Transtec

Transtec - opis i informacje o leku

Chcesz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, ale wszystkie przychodnie są zamknięte? Nic straconego! Skorzystaj z wizyty lekarskiej przez Internet z możliwością wystawienia e-recepty!

Ból to nieodłączny towarzysz wielu ciężkich chorób. Niektóre objawy można załagodzić przy pomocy standardowych leków przeciwbólowych. Jednak w niektórych przypadkach, takich jak choroby nowotworowe czy komplikacje pooperacyjne, kiedy ból jest nie do zniesienia, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych farmaceutyków o silnym działaniu, które otrzymać można wyłącznie na receptę. Jednym z takich preparatów jest Transtec – plastry stosowane przede wszystkim w przypadkach hospitalizacyjnych. Dowiedz się, jak wygląda kuracja takim preparatem. Potrzebujesz przedłużenia recepty na ten lek? Zamów e-wizytę lekarską w naszym serwisie, a otrzymasz ją w kilka minut.

Zastosowanie leku Transtec

System transdermalny Transtec to środek przeciwbólowy, który sprawdza się w przypadkach chorób nowotworowych, którym towarzyszy silny, przewlekły, narastający ból. Ten produkt farmaceutyczny nie tylko skutecznie zwalcza ból, ale również zabezpiecza organizm chorego przed wystąpieniem u niego nowych objawów bólowych. Ze względu na jego silne działanie lek ten można stosować wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza, który wydaje na niego receptę. Ponieważ plastry Transtec cechują się intensywnym działaniem, należy stosować je ostrożnie i z rozwagą.

Jak działają plastry Transtec?

Transtec to produkt medyczny odznaczający się bardzo silnym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Według specjalistów może on działać nawet 4 dni od aplikacji. W porównaniu z tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece, jest to bardzo długo. Transtec zwalcza nie tylko ból, ale również działa na jego źródło. Oprócz tego ma działanie uspokajające i ułatwia zasypianie.

Kiedy nie należy stosować leku Transtec?

Chociaż Transtec jest bardzo skutecznym środkiem przeciwbólowym, który sprawdza się w poważnych przypadkach chorobowych, nie każdy zdiagnozowany pacjent może z niego korzystać. Przede wszystkim jest to wykluczone w sytuacji, kiedy pacjent ma alergię lub nadwrażliwość na zawartą w leku buprenorfinę lub inne jego składniki. Poza tym leku nie mogą otrzymać osoby uzależnione od opioidów i po zatruciu alkoholowym. Przeciwwskazaniem są również schorzenia takie jak niewydolność oddechowa czy męczliwość mięśni. Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kto powinien zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu Transtecu?

Podczas stosowania leku Transtec szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które miewają: napady drgawek, zaburzenia świadomości, zimne poty, zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, ostre zatrucie alkoholowe, zaburzenia oddychania, zaburzenia czynności wątroby, urazy głowy oraz pacjenci nadużywający leków. Każdą wątpliwość dotyczącą stosowania leku należy skonsultować z lekarzem.

Jak wygląda dawkowanie preparatu Transtec?

Transtec ma formułę plastrów, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą go stosować tylko osoby dorosłe. O prawidłowym dawkowaniu decyduje lekarz w oparciu o stan zdrowia oraz nasilenie bólowe u pacjenta. Zaleconych przez specjalistę dawek nie należy przekraczać, ponieważ zazwyczaj nie wpływa to na skuteczność działania medykamentu, a wręcz przeciwnie – może zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Plaster Transtec stosuje się poprzez naklejenie go na płaski, suchy, czysty, niepodrażniony i nieowłosiony fragment skóry – najlepiej na górną część pleców lub okolice obojczyka. Plaster zmienia się co 96 godzin (4 doby). Najlepiej zmieniać go 2 razy w tygodniu o regularnych porach. Nie należy naklejać go ciągle na to samo miejsce (można to zrobić dopiero po 7 dniach). W tym samym momencie można aplikować tylko 2 plastry. Oceny działania preparatu zawsze dokonuje lekarz i to on decyduje o tym, czy należy zwiększyć zalecaną dawkę.

Czy można łączyć Transtec z innymi preparatami?

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych ostatnio, stosowanych obecnie oraz tych, które planuje przyjmować w przyszłości. Dotyczy to również preparatów dostępnych bez recepty. Należy pamiętać, że Transtec wpływa na leki nasenne, uspokajające oraz na preparaty, które hamują pracę ośrodkowego układu nerwowego, nasilając ich działanie. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania inhibitorów MAO, a szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które równolegle z plastrami Transtec stosują inne opioidy, preparaty przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze oraz leki przeciwpadaczkowe.


Transtec a skutki uboczne

Transtec, tak jak każdy inny preparat medyczny, może powodować u pacjenta występowanie działań niepożądanych. Należy przy tym pamiętać, że zazwyczaj oczekiwane korzyści z leczenia danym preparatem są większe, niż potencjalne szkody, które mogą wyniknąć z wystąpienia skutków ubocznych. Pacjenci stosujący preparat Transtec często doznają nudności oraz zmian na skórze, takich jak rumień, czy świąd. Poza tym zdarzają się: zawroty i bóle głowy, duszności, nudności i wymioty, zaparcia, wzmożona potliwość ciała, obrzęki kończyn, osłabienie i zmęczenie. Czasem dochodzi do powstania: zaburzeń snu, uczucia niepokoju, zaburzeń krążenia, znużenia i suchości w jamie ustnej. Rzadko pacjenci spotykają się z: utratą apetytu, dolegliwościami na tle psychicznym, zaburzeniami mowy, problemami z zachowaniem równowagi, problemami ze wzrokiem, uderzeniami gorąca, itd. Ważne, aby każde niepokojące objawy zgłaszać lekarzowi.

Transtec (plaster, lek na receptę) – podstawowe informacje:
Kategoria: lek przeciwbólowy
Substancja czynna: buprenorfina
Dawka: 20 / 30 / 40 mg
Opakowanie: 3 / 5 / 10 plastrów





Chcesz skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, ale wszystkie przychodnie są zamknięte? Nic straconego! Skorzystaj z wizyty lekarskiej przez Internet z możliwością wystawienia e-recepty!