Bromergon

Bromergon - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Bromergon to lek o działaniu hamującym wydzielanie się prolaktyny w przysadce mózgowej. Znajduje zatem zastosowanie przede wszystkim w ginekologii, lecz także w neurologii i kardiologii. Jest to preparat dostępny wyłącznie na receptę. Substancją czynną leku jest mezylan bromokryptyny. Receptę na Bromergon z łatwością można uzyskać bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić internetowy formularz, który następnie trafi do lekarza, a on na jego podstawie ma prawo wystawić e-receptę do ukazania w aptece. Pacjent ku swojej wygodzie może również umówić się na wizytę lekarską online.

W jakich przypadkach stosuje się Bromergon?

Bromergon znajduje zastosowanie w ginekologii, neurologii i kardiologii. Hamuje wydzielanie prolaktyny, której nadmiar może powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego, spadek libido, zaburzenia owulacji, niepłodność i ból piersi. Bromergon utrzymuje prawidłowy poziom hormonu prolaktyny w przysadce mózgowej, dzięki czemu pozwala przywrócić prawidłowy cykl menstruacyjny. Bromergon hamuje objawy zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz pomaga zwalczać prolaktynowe gruczolaki przysadki mózgowej. Ponadto, zwalcza niedobór dopaminy w chorobie Parkinsona i obniża stężenie hormonu wzrostu u pacjentów z akromegalią. Bromergon może także hamować lub zatrzymać laktację u kobiet po porodzie, jeśli jest to konieczne ze względów medycznych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Bromergon?

Bromergon nie powinien być stosowany w profilaktyce ani leczeniu poporodowego obrzęku piersi. Nie istnieją także dane potwierdzające skuteczność leku na łagodne dolegliwości piersi czy symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentów z nadwrażliwością bądź uczuleniem na którąkolwiek z występujących w składzie substancji. Innymi przeciwwskazaniami do stosowania leku Bromergon są: ciężkie schorzenia sercowo-naczyniowe, ciężkie zaburzenia psychiczne, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie w ciąży lub po porodzie.

Co znajduje się w składzie leku Bromergon?

Substancją czynną leku Bromergon jest mezylan bromokryptyny, hamujący wydzielanie się hormonu prolaktyny w przysadce mózgowej. Oprócz tego, w składzie znajdują się substancje pomocnicze, w tym m.in.: butylohydroksyanizol, tragakanta czy stearynian magnezu. Obecna jest również laktoza, co może być informacją istotną dla pacjentów z jej nietolerancją.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Bromergon?

Bromokryptyna oddziałuje na komórki poprzez wytwarzanie dopaminy, która hamuje wytwarzanie prolaktyny oraz wydzielanie hormonu wzrostu. Ma zastosowanie w niejednym schorzeniu, nie tylko w hiperprolaktynemii, ale też w zaburzeniach cyklu menstruacyjnego, chorobie Parkinsona, akromegalii czy zespole policystycznych jajników. Ze względu na działanie dopaminy, może mieć również działanie przeciwdepresyjne, lecz z tego samego powodu nie powinien być stosowany przez osoby o ciężkich zaburzeniach psychicznych, u których występuje nadmiar dopaminy.

Jak należy stosować Bromergon?

Bromergon występuje w postaci tabletek. Należy je zażywać w trakcie posiłku, połykając w całości oraz popijając wodą. Tabletki można dzielić na pół w celu uzyskania właściwej dawki.

Jak należy dawkować Bromergon?

Dawkowanie każdego preparatu zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, na którą wpływ ma wiele różnorakich czynników. W tym przypadku należy w pełni stosować się do zaleceń lekarza. Leczenie farmakologiczne preparatem Bromergon należy rozpocząć od możliwie najniższych dawek i stopniowo je zwiększać. Maksymalna dawka dzienna to 30 mg substancji czynnej. Przy zaburzeniach cyklu menstruacyjnego zaleca się dawkę początkową w wysokości 1,25 mg (pół kapsułki) do 3 razy dziennie. Dawkę należy zwiększyć do 1 całej kapsułki, jeżeli nie nastąpiła poprawa stanu zdrowia. W hamowaniu laktacji po porodzie oraz połogowym zapaleniu piersi zaleca się przyjmować 1,25 mg leku 2 razy dziennie. Potem przez 2 tygodnie należy zażywać 1 kapsułkę 2 razy na dobę. W przypadku połogowego zapalenia piersi może zaistnieć konieczność połączenia kuracji z antybiotykiem. Gruczolaki przysadki mózgowej, akromegalię oraz chorobę Parkinsona leczy się początkowo dawką 1,25 mg 2 lub 3 razy na dobę. Zalecana długość leczenia farmakologicznego różnić się będzie m.in. od rodzaju dolegliwości.

Czy Bromergon można bezpiecznie stosować w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Bromergon nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią, ponieważ substancje zawarte w leku trafiają do mleka kobiecego. Bromergon poprzez pomoc w unormowaniu cyklu menstruacyjnego może wspomóc zajście w ciążę, lecz po zapłodnieniu należy natychmiast zaprzestać stosowania leku. Kontynuacja kuracji lekiem Bromergon możliwa jest tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy taką decyzję podejmuje lekarz.

Czy Bromergon można łączyć z alkoholem?

Nie, Bromergon nie może być łączony z alkoholem z powodu możliwości nasilenia działań ubocznych preparatu.

Jakie są możliwe efekty uboczne stosowania leku Bromergon?

Najczęstsze efekty uboczne, jakie mogą pojawić się podczas stosowania leku Bromergon, to bóle i zawroty głowy, senność, nudności, wymioty, zaparcia czy przekrwienie błony śluzowej nosa. Działania niepożądane nie muszą występować przy stosowaniu preparatu. Jeżeli znacznie zaburzają funkcjonowanie pacjenta, należy skontaktować się z lekarzem.
Bromergon – podstawowe informacje: • Kategoria: leki ginekologiczne, leki na choroby neurologiczne • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki • Substancja czynna: bromokryptyna • Dawka: 2,5 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 30



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!