Advantan

Advantan - opis i informacje o leku

Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!

Lek dermatologiczny na receptę Advantan przepisywany jest na zmiany skórne pod postacią wyprysku. Można go otrzymać w 3 wariantach – kremu, maści lub emulsji do stosowania zewnętrznego. Jaki jest skład tego preparatu, jak działa i kiedy można go stosować? Z jakimi skutkami ubocznymi może wiązać się jego stosowanie? O tym dowiesz się, czytając poniższy opis tego farmaceutyku. Chcesz dowiedzieć się, czy ten preparat jest dla Ciebie? Umów się na e-wizytę z naszym specjalistą.

Co to jest Advantan i kiedy się go stosuje?

Preparat leczniczy Advantan składa się m.in. z substancji czynnej pod postacią organicznego związku chemicznego o nazwie metyloprednizolon, który działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Produkowany jest w formie kremu, maści lub emulsji służących do leczenia różnorodnych wyprysków skórnych, zarówno na skórze tłustej, jak i suchej. Choć lek nie likwiduje źródła zapalenia, to skutecznie i wieloetapowo zwalcza dolegliwości związane z zapaleniem skóry, takie jak: obrzęknięcie, zarumienienie, swędzenie, ból i pieczenie. Pozostałe substancje pomocnicze są różne w zależności od formuły preparatu. Ponieważ Advantan jest lekiem, który można otrzymać tylko na receptę, o konieczności jego zastosowania decyduje lekarz. Zazwyczaj przepisuje się go w celu leczenia wyprysku potnicowego o podłożu niealergicznym, który występuje u dzieci, kontaktowego lub atopowego zapalenia skóry oraz w przypadkach neurodermitu. Od objawów zapalenia skórnego zależy rodzaj stosowanego preparatu. Krem Advantan sprawdza się bowiem w zwalczaniu ostrych i sączących się zmian zachodzących na skórze tłustej i owłosionej, emulsję wybiera się zazwyczaj przy zmianach niesączących, a maść wtedy, kiedy mamy do czynienia z przewlekłymi zmianami skórnymi, które zachodzą na bardzo wysuszonej skórze. Z właściwości leku mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Jedyny wyjątek stanowią mali pacjenci, którzy nie skończyli jeszcze 2 roku życia.

Przeciwwskazania do stosowania leku Advantan

Chociaż preparat Advantan jest skuteczny w terapii stanów zapalnych skóry, nie każdy pacjent, który zmaga się z takimi objawami może z niego korzystać. Przede wszystkim nie mogą tego robić osoby uczulone lub nadwrażliwe na substancję czynną lub inne składniki tego leku. Oprócz tego istotnym przeciwwskazaniem do jego stosowania są zakażenia grzybicze i bakteryjne oraz zmiany skórne będące objawami chorób wirusowych, takich jak ospa, trądzik czy półpasiec. Nie należy aplikować Advantanu pod żadną postacią w przypadku okołowargowego zapalenia skóry, owrzodzeń i atrofii, a także wtedy, kiedy u pacjenta występują poszczepienne odczyny zapalne.

Jak używać preparatu Advantan?

Leku Advantan należy używać w zgodzie z zaleceniami lekarza lub biorąc pod uwagę instrukcję stosowania zawartą w ulotce dołączonej do opakowania. Wszystkie formuły preparatu Advantan należy stosować tylko miejscowo na skórę. Leczenie polega zwykle na naniesieniu cienkiej warstwy leku na zewnętrzne zmiany chorobowe. Należy to robić raz na dobę. Pacjenci pełnoletni nie powinni stosować Advantanu dłużej niż przez 12 tygodni, a dzieci powyżej 2 lat – tylko przez 4 tygodnie.

Advantan a skutki uboczne terapii dermatologicznej

Regularne stosowanie leku Advantan może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych u pacjenta, do których zaliczyć można, np. swędzenie i pieczenie w miejscu zaaplikowania preparatu. Oprócz tego najczęściej pacjenci przyjmujący krem, maść lub emulsję Advantan skarżą się na suchość miejsc na skórze, na które podaje się ten lek, zarumienienie, pęcherzyki, zapalenie mieszków włosowych, drętwienie lub mrowienie. Rzadko zdarzają się przypadki grzybiczego zapalenia skóry, zapalenia tkanki łącznej, obrzęknięcia lub podrażnienia skóry, pęknięć naskórka i ropnego zapalenia, czy rozstępów. Czasem pacjenci mogą doświadczyć reakcji związanych z nadwrażliwością.

Czy Advantan można łączyć z innymi lekami?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Advantan pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich preparatach, które przyjmuje obecnie, przyjmował w przeszłości i zamierza przyjmować w niedalekiej przyszłości, ponieważ niektóre farmaceutyki mogą wchodzić z nim w nieprzewidziane interakcje. Dotyczy to przede wszystkim preparatów, które mają w swoim składzie substancje takie jak akarboza czy neomycyna i w połączeniu z Advantanem mogą doprowadzić do obniżenia stężenia glukozy we krwi pacjenta lub do wystąpienia u niego objawów związanych z nieprawidłową pracą żołądka i jelit.

Advantan w okresie ciąży i laktacji

Każda kobieta ciężarna lub karmiąca piersią powinna zwrócić się do swojego lekarza w sprawie ewentualnego przyjmowania produktów medycznych. Jest to ważne, ponieważ leku Advantan nie należy stosować w okresie ciąży, a matki karmiące nie powinny aplikować go na skórę piersi oraz na inne miejsca na ciele, z którymi styczność może mieć mieć ich dziecko.


Advantan (maść, krem, emulsja na skórę, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwzapalny Substancja czynna: aceponian metyloprednizolonu Dawka: 1 mg / g Opakowanie: 15 / 25 / 30 / 50 g



Potrzebujesz e-recepty na stosowany do tej pory lek? Nic prostszego! Na naszym portalu otrzymasz elektroniczną receptę w zaledwie kilka minut!