Memotropil

Memotropil - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Memotropil to lek psychostymulujący, działający ochronnie na zdolności poznawcze, stosowany między innymi w leczeniu dysleksji. Występuje w formie tabletek powlekanych w dawce 800 mg lub 1200 mg. Memotropil dostępny jest wyłącznie za okazaniem recepty. Ku wygodzie pacjentów, istnieje możliwość uzyskania jej bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz online, na podstawie którego lekarz wystawi e-receptę, gotową do okazania w aptece.

Memotropil – na co stosuje się lek?

Memotropil działa psychostymulująco, czyli wzmaga aktywność procesów psychicznych, w tym reakcji na bodźce. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń zdolności poznawczych. Memotropil wskazany jest w zwalczaniu dysleksji u dzieci, zawrotów głowy pochodzenia ośrodkowego lub obwodowego, a także w leczeniu mioklonii (zrywania mięśniowego) pochodzenia korowego.

Jak wygląda skład leku Memotropil?

Substancją czynną leku Memotropil jest piracetam. Reszta substancji zawartych w kapsułkach znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Wśród nich występują między innymi: celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek tytanu, lecytyna, lak z żółcienią chinolinową (w przypadku dawki 800 mg), lak indygotynowy (dawka 1200 mg).

Jak działa substancja czynna leku Memotropil?

Piracetam to związek chemiczny o działaniu nootropowym, a więc poprawiającym funkcje poznawcze. Zapobiega niekorzystnym zmianom czynności mózgu i przywraca poprawne funkcjonowanie osobom z różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu. U dzieci z dysleksją substancja ta zwiększa szybkość czytania oraz wspomaga i poprawia pamięć.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Memotropil?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest uczulenie lub nadwrażliwość na którąkolwiek obecną w składzie substancję. Ponadto, Memotropil nie powinien być zażywany przez osoby chorujące na ciężką niewydolność nerek, krwawienie śródmózgowe i pląsawicę Huntingtona. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów w wieku podeszłym oraz cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi czy różnego rodzaju krwotoki.

Czy Memotropil można stosować wraz z innymi lekami?

Pacjent powinien opowiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych preparatach, ponieważ każda interakcja między lekami może doprowadzić do wystąpienia efektów niepożądanych lub osłabienia czy też zwiększenia działania któregoś ze środków. Memotropil nie powinien być zażywany w trakcie leczenie farmakologicznego za pomocą leków przeciwzakrzepowych oraz podczas stosowania hormonów tarczycy.

Jak stosować Memotropil?

Memotropil można przyjmować w trakcie posiłku. Lek występuje w formie tabletek powlekanych, które przyjmuje się, popijając płynem. W razie potrzeby kapsułki można dzielić na mniejsze części, które pacjent powinien przyjąć po kolei.

Jak dawkować Memotropil?

W leczeniu dysleksji u dzieci stosuje się dozę 3200 mg na dobę w 2 oddzielnych dawkach. Przy leczeniu mioklonii początkowo podaje się 7200 mg na dobę w 3 oddzielnych dawkach. W zależności od zaleceń lekarza dozę można zwiększać lub stosować w innych interwałach. Dawka maksymalna wynosi 24000 mg na dobę. W przypadku leczenia zawrotów głowy zaleca się od 2400 mg do 4800 mg leku, stosowanych w 2 lub 3 dawkach dziennie.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe do stosowania leku Memotropil?

Memotropil może być stosowany w zwalczaniu dysleksji u dzieci powyżej 8 roku życia, w połączeniu z terapią logopedyczną. Pacjenci w podeszłym wieku powinni zachować ostrożność przy zażywaniu leku.

Czy Memotropil można stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

Jako że substancja czynna leku Memotropil przenika przez barierę łożyskową oraz do mleka kobiecego, stosowanie preparatu w ciąży lub w okresie karmienia piersią nie jest wskazane. Memotropil może zostać przepisany przez lekarza, jeśli korzyści z przyjmowania leku mają przewyższyć ewentualne ryzyko dla matki czy dziecka.

Czy podczas leczenia środkiem Memotropil można prowadzić pojazd?

U niektórych pacjentów stosowanie leku Memotropil może poskutkować wystąpieniem efektów ubocznych w postaci senności czy drgawek. W związku z tym podczas leczenia farmakologicznego tym środkiem nie zaleca się prowadzenia samochodów ani obsługiwania maszyn.

Czy przy stosowaniu leku Memotropil mogą się pojawić efekty uboczne?

Stosowanie każdego preparatu medycznego może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych. Do najczęściej pojawiających się efektów ubocznych przy zażywaniu leku Memotropil należą: nerwowość, hiperkinezja (nadpobudliwość ruchowa), zwiększenie masy ciała. Rzadziej występują u pacjentów senność czy osłabienie. Niektórzy pacjenci zgłaszają występowanie niepożądanych objawów w formie np.: zawrotów głowy, zaburzeń krwotocznych, nudności, reakcji alergicznych czy też zaburzeń koordynacji ruchowej. Każdy niepokojący objaw przy stosowaniu leku pacjent powinien zgłosić do lekarza lub farmaceuty.
Memotropil – podstawowe informacje: Kategoria: zaburzenia czynności poznawczych, leki na dysleksję Status: dostępny na receptę Forma: tabletki powlekane Substancja czynna: piracetam Dawka: 800 mg, 1200 mg Opakowanie [ilość kapsułek]: 20, 60



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!