Gynoflor

Gynoflor - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Gynoflor jest lekiem dopochwowym, odnawiającym naturalną florę bakteryjną w pochwie kobiety. Zadaniem medykamentu jest przywrócenie jej do stanu równowagi biologicznej i ochrona przed zakażeniami. Jakie jest dokładne działanie leku, kto może go przyjmować oraz z czym może wiązać się jego stosowanie można dowiedzieć się z ulotki od producenta oraz poniższego opisu. Jeśli chciałbyś zamówić receptę na Gynoflor, umów się na e-wizytę już dziś!

Gynoflor— czym jest i w jakich sytuacjach można go stosować?

Gynoflor to lek dopochwowy, przywracający równowagę flory bakteryjnej pochwy. Służy także jako medykament na infekcje intymne i dzięki substancjom czynnym znajdującym się w jego składzie, posiada mechanizmy obronne, służące ochronie pochwy przed zakażeniami. Gynoflor wytwarza kwas mlekowy, który tworzy kwaśne środowisko sprzyjające wzrostowi pałeczek mlekowych, które tym samym hamują wzrost mikroorganizmów chorobotwórczych w organizmie. Lek ten zawiera także naturalny żeński hormon płciowy — estriol, dzięki któremu możliwe jest regenerowanie nabłonka pochwy i jego dobre ukrwienie. Gynoflor może służyć także w celu łagodzenia objawów wynikających z przechodzenia okresu menopauzy oraz w leczeniu zanikowego zapalenia pochwy. Przysłuży się także w przeciwdziałaniu upławom oraz umiarkowanym bądź łagodnym infekcjom bakteryjnym w pochwie.

Kto może go stosować, a dla kogo jest przeciwwskazany?

Przed rozpoczęciem stosowania leku, konieczne jest przejście pacjenta przez wywiad lekarski. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej niesie bowiem za sobą ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Często przed rozpoczęciem kuracji lekiem zleca się także badania piersi oraz badania ginekologiczne. W okresie stosowania leku należy przynajmniej raz w roku konsultować postęp terapii podczas wizyt kontrolnych oraz wykonywać o regularne badania przesiewowe piersi. Warto także przedsięwziąć szczególne środki ostrożności, jeśli występowały u kobiety mięśniaki macicy, ma ona zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi bądź wystąpienia nowotworów zależnych od estrogenów, zdiagnozowano u kobiety cukrzycę, kamicę żółciową, choroby wątroby, wysokie ciśnienie, astmę, padaczkę czy choroby układu immunologicznego. Przyjmowanie leku w przypadku chorowania na którąkolwiek z powyższych dolegliwości powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Leku nie mogą przyjmować osoby, u których rozpoznano bądź podejrzewa się raka piersi, nadmierne pogrubienie błony śluzowej macicy, zakrzepy w żyłach, zaburzenia krzepnięcia krwi, żółtaczkę, chorobę wieńcową czy choroby wątroby. Przeciwwskazaniem jest także zła reakcja organizmu na wcześniejsze preparaty zawierające estrogen czy alergia na którykolwiek ze składników znajdujących się w leku. Pełna lista przeciwwskazań i środków ostrożności co do stosowania Gynoflor znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Skład i zawartość opakowania leku Gynoflor

Tabletki Gynoflor zawierają substancje czynne: liofilizat bakterii kwasu mlekowego i estriol. Występują one w jednej tabletce w stosunku 50 mikrogramów do 30 mikrogramów. Oprócz nich w składzie znajduje się także laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna czy stearynian magnezu. Pełna lista składników znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jakie jest dawkowanie leku Gynoflor?

Lek ten należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Doktor dobiera bowiem najmniejszą dawkę, która efektywnie przyczyni się do leczenia objawów. W celu przywrócenia równowagi flory bakteryjnej w pochwie należy stosować jedną tabletkę dopochwową na dzień przez okres od 6 do 12 dni, a następnie jedną tabletkę od 1 do 2 razy w tygodniu. Najlepiej stosować go dopochwowo, wieczorem, przed udaniem się spać i aplikować go w pozycji leżącej z lekko ugiętymi nogami. Zastosowanie dawki leku większej niż zalecana nie powinno doprowadzić to do powstania działań niepożądanych, lecz należy o tym fakcie powiedzieć lekarzowi na kontroli lekarskiej. Z kolei pominięcie dawki nie może spowodować przyjęcia podwójnej ilości leku. Kolejną kapsułkę należy w tej sytuacji zastosować zgodnie z obranym schematem przyjmowania Gynoflor.

Działania niepożądane wynikające ze stosowania leku Gynoflor

Jak każdy lek, stosowanie tabletek dopochwowych Gynoflor może doprowadzić do powstania skutków ubocznych. Nie u każdej pacjentki zostaną jednak one zaobserwowane. Wśród nich wyróżnić można między innymi niewielkie pieczenie bądź palenie po aplikacji leku. Zaobserwować można także zaczerwienienie i swędzenie, choć te działania niepożądane występują u pacjentek rzadko. W momencie ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

Czy Gynoflor można stosować w trakcie miesiączki?

Podczas trwania miesiączki należy zaprzestać stosowania tabletek dopochwowych i kontynuować leczenie dopiero po ustaniu okresu.


Gynoflor – podstawowe informacje
Kategoria: tabletki dopochwowe, Leki przywracające równowagę flory bakteryjnej pochwy, leki na infekcje intymne
Substancja czynna: pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) oraz estriol (Estriolum)
Dawka: 50 mg + 0,03 mg
Opakowanie: 6 lub 12 tabletek



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!