Fortrans

Fortrans - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Jeśli szukasz tabletki na przeczyszczenie, która pomoże oczyścić jelita przed planowanym zabiegiem bądź badaniem lekarskim, Fortrans to lek odpowiedni do tego celu. Jakie jest działanie leku, kto może go stosować oraz jakie mogą być skutki uboczne po jego przyjęciu, można dowiedzieć się z ulotki dołączonej do opakowania bądź poniższego opisu. Umów się na teleporadę i zdobądź receptę na lek szybko i bezproblemowo.

Fortrans – co to za lek i dla kogo jest on przeznaczony?

Fortrans jest medykamentem przeznaczonym do przyjmowania przez osoby dorosłe, które mierzą się z problemami niedrożnych jelit. Lek ten stosuje się do oczyszczenia narządu przed zabiegami bądź badaniami endoskopowymi w jego obrębie. Ma działanie osmotyczne dzięki substancji czynnej znajdującej się w jego składzie. Z pomocą leku zwiększa się ilość płynu w jelicie, przez co pacjent częściej się wypróżnia i tym samym oczyszcza jelita ze zbędnych treści pokarmowych, które się w nim znajdują. Fortrans jest lekiem dostępnym jedynie na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Kto nie może stosować leku Fortrans?

Lek Fortrans nie jest przeznaczony do przyjmowania przez osoby w podeszłym wieku oraz osoby niepełnoletnie. Medykament ten może być zażywany tylko pod kontrolą lekarską. Przeciwskazaniem do stosowania leku jest uczulenie na którykolwiek ze składników leku, ciężka niewydolność serca, zaawansowane stadium choroby nowotworowej, perforacja ściany przewodu pokarmowego, niedrożność jelit czy zaburzenia opróżniania żołądka. Ostrzeżeniem do przyjmowania leku powinny być także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej u pacjentów, choroby serca, nerek czy zaburzenia przełykania. Pełna lista przeciwwskazań i środków ostrożności znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku.

Skład i zawartość opakowania leku

Substancjami czynnymi znajdującymi się w leku Fortrans jest makrogol 4000, siarczan sodu bezwodny, węglowodan sodu, chlorek sodu oraz chlorek potasu. Substancją pomocniczą w leku jest sacharyna sodowa. Medykament sprzedawany jest w postaci saszetek zawierających proszek. Każda z nich zawiera 73,69 g substancji czynnych.

Jak stosować Fortrans?

Podobnie jak inne leki, Fortrans należy stosować zgodnie z dawkowaniem i zaleceniami przekazanymi przez lekarza. Medykament ten należy podawać w formie roztworu proszku całkowicie rozpuszczonego w wodzie. Można stosować go w jednej lub dwóch dawkach, wypijając szklankę 250 ml roztworu co 10-15 minut.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie leku Fortrans?

Dawkowanie leku zależne jest od zaleceń lekarskich. Dobowa dawka wynosi zwykle około 1 litr roztworu na 15-20 kg masy ciała, co przekłada się na około 3-4 litry przyjmowane w ciągu jednego dnia leczenia tym medykamentem. Fortrans można stosować zarówno w jednej, jak i dwóch oddzielnych dawkach. W przypadku dzielenia dawek, zazwyczaj zaleca się wypicie 2 bądź 3 litrów roztworu wieczorem, by pozostałą część przyjąć rano w dniu badania bądź zabiegu. Zalecane jest przyjęcie ostatniej szklanki roztworu na mniej więcej 3-4 godziny przez zabiegiem bądź badaniem jelit.

Co w przypadku pominięcia dawki?

W przypadku zażycia dawki większej niż zalecana, należy o tym fakcie poinformować lekarza. By nie doprowadzić do odwodnienia organizmu, konieczne jest wypicie odpowiedniej ilości płynów, np. w postaci wody bądź innych czystych roztworów.

Fortrans – skutki uboczne stosowania leku

Tak jak w przypadku innych leków, przyjęcie Fortrans może doprowadzić do pojawienia się działań niepożądanych, choć nie u każdego pacjenta go stosującego muszą one wystąpić. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym po zażyciu medykamentu jest oddawanie luźnych stolców. Jest to jednak zwiastun prawidłowego stosowania leku i nie powinien być powodem do zmartwień. Do innych skutków ubocznych należą między innymi nudności, wzdęcia, wymioty czy bóle brzucha. Są jednak działania niepożądane, które po pojawieniu się ich u pacjenta, powinny zostać pilnie skonsultowane z lekarzem i poskutkować natychmiastowym odstawieniem leku. Do nich należy w szczególności wystąpienie reakcji alergicznej organizmu w postaci świądu, pokrzywki czy wysypki skórnej, obrzęk gardła czy twarzy, zawroty głowy czy trudności w oddychaniu.

Fortrans a ciąża i okres karmienia piersią

W momencie planowania ciąży bądź okresu jej trwania należy poinformować o fakcie zażywania leku Fortrans lekarza prowadzącego i skonsultować możliwość dalszego zażywania medykamentu. Zarówno w okresie ciąży, jak i czasu karmienia piersią, można przyjmować go jedynie pod kontrolą medyczną i na zlecenie lekarza.

Czy lek ten może być stosowany przez osoby niepełnoletnie?

Nie, lek Fortrans przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych, zatem nie może być stosowany przez osoby niepełnoletnie. Skuteczność i bezpieczeństwo zażywania roztworu nie zostały bowiem dostatecznie przebadane wśród dzieci i młodzieży, by dopuścić do jego stosowania w tej grupie wiekowej.


Fortrans– podstawowe informacje
Kategoria: leki przeczyszczające
Substancja czynna: makrogol 4000, sodu siarczan bezwodny, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, chlorek potasu
Dawka: 73,69 g proszku w saszetce
Opakowanie: 4 saszetki, 48 saszetek lub 50 saszetek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!