leku Argosulfan ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ specjaliści i producent tego preparatu odradzają jego aplikację w tym czasie ze względu na bezpieczeństwo rozwijającego się płodu.

Argosulfan a skutki uboczne terapii

Krem Argosulfan może spowodować, że u pacjentów go stosujących pojawią się działania niepożądane, takie jak np. miejscowe reakcje alergiczne (swędzenie, zarumienienie, pieczenie skóry), zaburzenia pracy wątroby lub nerek, spadek granulocytów we krwi, skaza krwotoczna, niedokrwistość, redukcja krwinek białych, a także ciężkie dolegliwości związane z nadwrażliwością skórną (złuszczające zapalenie skóry lub zespół Stevensa i Johnsona). W przypadku wystąpienia takich lub innych, poważnych działań niepożądanych należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jak przechowywać preparat Argosulfan?

Krem Argosulfan należy przechowywać w miejscu o temperaturze poniżej 25℃, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci. Nie wolno trzymać go w lodówce i zamrażać. Maść można stosować przez 6 miesięcy od otwarcia.


Argosulfan (krem, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwbakteryjny Substancja czynna: sulfatiazol srebrowy Dawka: 20 mg / g Opakowanie: 40 / 100 / 400 g



Dopadła Cię choroba i potrzebujesz szybkiej diagnozy ze zwolnieniem lekarskim? Kliknij i rozpocznij konsultację lekarską w kilka minut!