Bunorfin

Bunorfin - opis i informacje o leku

Wizyta lekarska bez rejestracji i długich kolejek? To możliwe! Zamów poradę lekarską online i uzyskaj diagnozę bez wychodzenia z domu!

Bunorfin to lek z wysoką zawartością buprenorfiny, która wykazuje skuteczność przeciwbólową i odpowiada za hamowanie hiperalgezji potęgującej objawy bólowe na tle neuropatycznym. Specjaliści zalecają jego używanie w leczeniu bólu o średnim i dużym nasileniu – szczególnie w przypadkach, w których inne leki opioidowe zawodzą. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym preparacie? Zapoznaj się z poniższymi informacjami, a w przypadku pytań skonsultuj się z naszym specjalistą.

Co to jest Bunorfin i jakie są wskazania do jego stosowania?

Bunorfin z buprenorfiną w składzie jest lekiem, który stosuje się w leczeniu pacjentów uzależnionych od opioidów, np. heroiny czy morfiny. Wykorzystuje się go głównie w terapii farmakologicznej, społecznej i psychologicznej kontrolowanej przez doświadczonych lekarzy specjalizujących się w leczeniu uzależnień od narkotyków. Ponadto, dzięki swoim właściwościom, preparat ten łagodzi bóle będące skutkiem chorób nowotworowych i nienowotworowych. Lek ma formę tabletek podawanych podjęzykowo i wydawany jest tylko za okazaniem recepty.

Kiedy nie należy stosować leku Bunorfin?

Tabletek Bunorfin nie powinno stosować się u pacjentów mających uczulenie na zawartą w nich buprenorfinę lub ich pozostałe składniki. Ponadto nie powinny ich brać osoby, które mają poważne problemy oddechowe, zaburzenia czynności wątroby lub problemy alkoholowe i wynikające z nich delirium tremens (majaczenie alkoholowe).

Jak należy stosować lek Bunorfin?

Ze względu na silne działanie preparat Bunorfin należy stosować według wskazań lekarza, a w przypadku wątpliwości – zasięgnąć specjalistycznej porady medycznej. Tabletkę podjęzykową Bunorfin wkłada się pod język i należy ją trzymać w tym miejscu do momentu jej całkowitego rozpuszczenia. Czynność ta trwa maksymalnie 10 minut. W tym czasie nie należy ani połykać, ani żuć, ani gryźć tabletki. Lek może być przyjmowany bez względu na spożywane posiłki. Preparat Bunorfin przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe i starsze, a dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia nie powinny go przyjmować. O wielkości dawki i długości jej stosowania decyduje lekarz w oparciu o rodzaj zwalczanych objawów oraz reakcję organizmu pacjenta na leczenie. Dla wielu pacjentów wystarczająca jest dawka dobowa wynosząca 16 mg, choć zdarza się, że osoby mające zaburzenia czynności wątroby lub nerek przyjmują mniejszą dawkę. Maksymalną dawką dobową są 24 mg. Pacjent nie powinien sam decydować o zmianie dawkowania oraz przerywać terapii bez zgody lekarza.

Co w przypadku przyjęcia większej dawki Bunorfinu niż zalecana?

Jeśli pacjent przedawkował buprenorfinę, powinien niezwłocznie skorzystać z doraźnej pomocy lekarskiej lub skontaktować się ze szpitalem w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Dolegliwości związane z przedawkowaniem mogą bowiem zagrażać zdrowiu i życiu. Należą do nich: trudności w oddychaniu, zaburzenia układu krążenia i serca, a także toksyczne zatrucie, które może prowadzić do zatrzymania oddechu, niewydolności serca i uszkodzenia wątroby. Warto pamiętać, że samodzielne, nagłe przerwanie leczenia preparatem Bunorfin może doprowadzić do pojawienia się u pacjenta objawów z odstawienia, takich jak np. potliwość ciała oraz uczucie niepokoju i drażliwość.

Bunorfin a działania niepożądane

Stosowanie Bunorfinu może doprowadzić do pojawienia się u pacjenta niekorzystnych działań, które mogą wpłynąć na jego samopoczucie i funkcjonowanie. Wówczas należy odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wśród poważnych skutków ubocznych, których nie wolno lekceważyć można wymienić, m.in. obrzęki naczynioruchowe (np. gardła, języka, twarzy), zmiany skórne oraz uzależnienie. Oprócz tego pacjent może doznawać: bólów głowy, zawrotów głowy, omdleń, zaparć, nudności, wymiotów, senności lub bezsenności, ogólnego osłabienia, spadku ciśnienia tętniczego krwi, omamów, depresji oddechowej, zapaleń lub uszkodzeń wątroby.

Czy w okresie terapii lekiem Bunorfin można prowadzić pojazdy?

Bunorfin (szczególnie bezpośrednio po rozpoczęciu leczenia) może prowadzić do wystąpienia u pacjenta senności, zawrotów głowy, a nawet omdlenia, dlatego może niekorzystnie oddziaływać na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, a wręcz ją ograniczać. Dlatego jeśli pacjent odczuwa tego typu symptomy, nie powinien ani prowadzić pojazdów, ani obsługiwać maszyn.

Bunorfin – ciąża i karmienie piersią

Każda pacjentka, która jest w ciąży, podejrzewa, że może w niej być lub planuje być w ciąży w niedalekiej przyszłości, powinna skonsultować zasadność przyjmowania konkretnych farmaceutyków ze swoim lekarzem. Co do zasady kobieta ciężarna nie powinna przyjmować żadnej dawki buprenorfiny, jednak istnieją przypadki, w których specjalista może uznać, że zachodzi konieczność jej stosowania przez pierwsze 3 miesiące ciąży. Stosowanie Bunorfinu w okresie karmienia piersią jest natomiast niewskazane.


Bunorfin (tabletki podjęzykowe, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: chlorowodorek buprenorfiny
Dawka: 2 / 8 mg
Opakowanie: 7 / 28 tabletek




Wizyta lekarska bez rejestracji i długich kolejek? To możliwe! Zamów poradę lekarską online i uzyskaj diagnozę bez wychodzenia z domu!